Jak na to

25. října 2020 08:00

redakce Prima Living

Pestrobarevné koláže, svícny i věnce vyrobíte z barevných listů. Pusťte se do podzimního tvoření s dětmi

Pro milovníky barev je tu nejkrásnější období v roce. Stromy se převlékají z jednotvárně zelených tónů do pestrých odstínů žluté, oranžové i hnědé barvy. Byla by škoda nevyužít padající listí pro nejrůznější tvoření a dekorace. Některé zvládnou děti samy, s dalšími budou potřebovat trochu pomoct.

Využijte listy jako šablonu pro dokonalé obrázky

Nasbírejte si v parku nebo před domem různé druhy listů a vybírejte především ty s výrazným žilkováním. Listy by neměly být příliš suché a pokroucené, aby nepraskaly.

Doma si připravte obyčejné kancelářské papíry a voskovky nebo ještě lépe olejové pastely. Listy položte pod papír a jemnými tahy, položenou voskovkou, přejíždějte po listech. S pomocí přírody vám tak vznikne přímo umělecké dílo hodné zarámování.

Nákupní taška s otisky listů

Spadané listy můžete využít i jako krásná razítka. Štětcem na ně naneste trochu barvy na textil a pak už jen tiskněte a otiskávejte nejen na bavlněnou tašku, ale třeba i na trička.

Nápady, jak zlistů vytvořit třeba celou zoologickou zahradu, se budou jistě hodit.

Věnečky na stěnu i na dveře

Nasbírané listy nejprve nechte pár dní lisovat, vložené do knih, protože jinak by se při sesychání nepěkně kroutily a bylo by rychle po parádě. Teprve pak je nalepte na kruh, vystřižený ze čtvrtky, zobyčejného kartonu znepotřebné krabice nebo zpapírového talířku.

Závěsy z povoskovaných listů

Při sesychání se listí kroutí a později praská. Tomu můžete zabránit nanesením vrstvy vosku. Obyčejnou bílou svíčku nechte rozpustit ve vodní lázni. To znamená, že plecháček se svíčkou postavíte do kastrůlku s vodou a necháte pomalu zahřívat na sporáku. Do roztaveného vosku pak opatrně namáčejte jednotlivé listy a ty pak nechte zaschnout, nejlépe na kovové mřížce, ale klidně i na pečicím papíru. Povoskované listy zavěste do okna nebo využijte na nejrůznější dekorace.

Vytvořte i listy z papíru

Podzimní dekorace můžete s dětmi vytvořit i z barevných papírů, ze kterých listy vystřihnete. Budou mnohem trvanlivější a při jejich tvoření vznikne i mnohem méně nepořádku.

Sezona barevných podzimních listů je krátká, tak ji rychle využijte a vytvořte si nádherné dekorace:


Přečtěte si také