Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Jak odstranit inkoust z oblečení? Otestovali jsme sůl, mléko, zmizík i žlučové mýdlo

Škola je tady a hlavně maminky a tatínkové prvňáčků si už prošli prvními přípravami a starostmi se změnou režimu. Kaňky od inkoustu na oblečení je zrovna teď ještě netrápí, ale vždy je lepší se na podobné nehody připravit.
Vydáno: 22.09.2015
Hlavně nenechávejte inkoust zaschnout
Autor: Thinkstock Hlavně nenechávejte inkoust zaschnout
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prodejci sice nabízejí pera, která kaňky zaručeně nedělají, ale děti jsou potvůrky vynalézavé, takže nikdy neříkej nikdy. Navíc ke klasickému plnicímu peru se občas vracíme i my dospělí, zvlášť ve chvílích, kdy chceme vytvořit nebo jen podepsat listinu, které přikládáme zvláštní význam. Když už se nám povede menší či větší inkoustovou kaňku aplikovat na oblečení, nezmatkujme a pokusme se co nejvíce modré tekutiny z textilie odsát. Dobře poslouží piják, ale pokud není při ruce, zvládne to i papírový kapesník nebo ubrousek. Na mokrou skvrnu ihned nakapejte citronovou šťávu a nechte ji několik minut působit. Poté potřísněné oblečení propláchněte studenou vodu a hned potom doporučujeme promydlení žlučovým mýdlem, tím zbytky inkoustu odstraníte zaručeně.

Jak se vyrábějí kaňky

Jak ale postupovat, když na oblečení objevíme už zaschlý inkoust? Na kousku barevného i bílého prádla jsme vyzkoušeli několik velice jednoduchých postupů. Jako čistič posloužil zmizík a další pomůcky, které jsou většinou v každé domácnosti při ruce. Samozřejmě jsme ale nejdříve kaňky nechali pořádně uschnout, v tomto případě dokonce tři dny. Na vlastní kůži jsme se přesvědčili, že odstranit starou inkoustovou skvrnu je velký oříšek. Ale nepředbíhejme, vezměme to pěkně popořadě.

Takhle se vyrábějí kaňky na bílém a barevném prádle. Pro přehlednost jsme je označili čísly 1 až 4.
Autor: bras Takhle se vyrábějí kaňky na bílém a barevném prádle. Pro přehlednost jsme je označili čísly 1 až 4.

Zaschlý inkoust jsme odstraňovali takto:

Skvrny s číslem 1 zmizíkem

Skvrny s číslem 2 žlučovým mýdlem

Skvrny s číslem 3 roztokem ze soli, citronové šťávy a vody

Skvrny s číslem 4 horkým mlékem

Zmizíkem to jde nádherně, inkoust mizí z červené i bílé látky jedna radost. Na prádle ale zůstávají skvrny po zmizíku, takže uvidíme po vyprání…
Autor: bras Zmizíkem to jde nádherně, inkoust mizí z červené i bílé látky jedna radost. Na prádle ale zůstávají skvrny po zmizíku, takže uvidíme po vyprání…

Na řadu přichází voda a žlučové mýdlo. Drhneme houbičkou, na bílých legínkách je vidět, že inkoust se trochu rozpíjí, ale optimismem v tomto případě neoplýváme.
Autor: bras Na řadu přichází voda a žlučové mýdlo. Drhneme houbičkou, na bílých legínkách je vidět, že inkoust se trochu rozpíjí, ale optimismem v tomto případě neoplýváme.
Na řadu přichází voda a žlučové mýdlo. Drhneme houbičkou, na bílých legínkách je vidět, že inkoust se trochu rozpíjí, ale optimismem v tomto případě neoplýváme.
Autor: bras Na řadu přichází voda a žlučové mýdlo. Drhneme houbičkou, na bílých legínkách je vidět, že inkoust se trochu rozpíjí, ale optimismem v tomto případě neoplýváme.

Jako další zkoušíme řídkou kašičku ze soli, citrónové šťávy a trošky vody. Zaznamenáváme zatím nejhorší reakci, inkoust drží, ani se nerozpíjí.
Autor: bras Jako další zkoušíme řídkou kašičku ze soli, citrónové šťávy a trošky vody. Zaznamenáváme zatím nejhorší reakci, inkoust drží, ani se nerozpíjí.
Posledním bojovníkem proti zaschlým kaňkám je horké mléko. Skvrny do něj na chvíli namáčíme a poté zjišťujeme, že inkoust opravdu částečně pustil, před vypráním je výsledek lepší než u žlučového mýdla, ale horší než u zmizíku.
Autor: bras Posledním bojovníkem proti zaschlým kaňkám je horké mléko. Skvrny do něj na chvíli namáčíme a poté zjišťujeme, že inkoust opravdu částečně pustil, před vypráním je výsledek lepší než u žlučového mýdla, ale horší než u zmizíku.

Zafunguje vůbec něco?

Na všechny skvrny jsme nechali naše domácí odstraňovače několik minut působit a potom jsme tričko i legínky zhruba na tři hodiny namočili do teplé vody s pracím práškem. Namáčeli i prali jsme odděleně, použili jsme prací prášek pro barevné prádlo a gel pro bílé prádlo, oba kousky šatstva prošly programem s teplotou 40 ºC. Po usušení zkoumáme výsledek a není to žádná sláva – vlastně ani o jedné skvrně nemůžeme s klidným svědomím říct, že opravdu beze zbytku zmizela.

Takto vypadá po procesu čištění domácími prostředky červené tričko. Téměř neviditelná je skvrna na pravém rukávku (původně označená číslem 1), kterou jsme odstraňovali zmizíkem. Docela dobře zafungovalo i žlučové mýdlo.
Autor: bras Takto vypadá po procesu čištění domácími prostředky červené tričko. Téměř neviditelná je skvrna na pravém rukávku (původně označená číslem 1), kterou jsme odstraňovali zmizíkem. Docela dobře zafungovalo i žlučové mýdlo.
Na bílé nejlépe zafungoval zmizík, ale i zbytky kaňky s původním označením 1 jsou poměrně dost vidět. Bílá košile by už s takovým flíčkem byla určitě na odpis.
Autor: bras Na bílé nejlépe zafungoval zmizík, ale i zbytky kaňky s původním označením 1 jsou poměrně dost vidět. Bílá košile by už s takovým flíčkem byla určitě na odpis.

Na bílé košile pozor

V případě inkoustu jsme se přesvědčili, že není radno tak úplně věřit návodům, které kolují na internetu. Na čištění barevného prádla můžeme s přivřením jednoho oka doporučit zmizík. Výsledek není úplně stoprocentní, ale z toho, co jsme vyzkoušeli, je nejlepší. Obzvlášť velký pozor dávejte u luxusního bílého prádla, tam skutečně nenechte kaňku zaschnout a postupujte okamžitě podle návodu, který zmiňujeme v úvodu. Na bílé oblečení s už zaschlou skvrnou použijte zmizík, ale smiřte se s tím, že stopa po kaňce už bohužel zůstane.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Chvilka nepozornosti a neštěstí je hotovo. Dokážete si poradit se skvrnou od kečupu, hořčice nebo omastku?

Vyzkoušeli jsme a máme výsledek: Jak nejlépe odstranit skvrny od kečupu, hořčice a omastku!

Přírodní chemie

Jak odstranit čmáranice na zdi, skvrny na dřezu? Zvládne to obyčejná okurka

Tráva na louce nebo zahradě přímo láká k dětským hrám. Málokdy se to ale obejde bez zelených památek na oblečení.

Skvrny od trávy? Vyzkoušeli jsme několik fíglů. Co funguje?


Článek je zařazen v:
Reklama