17. července 2016 16:12
Tereza JavorováDomky pro bezdomovce, ve kterých byste chtěli bydlet taky. Stojí jen 100 tisíc korun
V San José v Kalifornii žije více než 4000 bezdomovců. Tomuto desátému největšímu městu v USA už dávno došly postele, na kterých by tito lidé mohli přespávat. Proto se toto město stalo prvním v Kalifornii, kde je možné legálně vystavět pro bezdomovce malé domečky.
V San José mnoho lidí bez domova pobývá v táborech, které se nacházejí okolo kolejí, potoků a řek, a tak bylo nutné situaci začít řešit. Podle místního deníku San José Mercury News město vyhlásilo tzv. přístřeškovou krizi, aby smělo vystavět domky, které nesplňují stávající zákony.
Město získalo výjimku z bezpečnostních a hygienických norem na stavbu domků tak malých, že by jim běžně nebylo uděleno stavební povolení. Nově vzniklá obydlí mají asi 6,5 čtverečního metru pro jednotlivé osoby a něco přes 11 metrů čtverečních pro páry.
Jakkoli jsou tyto domečky roztomilé, jejich výstavba je často nelegální, protože mnoho úřadů nepovoluje výstavbu obytných jednotek, které nemají dostatečnou plochu. Zákony stanovují požadavky na potrubní rozvody, technickou infrastrukturu a stavební základy, které tyto nevšední příbytky nesplňují.
Domky pro bezdomovce - Obrázek 1 Zdroj: c2.staticflickr.com
To je velice nešťastné, protože domečky nabízejí originální řešení bezdomovecké krize. Jejich cena se podle časopisu Forbes pohybuje mezi 2000 až 4000 dolary (tedy asi 49 200 až 98 400 korunami) na metr čtvereční – záleží na tom, jaká je cena použitého stavebního materiálu a zda se na stavbě vyskytují nějaké nadstandardní prvky. V San José je přitom cena za metr čtvereční zhruba 5150 dolarů, tedy asi 126 700 korun. Město se tento rok tak stalo prvním v USA, kde cena běžného obydlí přesáhla milion dolarů.
Ray Bramson, manažer pro mimořádné situace, deníku řekl: „Tento zákon je skutečně prvním svého druhu. Umožní nám vystavět přechodné ubytování pro lidi, kteří čekají, až budou umístěni do permanentních domovů.“
San José není jediným městem, které hodlá domečky pro bezdomovce postavit. S podobnými stavbami už experimentovalo mnoho měst, jako například Austin v Texasu, Detroit v Michiganu či Portland v Oregonu. Média zaznamenala, že mezi obyvateli těchto vesniček vládne určitý pocit hrdosti. Zakladatel jedné z těchto vesniček v Austinu odhaduje, že daňoví poplatníci díky nim ročně ušetří až 3 miliony dolarů, které jsou běžně využívány na lékařskou péči a soudní výdaje pro bezdomovce.
San José se chystá vypsat veřejnou soutěž o návrh podoby domečků. Podle Bramsona budou hlavními kritérii pro výběr výherce cenová výhodnost domků a to, aby bylo možné jednoduše vyrábět jejich duplikáty. Kde budou domky postaveny, ještě nebylo rozhodnuto.
Platnost zákona, který v San José na čas umožní jejich výstavbu, bude dočasně přerušena v roce 2022, kdy město zhodnotí, jaký má program na řešení krize vliv. Pokud se ukáže být úspěšným, ostatní města v Kalifornii možná začnou po San José pokukovat, aby zjistila, jak se to dělá.
(AZ)
Mohlo by vás zajímat: