Bydlení

22. září 2015 05:30

Klára Beščecová

Jak odstranit inkoust z oblečení? Otestovali jsme sůl, mléko, zmizík i žlučové mýdlo

Škola je tady a hlavně maminky a tatínkové prvňáčků si už prošli prvními přípravami a starostmi se změnou režimu. Kaňky od inkoustu na oblečení je zrovna teď ještě netrápí, ale vždy je lepší se na podobné nehody připravit.

Prodejci sice nabízejí pera, která kaňky zaručeně nedělají, ale děti jsou potvůrky vynalézavé, takže nikdy neříkej nikdy. Navíc ke klasickému plnicímu peru se občas vracíme i my dospělí, zvlášť ve chvílích, kdy chceme vytvořit nebo jen podepsat listinu, které přikládáme zvláštní význam. Když už se nám povede menší či větší inkoustovou kaňku aplikovat na oblečení, nezmatkujme a pokusme se co nejvíce modré tekutiny ztextilie odsát. Dobře poslouží piják, ale pokud není při ruce, zvládne to i papírový kapesník nebo ubrousek. Na mokrou skvrnu ihned nakapejte citronovou šťávu a nechte ji několik minut působit. Poté potřísněné oblečení propláchněte studenou vodu a hned potom doporučujeme promydlení žlučovým mýdlem, tím zbytky inkoustu odstraníte zaručeně.

Jak se vyrábějí kaňky

Jak ale postupovat, když na oblečení objevíme už zaschlý inkoust? Na kousku barevného i bílého prádla jsme vyzkoušeli několik velice jednoduchých postupů. Jako čistič posloužil zmizík a další pomůcky, které jsou většinou vkaždé domácnosti při ruce. Samozřejmě jsme ale nejdříve kaňky nechali pořádně uschnout, vtomto případě dokonce tři dny. Na vlastní kůži jsme se přesvědčili, že odstranit starou inkoustovou skvrnu je velký oříšek. Ale nepředbíhejme, vezměme to pěkně popořadě.

Zaschlý inkoust jsme odstraňovali takto:

Skvrny sčíslem 1 zmizíkem

Skvrny sčíslem 2 žlučovým mýdlem

Skvrny sčíslem 3 roztokem ze soli, citronové šťávy a vody

Skvrny sčíslem 4 horkým mlékem

Zafunguje vůbec něco?

Na všechny skvrny jsme nechali naše domácí odstraňovače několik minut působit a potom jsme tričko i legínky zhruba na tři hodiny namočili do teplé vody spracím práškem. Namáčeli i prali jsme odděleně, použili jsme prací prášek pro barevné prádlo a gel pro bílé prádlo, oba kousky šatstva prošly programem steplotou 40 ºC. Po usušení zkoumáme výsledek a není to žádná sláva – vlastně ani o jedné skvrně nemůžeme sklidným svědomím říct, že opravdu beze zbytku zmizela.

Na bílé košile pozor

Vpřípadě inkoustu jsme se přesvědčili, že není radno tak úplně věřit návodům, které kolují na internetu. Na čištění barevného prádla můžeme spřivřením jednoho oka doporučit zmizík. Výsledek není úplně stoprocentní, ale ztoho, co jsme vyzkoušeli, je nejlepší. Obzvlášť velký pozor dávejte u luxusního bílého prádla, tam skutečně nenechte kaňku zaschnout a postupujte okamžitě podle návodu, který zmiňujeme vúvodu. Na bílé oblečení suž zaschlou skvrnou použijte zmizík, ale smiřte se stím, že stopa po kaňce už bohužel zůstane.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky mýdlo sůl mléko

Přečtěte si také