reklama

Dům Zilvar: Na jeho návrhu se podílelo 4leté dítě

bras
7. července 2016
Základní rysy tohoto domu vycházejí ze zadání čtyřletého člena rodiny.
reklama

Pozemek se nachází na konci uliční řady malé obce Lodín - Janatov ve východních Čechách a od otevřené krajiny jej odděluje jen několik vzrostlých stromů. Čtyřletý člen rodiny investora si přál mít „dům-tvora“ (prehistorického členovce) naklánějícího se k dubu. Architekti z ateliéru ASGK Design projekt od počátku zamýšleli jako jeden otevřený prostor bez zbytečného členění na jednotlivé místnosti.

U vstupu situovali zádveří s úložnými prostory a napojením na koupelnu a toaletu. Odtud se vchází do samotného obytného prostoru domu, tzv. světnice, která tvoří společně s kuchyňským a jídelním koutem jeden otevřený celek. Její součástí je také podium sloužící jako relaxační zóna s knihovnou a výhledem do zahrady.

Z obytného prostoru vedou schodiště na jednotlivé galerie se dvěma samostatnými pokoji. Galerie jsou opticky propojené s přízemním prostorem, vzhledem k atypicky umístěným pultovým střechám s opačným sklonem ale nejsou vzájemně propojené a skýtají tak dostatek soukromí. Z přízemí je přístup na venkovní krytou terasu. Palubková podlaha je stejná vně i uvnitř, což opticky propojuje exteriér s interiérem. Celý dům s exteriérem propojují velké prosklené plochy převážně s pevným zasklením, které umožňují kontakt se zahradou a současně prosvětlují interiér.

K tématu

Dřevo jako základní stavební materiál převažuje v celém domě. Materiálově dům nevyčnívá a splývá s přírodou a okolím. Obklad z modřínových palubek s postupem času přirozeně stárne a mění barvu. Konstrukčně se jedná o dřevostavbu ve sloupkovém systému z konstrukčních KVH profilů, skladba stěny je difuzně otevřená. Objekt autoři navrhli v nízkoenergetickém standardu.

(dah)

Foto: archiv ČCA, Petra Hajská

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: zahradarodinadůmnízkoenergetický důmnovostavbavíladřevostavbyVýchodní ČechyPetra HajskáLodín
reklama