Bydlení

10. prosince 2015 05:33

Klára Beščecová

Dokážete odstranit skvrny od rtěnky? Podle našeho návodu zaručeně ano

Skvrny od rtěnky spadají do kategorie skvrn od kosmetiky a zároveň skvrn velmi, velmi zarputilých a zákeřných. Slzy do očí dokáže nahnat otisk růže na drahé blůze, ale i červená skvrna od cizí rtěnky objevená na manželově bílé košili.

Boj proti skvrnám od rtěnky je o to pikantnější, že jednotlivé tyčinky nebo tekuté lesky a balzámy mají rozdílná složení a tedy různě odolávají čistícímu procesu. Ztohoto důvodu jsme pro hledání nejúčinnějšího odstraňovače použili klasickou rtěnku, růžový balzám na rty střešňovým olejem, tmavě červený lesk na rty, ale i bezbarvý balzám shroznovým olejem a bambuckým máslem. Rozhodli jsme se vyzkoušet čtyři velice jednoduché způsoby čištění scílem doporučit vám ten nejúčinnější a zároveň nejuniverzálnější.

Kdo rychle čistí, dobře čistí

I u skvrn od rtěnky platí, že čím rychleji a pohotověji zasáhnete, tím budete úspěšnější. Jedna zrad zní, co nejrychleji papírovým ubrouskem odstranit mastnotu a co nejdříve vyprat postižený kousek oblečení. My jsme to vyzkoušeli trochu jinak – bavlněný hadřík sečtyřmi otisky od výše popsaných rtěnek jsme ihned namočili ve vlažné vodě a pořádně namydlili žlučovým mýdlem. Po několika minutách, kdy mýdlo působilo, jsme látku promnuli a vymáchali. Všechny čtyři skvrny bez výjimky zmizely, takže tuto cestu můžeme na čerstvé skvrny od rtěnky doporučit.

Odstraňujeme rtěnku krok za krokem

Ale co vpřípadě, pokud už je šmouha od rtěnky zaschlá? Existuje vůbec nějaký účinný způsob, jak jí zoblečení odstranit? Všechny nachystané rtěnky jsme nanesli pěkně vedle sebe na čtyři kousky bílého bavlněného trička a skvrny jsme nechali 24 hodin schnout. Na jejich čištění jsme si připravili technický líh, prostředek na mytí nádobí, technický benzín a žlučové mýdlo. Při jejich aplikaci jsme tričko podkládali čistou poskládanou bavlněnou plenou. Podívejte se, jak to šlo:

Všechny čističe jsme nechali na tričku ještě několik minut působit, potom jsme tričko na dvě hodinky namočili do teplé vody strochou prášku na praní. Na konec jsme ho vyprali stekutým pracím prostředkem na bílé prádlo vpračce snastaveným programem na 40 ºC.

Po vyprání a usušení trička zjišťujeme, že technický líh ani prostředek na mytí nádobí nefungují. Jejich působením zmizela jen skvrna od tmavého lesku, ostatní (dokonce včetně té od bezbarvého balzámu) jsou vidět. Prostředek na nádobí šmouhy alespoň zesvětlil, ale zásah lihem není téměř znát. Absolutně bezchybně zafungoval technický benzín, po jeho působení nenacházíme po rtěnkách sebemenší stopy, takže to je ten zázračný prostředek, který na čištění rtěnky doporučujeme. Pokud ho nebudete mít kdispozici, můžete jako alternativu použít žlučové mýdlo – i když vnašem případě nebylo úplně stoprocentní (viz poslední foto).

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také