Bydlení

28. března 2017 10:30

Markéta Zídková

Dům při renovaci očistili na holý základ. Odstranili i podhledy a získali dokonale světlý interiér

Světlejší a vzdušnější bydlení už v tomto menším domě v Melbourne snad ani zařídit nešlo. Při renovaci staršího obydlí muselo pryč vše nadbytečné včetně stropního podhledu. A výsledek stojí za veškerou námahu!

Architekt Daniel Xuereb nemá rád staré nánosy ani stísněné tmavé prostory. To už je dobrý předpoklad k modernizaci domu. Když obhlížel předmět nové zakázky, měl poměrně brzy jasno v tom, že se majitelé budou muset rozloučit se stropem. O střechu nad hlavou je ale nepřipravil. Při rozsáhlé renovaci se místnosti přízemního domu otevřely do sedlové střechy, zmizely původní příčky a vznikl nový prostor s velkou obývací částí s kuchyní. Interiér o ploše 165 m² je díky trojici sloučených střešních oken i kompletně prosklené štítové části mimořádně světlý. Na míru vyrobené okno ve štítu dodává domu na moderním, odlehčeném výrazu. Škoda, že pozemek je jen o málo větší než samotný dům – přesahuje jej jen o několik málo desítek metrů. Z okna tak není výhled do zahrady, ale jen na titěrný dvorek před garáží. To nejlepší je tady zkrátka uvnitř.

Interiér kombinuje bílé stěny s černými dveřními a okenními rámy lehce industriálního stylu. S nimi ladí rovněž matné černé skříňky protilehlé černobílé kuchyně. Ostrůvek s barovými židlemi nežadoní o pozornost, ale bližší pohled už odhalí, že jde o malý skvost. Kamenná pracovní deska tvoří zároveň i bočnice a s čistým pojetím ostrůvku koresponduje i vespod instalovaný dřez. Na stěně nad kuchyňskou linkou je namísto obvyklejších obkladů nebo barevného skla jednoduše zrcadlo, které odráží světlo od oken do místnosti. Něco tepla do jinak přísné čistoty tónů i tvarů vnáší dubová podlaha.

Je tu sprchový kout i vana. Foto: Tatjana Plitt

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také