Bydlení

1. března 2021 22:00

Matouš Hartman

Nová kuchyň pro rybářku, která na všechno zůstala sama. Designéři vytvořili i obývák

Před designéry Kamilou Douděrovou a Františkem Kobližkou stál úkol, který od Ivy Kubelkové dostali za odměnu. Proměňovali bydlení pro Barboru, která sama vychovává třináctiletou dceru Adélku. Její dům potřeboval oživit a zútulnit. To se podařilo na jedničku.

Barbora je energická a odvážná žena, která se dva roky starala o nemocného tatínka. Nedávno jí zemřela i maminka a Barbora na všechno zůstala sama, včetně výchovy dcery Adélky. Barbora je totiž rozvedená. Do pořadu ji přihlásila sestřenice Pavla, která pro svou příbuznou chtěla něco hezkého. A na to jsou odborníci designéři pořadu Postav si sen!

První gauč v životě

První dojetí přišlo, už když designéři přijeli za Barborou domů. Barbora si přála novou kuchyň, ale Kamila sFrantiškem se rozhodli, že u jedné místnosti nezůstanou. Barbora nikdy neměla obývací pokoj. Chtěla ho vytvořit vmístnosti vedle kuchyně, ale to se jí nepodařilo. Designéři se tak pustili i do zařizování obýváku a pořídili do něj úžasnou pohovku. Gauč taky Barbora nikdy neměla.

Barbora ráda chodí na ryby a dokonce si přeje, aby potkala rybáře, se kterým by prožila zbytek života. Designéři tak sáhli po dlaždičkách ve tvaru rybích šupin a do obývacího pokoje umístili tapetu se šupinovým vzorem. Došlo i na polštář ve tvaru sumce.

Když Barbora proměnu viděla, plakala dojetím a další dojetí přišlo, když do domu vešli všichni její kamarádi a příbuzní, kteří přiložili ruku kdílu a Kamile sFrantiškem pomohli vytvořit vysněné bydlení.

Na celý díl se můžete podívat on-line:

Hodnocení designérů:

„Od začátku jsme věděli, že se proměna bude dělat jako překvapení pro Báru od její sestřenice a rodiny. Dozvěděli jsme se, že Bára utíká často do přírody, k vodě, je rybářka. To dalo základ celé proměně, hned jsme věděli, jakým směrem se bude styl ubírat. Proměna nebyla stavebně nijak složitá, jednalo se pouze o rozšíření otvoru mezi kuchyní a obývacím pokojem a přípravu pro novou kuchyňskou linku. Proměna byla celkově poklidná, povedená a dojemná.

Zásadní problém původního stavu nebyl žádný, pořád jsme čekali, kdy na nás nějaký kostlivec vykoukne vprůběhu rekonstrukce, ale nestalo se. Museli jsme vyrovnat různé výškové úrovně podlah v obou místnostech, začistit zvětšený otvor mezi kuchyní a obývákem. Elektrikářské a instalatérské práce spočívaly v přípravě pro novou kuchyň. Výzva byla dodržet samotný koncept, který jsme si předsevzali. Aby byl koncept v rybářském duchu, ale nevyznělo to prvoplánově a infantilně, šlo o sladění zdánlivých detailů motivu rybích šupin na dekoru obkladu či v tapetě.

Styl proměny můžeme označit jako moderní v kombinaci s klasikou. Nová kuchyň je v moderním hladkém pojetí v šedé barvě v kombinaci se světlým dřevodekorem. Šedá se objevuje v interiéru v několika odstínech, a aby nepůsobila chladně, je doplněna dřevem na podlaze a dveřích. Šedomodrou melancholii rozbíjíme v detailech černým kovem, použitým na svítidlech, křesle, konferenčním stolku. Motiv rybích šupin se promítá do keramického obkladu za kuchyňskou linkou v aquamarinovém odstínu. Motiv vlnek nám přechází i na tapetu za sedací soupravou. Přestože jsme zachovali jejich klasický skleník, nebojíme se kombinovat s plastovými jídelními židlemi, také v modré barvě vody. Kombinace stylu dává prostoru dynamiku, život.“


Přečtěte si také