7. května 2015 05:15
Klára BeščecováInteligentní pasivní domeček na přání postavili za 10 týdnů
Přání investorů bylo už před návrhem tohoto kompaktního domku do 100 m² podlahové plochy úplně jasné – jednoduchá stavba, moderní technologie, respekt k okolní přírodě.
A přesně podle těchto parametrů jim španělské studio Noem navrhlo obydlí přímo šité na míru. Jeho spokojenými majiteli je pár, který na důchod zatoužil po něčem, co by mohl označit za své útočiště. Odtud pochází název domku – Refuge House. Několik let totiž toužili po domku ve stylu víkendového bydlení uprostřed krásné přírody horského pásma Serra Espada. Prostřednictvím této prefabrikované stavby se jejich přání stalo realitou.
Domek se skládá ze dvou dřevěných modulů. Ty dohromady na 96 m² nabízejí obývací pokoj, kuchyni, ložnici s manželskou postelí, koupelnu, studovnu a verandu.
Inteligentní pasivní domek Refuge House - Obrázek 2 Zdroj: Noem
Architekti si během přípravné fáze dali práci s podrobnou analýzou okolí, a díky tomu se jim podařilo například zjistit, kam během celého roku sahají stíny z okolních staveb, jaký je v místě obvyklý směr a rychlost větru nebo vlhkost, průměrná teplota, srážky atd. Všechna tato data následně zohlednili při volbě technologií a stavebních materiálů, aby se jim u Refuge House podařilo dosáhnout kategorie pasivního bydlení. Dům tedy za rok spotřebuje na vytápění méně než 15 kWh/m².
Inteligentní pasivní domek Refuge House - Obrázek 8 Zdroj: Noem
Kromě pasivní stavby jde také o stavbu inteligentní. Chytré domy umí samy zajistit nejvhodnější vnitřní prostředí pro maximální komfort svých uživatelů a to včetně inteligentní automatizace. V případě Refuge House jsou všechny důležité vnitřní systémy propojené skrze internet a starají se o domov samy. Dům například automaticky zjistí přepověď počasí a podle toho nastaví ventilaci. Nebo nastaví vhodné osvětlení domu na základě událostí, které mají majitelé zadány v kalendáři. Majitel domu má navíc dle svého přání všechna potřebná data spojená s domem přístupná v reálném čase na svém chytrém telefonu. I stovky kilometrů od domu tak ví o všem, co zrovna vědět potřebuje. Ať už jde o aktuální spotřebu vody či energie nebo třeba vnitřní či vnější teplotu.
Vzhledem k tomu, co všechno tento nenápadný domek dokáže, se zdá skoro nemožné, že jeho výroba trvala pouhých 8 týdnů a následný proces přípravy k samotnému nastěhování zabral už jen týden a půl navrch. Architekti se tak ke spokojenosti nových majitelů s realizací vešli celkově do příjemných 10 týdnů.
Klára Beščecová
Mohlo by vás zajímat: