15. listopadu 2016 12:53
Markéta ZídkováInspirace: Tři domy z Česka, které mají energii zdarma. Neodebírají ji ze sítí, šetří desítky tisíc ročně
Cena energií neustále stoupá. Proto se vyplatí investice do soběstačnosti. Dokazují to tři domy z Česka, které vyhrály soutěž Obnovitelné desetiletí.
Někdo chce šetřit peníze, někdo se bojí blackoutu, někdo chce šetřit planetu. Důvodů, proč si pořídit soběstačné bydlení nezávislé na dodávkách energií ze sítí může být více. Ať tak či onak, takové domy vznikají, už přes 25 tisíc domácností využívá v Česku solární panely. Někde k hřevu vody, někde i k výrobě energií, někde dokonce k pohonu elektromobilu.
Aliance pro energetickou soběstačnost a Solární asociace teď v rámci soutěže „Obnovitelné desetiletí“ ocenila nejzajímavější projekty. Z realizací, které vznikly v České republice za uplynulých deset let, vybrala porota v kategorii rodinných domů takové projekty, které rozšiřují využití solárních elektráren na střechách o elektromobilitu nebo akumulaci energie. Porotu soutěže posuzující hospodárné domácnosti s fotovoltaikou zaujala ostravská domácnost i soběstačný dům v Chocni a energetický systém v domě na Drahanské vrchovině.
1. místo: Úsporný domek v Ostravě
Domy na solární energii - Obrázek 3 Zdroj: Soutěž Obnovitelného desetiletí
Příběh domu Radovana Burkoviče začal před 18 lety na prázdném pozemku v Ostravě-Plesné, na kterém měl původně vyrůst obyčejný rodinný domek. Stoupající ceny energií jej ale přiměly investovat do technologií, s nimiž zajistil ekonomicky šetrný provoz domu. Z původní myšlenky ušetřit peníze a přírodu se stal životní styl. Dům má fotovoltaické panely na jižní i západní střeše a z nich získanou elektřinu využívá jak pro elektrospotřebiče, tak i k ohřevu vody. Myčka i pračka běží během nepřítomnosti členů rodiny, po jejich návratu z práce a ze školy je pak připravena teplá voda na koupání. Majitelé nenechali nic náhodě a nepřekvapí je ani stoupající ceny vody. Místo napojení na vodovod si vyvrtali vlastní studnu, která domácnost zásobuje vodou kojenecké kvality po celý rok.
Domy na solární energii - Obrázek 2 Zdroj: Soutěž Obnovitelného desetiletí
„Když nejsme doma, naši vyrobenou elektřinu spotřebují myčka nebo pračka s odloženým startem. Když je hezky, pak v průběhu dne pečeme, pereme, žehlíme na terase, sekáme trávu, drtíme větve nebo jen zapojíme do zásuvky některý z elektromobilů, případně oba. Snažíme se elektřinu spotřebovávat tehdy, když je ze slunce zadarmo,“ vysvětluje chod domácnosti Burkovič.
Pro dopravu využívají dva elektromobily a elektrokolo, všechny prostředky jezdí na energii ze Slunce. A protože té je někdy víc, než kolik Burkovičovi dokážou využít, před domem stojí veřejná dobíjecí stanice s dobrovolnou platbou. Až klesnou ceny akumulátorů, budou přebytečnou elektřinu ukládat do nich.
2. místo: Soběstačný dům v Chocni
Domy na solární energii - Obrázek 6 Zdroj: Soutěž Obnovitelného desetiletí
K dřevostavbě Pavla Černého v Chocni nevedou žádné trubky ani kabely. Dům, který postavil s pomocí kamarádů, v sobě spojuje komfort moderního životního stylu se staletími prověřenými technologiemi, což vytváří útulný a ekologicky šetrný domov. Elektřina získaná ze solárních panelů ohřívá vodu čerpanou z vrtu, která se čistí přes kořenovou čističku a vrací se zpět do oběhu. V méně slunečných dnech se topí dřevem. Majitel využil netradiční materiály i suroviny z okolí – jako izolace slouží foukaná celulóza a stěny jsou omítnuté místním jílem. Konstrukci domu navíc tvoří staré trámy z rozebraného seníku otce pana Černého.
Domy na solární energii - Obrázek 11 Zdroj: Soutěž Obnovitelného desetiletí
3. místo: Energetický systém v domě na Drahanské vrchovině
O šetrné energetické hospodaření v domě Roberta Mořkovského na Drahanské vrchovině se 24 hodin denně stará elektronický systém. Přebytečná energie získaná ze solární elektrárny na střeše se ukládá ve formě tepla do vodních nádrží pro pozdější využití. Díky tomu je dům ze 70 % energeticky soběstačný.
Dům stojí v nadmořské výšce 590 metrů. Systém nazvaný „HomeGrid“ pracuje s aktuální předpovědí počasí a vypomáhá si energií ze sítě účtované nižším nočním tarifem. Ani extrémní mrazy pro domácnost neznamenají žádné komplikace. Na programu je v těchto případech příjemný večer u krbu, který dorovná možné ztráty tepla.
Domy na solární energii - Obrázek 12 Zdroj: Soutěž Obnovitelného desetiletí
Systém, který využívá distribuční sítě, v případě jejího výpadku přechází do takzvaného ostrovního režimu, v němž má domácnost k dispozici proud i během selhání jeho dodávek ze sítě. Aktuální stav čerpání energie navíc členové domácnosti sledují prostřednictvím příslušné aplikace na svém mobilním telefonu, z níž zjistí nejpříhodnější chvíli k zapnutí náročnějších spotřebičů, jako je pračka.
(dah)
Mohlo by vás zajímat: