Bydlení

5. února 2015 11:55

Markéta Zídková

Dům získal jedinečný vzhled díky fasádě spálené na uhel. Ta je nesmrtelná

Opálená fasáda domu svědčí.

Katka s Honzou si nechali postavit dům s fasádou spálenou na uhel, ale přesně podle receptu. Tento dům měl po celou dobu vzniku svůj pracovní název. Jakmile však dostal fasádu, která je obvyklejší dál na východ v Asii, nikdo v okolí mu neřekne jinak než Uhlík.

Opálený povrch architekti klientům navrhli ze zvědavosti ve fázi studie a nápad se ujal. „Technologie je to náročnější, ale dřevo je tímto způsobem upraveno ´na věčné časy´, ujišťuje architekt Jan Vondrák z ateliéru Mjölk architekti s tím, že takto ošetřený plášť odolává ohni i škůdcům. Nelze ale použít jakékoli dřevo. Procedurou používanou spíše v Japonsku čeští architekti upravili modřínové dřevo, které je obsahem silic vhodné na fasády.

Existují dva rozšířené postupy, jak dřevo opálit. Japonští rutinéři postaví ze tří prken složený „komín“ na ohniště z cihel a nechají plameny, aby dělaly svou práci. V příhodný okamžik prkenný kouřovod otáčejí. Jistější postup pro méně zkušeného Evropana je pomocí letlampy.

Odměnou za náročnou práci je dům, jako není žádný okolo. „Reakce lidí jsou vesměs pozitivní, někomu se nelíbí černá barva, ale v porovnání s ostatními projekty by se dalo říci, že je Uhlík velmi dobře přijímaný,“ shrnuje zkušenosti Vondrák.

Takto dřevo opalují v Japonsku. Vydržte až do času 1.35, je to fakt efektní:

(dah)

FOTO: BoysPlayNice (J. Skokan, M. Tůma), www.boysplaynice.com

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také