Bydlení

28. července 2016 05:28

Markéta Zídková

Hitlerova nemocnice: Tady se léčil Hitler, dnes tu točí válečné filmy

Děsivý pamětník Hitlerova zranění.

Připomínka hrůz druhé světové války tu ožívá na každém kroku. Víte, kde jsme? V nemocnici a plicním sanatoriu v Beelitz Heilstättenu v Německu nedaleko Postupimi. Právě zde se Adolf Hitler za první světové války léčil se zraněnou nohou. Stravil tady na podzim 1916 dva měsíce poté, co ho na západní frontě zranila střepina z granátu.

Soubor několika budov má nezaměnitelné genium loci. Od roku 1994 tu sice bez nemocničního provozu chátrá, poskytuje ale famózní útočiště pro všechny dobrodružné povahy. Pochopitelně přes venku vyvěšený zákaz vstupu.

Jsou ale skupiny zájemců, kteří sem vcházejí i legálně. Zdejší oprýskané zdi totiž byly a vlastně stále jsou bezvadnou kulisou válečných filmů. A právě těmito chodbami se procházel třeba Tom Cruise ve filmu Valkýra. Vedle Valkýry tu vznikal i dvěma Oskary oceněný Pianista Romana Polanského. Bohužel se tu odehrály i hrůzné činy - v roce 2008 si sem mladinkou modelku Anju pozval fotograf Michael K., který ji po focení zavraždil a poté znásilnil.

Kdo si sem na zapřenou jen tak odskočí, aby pořídil zajímavé fotky, nebo aby tu zanechal svůj výtvarný sprejerský otisk, toho ale většinou nikdo vyhánět nebude. Ještě tu pár lákavých nemocničních artefaktů zbylo. Budovy však opravdu chátrají den ze dne, takže vstup je sem opravdu na vlastní a opravdu velké nebezpečí.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky Adolf Hitler nemocnice Německo Tom Cruise Valkýra Postupim Ceny Oscar Druhá světová válka První světová válka Západní fronta válečný film Roman Polanski

Přečtěte si také