Bydlení

7. července 2016 06:01

Jana Brass

Dům Zilvar: Na jeho návrhu se podílelo 4leté dítě

Základní rysy tohoto domu vycházejí ze zadání čtyřletého člena rodiny.

Pozemek se nachází na konci uliční řady malé obce Lodín - Janatov ve východních Čechách a od otevřené krajiny jej odděluje jen několik vzrostlých stromů. Čtyřletý člen rodiny investora si přál mít „dům-tvora“ (prehistorického členovce) naklánějícího se k dubu. Architekti z ateliéru ASGK Design projekt od počátku zamýšleli jako jeden otevřený prostor bez zbytečného členění na jednotlivé místnosti.

U vstupu situovali zádveří s úložnými prostory a napojením na koupelnu a toaletu. Odtud se vchází do samotného obytného prostoru domu, tzv. světnice, která tvoří společně s kuchyňským a jídelním koutem jeden otevřený celek. Její součástí je také podium sloužící jako relaxační zóna s knihovnou a výhledem do zahrady.

Z obytného prostoru vedou schodiště na jednotlivé galerie se dvěma samostatnými pokoji. Galerie jsou opticky propojené s přízemním prostorem, vzhledem k atypicky umístěným pultovým střechám s opačným sklonem ale nejsou vzájemně propojené a skýtají tak dostatek soukromí. Z přízemí je přístup na venkovní krytou terasu. Palubková podlaha je stejná vně i uvnitř, což opticky propojuje exteriér s interiérem. Celý dům s exteriérem propojují velké prosklené plochy převážně s pevným zasklením, které umožňují kontakt se zahradou a současně prosvětlují interiér.

Dřevo jako základní stavební materiál převažuje v celém domě. Materiálově dům nevyčnívá a splývá s přírodou a okolím. Obklad z modřínových palubek s postupem času přirozeně stárne a mění barvu. Konstrukčně se jedná o dřevostavbu ve sloupkovém systému z konstrukčních KVH profilů, skladba stěny je difuzně otevřená. Objekt autoři navrhli v nízkoenergetickém standardu.

(dah)

Foto: archiv ČCA, Petra Hajská

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také