reklama

Pestrobarevné koláže, svícny i věnce vyrobíte z barevných listů. Pusťte se do podzimního tvoření s dětmi

Simona Sedláčková
25. října 2020
Pro milovníky barev je tu nejkrásnější období v roce. Stromy se převlékají z jednotvárně zelených tónů do pestrých odstínů žluté, oranžové i hnědé barvy. Byla by škoda nevyužít padající listí pro nejrůznější tvoření a dekorace. Některé zvládnou děti samy, s dalšími budou potřebovat trochu pomoct.
reklama

Využijte listy jako šablonu pro dokonalé obrázky

Nasbírejte si vparku nebo před domem různé druhy listů a vybírejte především ty svýrazným žilkováním. Listy by neměly být příliš suché a pokroucené, aby nepraskaly.

Doma si připravte obyčejné kancelářské papíry a voskovky nebo ještě lépe olejové pastely. Listy položte pod papír a jemnými tahy, položenou voskovkou, přejíždějte po listech. Spomocí přírody vám tak vznikne přímo umělecké dílohodné zarámování.

Nákupní taška sotisky listů

Spadané listy můžete využít i jako krásná razítka. Štětcem na ně naneste trochu barvy na textil a pak už jen tiskněte a otiskávejtenejen na bavlněnou tašku, ale třeba i na trička.

Podzimní koláže zlistů

Děti mívají velkou představivost, a tak je podobné tvoření zlistů bude určitě bavit. Připravte si nasbírané barevné listy vco nejširší paletě barev i tvarů, nechte je pár dní lisovat vložené do knih a pak se dejte do vymýšlení a sestavování. Nakonec můžete listy nalepit na čtvrtku disperzním lepidlem typu Herkules.

Nápady, jak zlistů vytvořit třeba celou zoologickou zahradu, se budou jistě hodit.

Věnečky na stěnu i na dveře

Nasbírané listy nejprve nechte pár dní lisovat, vložené do knih, protože jinak by se při sesychání nepěkně kroutily a bylo by rychle po parádě. Teprve pak je nalepte na kruh, vystřižený ze čtvrtky, zobyčejného kartonu znepotřebné krabice nebo zpapírového talířku.

Svícny ze sklenic na zavařování

Opět využijte listy, které už máte předem nasbírané a vylisované, ale ne úplně vyschlé, aby při práci snimi nepraskaly. Sklenice natřete disperzním lepidlem, naneste listy a na ně naneste další vrstvu lepidla. Lepidlo po zaschnutí zprůhlední a listy budou jako zalakované.

Svícny z obyčejných sklenic na zavařování můžete později vytvořit i ve vánočním stylu:

Závěsy zpovoskovaných listů

Při sesychání se listí kroutí a později praská. Tomu můžete zabránit nanesením vrstvy vosku. Obyčejnou bílou svíčku nechte rozpustit ve vodní lázni. To znamená, že plecháček se svíčkou postavíte do kastrůlku svodou a necháte pomalu zahřívat na sporáku. Do roztaveného vosku pak opatrně namáčejte jednotlivé listy a ty pak nechte zaschnout, nejlépe na kovové mřížce, ale klidně i na pečicím papíru. Povoskované listy zavěste do okna nebo využijte na nejrůznější dekorace.

Vytvořte i listy zpapíru

Podzimní dekorace můžete sdětmi vytvořit i zbarevných papírů, ze kterých listy vystřihnete. Budou mnohem trvanlivější a při jejich tvoření vznikne i mnohem méně nepořádku.

Sezona barevných podzimních listů je krátká, tak ji rychle využijte a vytvořte si nádherné dekorace:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama