Vánoce

7. listopadu 2017 07:59

Matouš Hartman

Česká klasika i americká inspirace: Máme pro vás nápady na tradiční i netradiční ozdoby

Všichni máme doma tu dobře známou krabici s nápisem „Vánoce“ a v ní ozdoby, které rok co rok věšíme na stromek. Pokud už se vám ale za ta léta okoukaly, zkuste letos něco nového! A nebo si jen rozšiřte sortiment. Vánočních ozdob přeci není nikdy dost!

Zdobíme hezky česky

Tradiční české ozdoby nezpochybnitelně patří ke kouzlu Vánoc. Ať už jde o foukané skleněné, nebo folklorní slaměné. Pokud nepatříte mezi ty šťastlivce, u kterých kolují zgenerace na generaci, nezoufejte. VČesku stále existuje řada firem, které se výrobou těch tradičních ozdob, které známe zdob našich babiček, zabývají. Za všechny jsou to například Ornex, Glassor nebo Tritica. Další možností je zajít vdobě adventu na vánoční trhy a nakoupit tam. Výhodou je, že nemusíte kupovat hned celou kolekci najednou. Speciálně skleněné ozdoby jsou totiž každá unikátem a míchat různé barvy, velikosti i tvary není vůbec žádný estetický zločin, naopak!

Slaměná česká klasika by neměla chybět v žádné domácnosti, Foto: istock.com

Ozdoby snízkou trvanlivostí

Řeč je tu samozřejmě o vánočních kolekcích. Ty pravda úplně nezapadají do žádného stylu, ať už se rozhodnete pro slámu nebo sklo. Vánoce ale přeci jen slavíme zejména kvůli dětem a pro ty by byl vánoční stromeček bez čokoládiček jako bramborový salát bez brambor. Navíc jednotlivé bonbony vždy můžete šikovně pověsit na zadní část stromku, popřípadě je schovat na větve blízko kmenu. Běžné oko si jich tak ani nevšimne a vaše ratolesti to alespoň trochu zbrzdí vnezřízené konzumaci cukrovinek.

Zdobení stromku je zábava, Foto: istock.com

Vlastnoruční výroba

Skleněné koule doma asi sami doma vyfouknete jen stěží, přesto existuje mnoho nápaditých ozdob, které si strochou šikovnosti zvládnete vyrobit sami. Pěkně vypadají například nasušené plátky pomerančů nebo jablek. Jen při krájení dejte pozor na směr řezu – ten musí směřovat vodorovně, tedy přesně opačně, než kdybyste ovoce krájeli ksnědku. Stejně tak hezky vypadají nazdobené perníčky nebo zavěšené šišky. A pro odvážnější máme jeden tip zUSA – na dlouhou nit navlékněte zrnka rozpukaného popcornu, která prostřídáte skuličkami jeřabin. Jakkoli se tato kombinace může zdát bláznivá, výsledek vypadá moc pěkně, zejména pak vkombinaci sostatními podomácku vyrobenými dekoracemi.

I jednoduchá dekorace může působit pěkně, Foto: istock.com

Od kmene až po špičku

Krásný stromek ale není jenom o nazdobených větvích. Základem je kvalitní stojan, který není jen stabilní, ale také neprotéká. Stromku je totiž potřeba dát pořádně napít, aby po pár dnech nezačal opadávat a řídnout. A pokud jde o vršek, nabízí se hned několik variant – špice, hvězda nebo jen skromnější mašle. Jen nezapomeňte – pokud se chystáte na špičku stromu nasazovat ozdobu, nejprve si vyměřte potřebnou délku a zbytek terminálního vrcholu zastřihněte tak, aby špice či hvězda na stromku krásně seděly, a ne trčely.

Foto: istock.com

Další články:


Přečtěte si také