Bydlení

30. listopadu 2014 06:00

Markéta Zídková

Ideální obývák? Zařiďte ho podle data svého narození!

Potřebujete se zabalit do teplého plédu a koukat do ohně v krbu? Nebo vás naladí vyzývavý abstraktní obraz na stěně? Podívejte se, jaký element k vám patří – a budete hned vědět, jak si ideálně vybavit obývací pokoj či svůj kout doma.

Může souviset datum narození s tím, jak bydlet? Ano! Specialistka na Feng-shui Sylvie Malíková to během let praxe poznala, pochopila a mnohokrát si ověřila. O originálním spojení elementu, v němž se člověk narodí, a prostředí domova, jaké mu vyhovuje, napsala dokonce několik knih. S námi se rozdělila o své zkušenosti.

Podle Feng-shui existuje pět základních elementů:

Dřevo, Voda, Oheň, Kov, Země. Nejdříve se podívejte, k jakému elementu podle data narození patříte:

Jak najít svůj element? Jednotlivé rámečky označují data narození, znamení čínského horoskopu i element. Tedy, lidé narození od 19. 2. 1901 (první rámeček) do 7. 2. 1902 mají element Kov (čínské znamení Vůl). Od 8. 2. 1902 (druhý rámeček) do 28. 1. 1903 mají element Voda (znamení Tygr) a tak dále.

Dřevo – udělejte si pohodlí

„Dřevění“ lidé se kupodivu nebojí ohně. Naopak. Vládne-li vašemu znamení Dřevo, bude vás nejlépe dobíjet pohled do ohně v krbu. Nebojte se také pálit svíčky a vonné tyčinky. Dřevo, zejména masiv, by (nejen) ve vašem obývacím pokoji mělo hrát prim. Pořiďte si i dřevěné doplňky, jako jsou lampy nebo konferenční stolek. Vodní fontánka vám doplní energii.

Ke svému životu potřebujete teplo a pohodlí. Kupte si hřejivý pléd, měkké polštáře a na zem dejte koberec s vysokým vlasem. Co si třeba pořídit zajímavý koberec – solitérní kousek? Máte rádi kolem sebe lidi, rodinu, blízké přátele. Dbejte, aby se v pokoji měli kam příjemně usadit.

Čeho se vyvarovat? Například moderní minimalistická pohovka vám určitě nebude dělat dobře. Potřebujete komfort a hlavně pohodlí, na měkkém a prostorném gauči se skvěle rozběhnou vaše kreativní myšlenky.

Také kovové doplňky, například kovový stolek se skleněnou deskou vám budou ubírat energii. Ani syntetické materiály pro vás nejsou to pravé, sáhněte po přírodních. Nabízí se třeba bambusové doplňky, stínidlo z rýžového papíru. A barvy? Pro vás jsou ideální zelená a modrá. Všechny jejich odstíny vás hezky naladí.

Oheň – najměte si designéra

Jste skvělí lídři projektů. Ovšem jen na začátku. Nejspíš sami dobře víte, že máloco jste schopní dotáhnout do konce sami. Proto i při zařizování obývacího pokoje či bytu budete nejvíc ze všech živlů potřebovat pomoc bytového designéra. Odborník vám pomůže dokončit plány ideálního interiéru.

Vybíráte barvy? Vyloženě sedět vám budou ohnivé. Tedy červená, oranžová, růžová, cyklámenová, fialová. Klidně si pořiďte umělecké dílo v těchto barvách. Také špičaté, ostré předměty ladí vaši energii. Například lampa s podstavcem do trojúhelníků nebo lustr, kterému vládne ostrá geometrie.

Oslabovat vás budou kovové prvky a voda. Na uklidňující vodní fontánku ve svém koutku rovnou zapomeňte, raději si pořiďte hezkou dřevěnou stoličku, dřevo vám také dělá dobře.

Je pro vás velmi důležité, co si myslí druzí. Proto vás uspokojí ve stejné míře nákup designového křesla nebo doplňku stejně jako návštěva, která váš vkus náležitě ocení. Za tu cenu rádi obětujete i kousek pohodlí. Máte styl a nebojíte se ho ukázat.

Kov – zapomeňte na krajky

Prim ve vašem obývacím pokoji nejspíše budou hrát poslední výkřiky technologií. Domácí kino, nejlepší zvukové efekty, dokonalý obraz na zakřiveném televizoru. To je váš svět, který vám dělá dobře. Dejte prostor čistým liniím, hladkým a lesklým povrchům. Momentálně to není tak úplně trendy, ale vy nepotřebujete závan letní Francie ani staré Anglie či retra. Schovejte dečky a krajky. Čistý světlý prostor bez „serepetiček“ vás bude dobíjet energií.

Pohodlí nadejte v kožené sedačce. Vyplatí se vám ušetřit si na ni. Luxus je vaše druhé já. Ve vašem obýváku návštěva nejspíše nenajde výtvory dětí nebo krajinky na starých obrazech. Dobře vám totiž bude dělat pohled na abstrakce současného umění.

Nedbejte o to, že na jiné by mohl váš styl působit až studeně. Podvědomě vás to táhne k jednoduchým liniím a čistým barvám. Ideální je pro vás bílá a kovové odstíny. Nebojte se zlaté ani stříbrné. Do interiéru zařaďte kovové prvky a křišťál. Stop vystavte barvám, jako jsou zelená a červená.

Voda – zařizujte hlavně něžně

Lidé, kterým vládne vodní živel, jsou velmi citliví a často hledají emoční rovnováhu. Proto by k zařizování obývacího pokoje či svého relaxačního koutku měli přistupovat s citem sobě vlastním.

Když vstoupíte do pokoje zařízeného „vodním“ člověkem, bude pravděpodobně působit velmi žensky, byť ho zařizoval muž. Tedy jemné barvy a jemné tóny. Pohodlí, uklidňující naladění. Typické pro vodní živel jsou měkké materiály, hebké a jemné na omak jako voda sama. Obvykle nechybí saténové polštářky nebo prvky kožešin, vkusná krajka.

Na zem by si lidé narození ve vodním živlu měli dát koberec. Chůze po dřevěné podlaze je vyčerpává a na kamenné jim bývá zima. Nevhodné jsou pro ně fontánky nebo zrcadla. Mají totiž schopnost ještě násobit jejich citlivost, což by bylo ke škodě. Hezky je naladí velmi světlé odstíny, bílá je vaše barva. Nemusíte se bát ani modré ve všech odstínech. Jako doplněk vás potěší mušle a mořský písek.

Země – nebojte se kombinování

Typické pro lidi narozené pod živlem Země jsou harmonie, pevná půda pod nohama a rovnováha energií. Jak se budete cítit u nich na návštěvě? Jako doma, jako u mámy a nejspíš u nich budou vonět napečené koláče.

Jak si tito lidé doplní energii? Těžkými závěsy ztlumí zvuky a ostré světlo, drahými tkanými koberci dodají prostoru útulnost. Lidé zemského živlu mají výjimečnou schopnost sladit „staré“ a „nové“, tradiční a současné – nábytek, obrazy, doplňky. Historickou komodu skvěle zkombinují s moderní lampou a celek působí zcela harmonicky.

Nemusejí se bát barokních výjevů, květinových motivů, v tomto duchu umějí skvěle vybrat i tapety.

Dobře jim dělají barvy v odstínech hnědé, béžové, žluté i bílé. Jsou to fajnšmekři, takže si klidně můžou do obývacího pokoje pořídit vinotéku. Vychutnávat kvalitní mok budou nejspíše na mohutné kvalitní pohovce. Kůže pro ně není správná volba, hodí se spíše tkané přírodní textilie. Kamenný stůl nebo stolek jen upevní mateřskou energii, která je pro jejich obydlí tak typická.

Více o Sylvii Martině Malíkové na www.businessfengshui.cz

Ivana Králová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také