Bydlení

15. července 2014 08:42

Markéta Zídková

Dům Křemílka a Vochomůrky se objevil v Portlandu

Místo pohádkových postav ale v tomto skrovném domku žije už několik let čtyřčlenná rodina.

Dům stojí na dvouhektarovém pozemku na ostrově Sauvie na řece Columbia v americkém státě Oregon a jeho střechu – stejně jako obydlí postaviček z animovaného večerníčku – obrůstá mech a kapradí.

Domek je zajímavým příkladem minimalizace nároků, jakož i druhotného využití materiálů. Dřevostavba skýtající obytnou plochu pouhých 50 m² nejenže je postavená téměř výhradně z reklamovaných materiálů, ale navíc je už celá počtvrté recyklovaná. Poprvé ji postavili zkraje 40. let minulého století jako součást nedaleké obce Vanport, což bylo narychlo zřízené útočiště loďařů. Když v roce 1948 Vanport spláchla velká voda, tento domek skončil na již zmíněném Sauvie Island, kde plnil funkci kroužkovací stanice pro divoké husy. O mnoho let později jej nový majitel přestavěl a pronajímal. Když pozemek s tímto stavením koncem roku 2008 koupila Jessica a Yanni, rozhodli se jej zrekonstruovat a přestavět, ale zachovat přitom stávající půdorys.

Nejprve přestavěli interiér s důrazem na co nejefektivnější využití prostoru. Do „velkého“ pokoje vměstnali kuchyň s jídelnou i obývacím pokojem s velkými, pohodlnými pohovkami, které slouží i jako postele pro hosty. Šuplíky pod pohovkami jsou vyhrazené hračkám, zatímco knihy jsou příhodně uložené ve vestavěném regálu. Hlavní místnost nemá podhled, koupelna a dětská ložnice už ale jsou pod sníženým stropem, nad nímž se nachází patro s postelí rodičů. Ti k ní musí po žebříku. Okna sahající až k pohovkám představují hlavně pro děti a kočky spoustu dodatečných dveří. Většinu zařízení včetně sporáku dostali za odvoz od přátel, litinová vana pochází dokonce z demolice.

Nejvýraznější změnou exteriéru je zelená střecha, obrůstající mechem a kapradinami z okolí řeky. Tento atypický povrch dům ozvláštňuje ale i izoluje. Do domu navzdory jeho skrovným rozměrům skoro každý víkend přijíždějí i přátelé ze čtvrt hodiny vzdáleného Portlandu.

Yanni a Jessica využívají i místní úrodnou půdu, díky níž jsou takřka soběstační. Zbudovali fóliovník, v němž na 110 m² pěstují zeleninu i ovoce. Kromě toho chovají i kuřata na vejce i maso, mají včely, a z kozího i kravského mléka od sousedů vyrábějí sýry. Se svým domem získali i dvě ocenění za design.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také