20. srpna 2015 04:35
Markéta ZídkováJak přežít vedra v bytě v podkroví
Konec výkyvů teplot pod střechou!
O bydlení v podkroví sní mnoho lidí. Není divu, je to nevšední prostor, ze kterého může být mimořádně příjemné místo pro život. Ale mnozí z těch, kteří ho již ochutnali, tak nadšeni nejsou. Může za to teplo.
Prostor, který se nachází těsně pod střešní konstrukcí, je vystavován náročným podmínkám výkyvů tepla. Zatímco v zimě v něm bývá takové teplo, že si můžeme dovolit odstavit topení a ušetřit tak peníze, v létě se podkroví mění v horkou výheň, ve které se nedá existovat. Teplo se kumuluje přes střešní okna i samotnou střechu. Naštěstí existuje několik řešení, jak mít v podkrovním prostoru, vyhrazeném k bydlení či práci, optimální teplotu za každého počasí.
Základy větrání
Otevřené okno od rána do večera není během horkých dní dobrou cestou, protože zvenku dovnitř proudí horký vzduch. Stane se tedy přesně to, co nechceme – bude horko! Lepším způsobem je udělat na několik minut průvan, ideálně tak, že otevřeme okna nejen v podkroví, ale také ve spodní části domu. Opakujeme vždy, když je potřeba vyměnit vydýchaný nebo příliš zahřátý vzduch.
Venkovní roleta
Nejlepší je větrat ráno, když je vzduch nejchladnější. V době, kdy slunce svítí nejintenzivněji, větrání podle možností omezujeme. Tehdy je třeba okna co nejvíce utěsnit a zamezit i pronikání slunečního záření. I ta nejjednodušší textilní roleta je lepší než nic. Nejvíce užitku však přinese roleta vnější, která je schopná zachytit více než 90 % slunečního záření.
Chladicí jednotka
Snížit teplotu v podkroví pomůže klimatizace, která je však ze zdravotního hlediska dost diskutabilní. Ochlazení prostoru sice ochrání tělo před přehřátím a následnou malátností a vyčerpáním, ale na druhé straně by teplota na klimatizačním zařízení měla být nastavena maximálně o šest stupňů nižší, než je teplota venku. Pokud je tedy venku 35 stupňů, ze zdravotního hlediska se doporučuje nastavit vnitřní teplotu na 29 stupňů. To pro tělo znamená, že se i navzdory zapnuté klimatizaci, která spolkne v zimě na topení ušetřené peníze, budeme koupat ve vlastním potu.
Izolace je základ
Samozřejmě! Největší vliv na teplotu v podkroví má střecha. Pokud je správně zaizolovaná, v zimě bude příjemně teplo a v horkých letních dnech zase nehrozí takové intenzivní přehřívání prostoru.
Zateplení šikmé střechy vyžaduje materiály, které dokážou kopírovat tvar konstrukce krovu takovým způsobem, aby překonaly jeho nedokonalosti. Zamezí se tak vzniku prázdných míst, která se stávají tepelnými mosty, způsobujícími nejen úniky tepla, ale také srážení par z interiéru a následné vytváření plísní. Počet špatně zaizolovaných střech přitom hrozivě narůstá. Může za to buď nevhodně použitý materiál, nebo jeho neodborná aplikace. Náprava takových škod potom stojí opravdu hodně peněz.
Podkroví - Obrázek 2 Zdroj: Thinkstock
Proto se při rozhodování o způsobu izolace střechy vyplatí přemýšlet. Nejrozšířenější způsob izolace jsou minerální vaty, vedle toho lze použít stříkanou izolační pěnu. Jednou z nich je ICYNENE. „ICYNENE je difuzně otevřená stříkaná pěna. Dostane se opravdu všude, což reálně zabrání vzniku tepelných mostů. Pěna časem nemění tvar, takže nedochází k jejímu usednutí ani posunu nebo vzniku mezer. Výhodou je také dlouhá životnost a zároveň schopnost materiálu dýchat, takže v izolovaném prostoru nekondenzují páry a netvoří se plísně,“ vysvětluje Jan Vimr z firmy firmy Liko-s, která tento materiál používá již devět let.
Důležité třešničky
Okny jsme začali a okny i skončíme, protože ty jsou po zaizolování střechy druhým nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje teplotu v podkroví. Jistotou bez starostí navíc je využití izolačních skel, které v létě chrání před žárem a v zimě zlepšují tepelně izolační vlastnosti rámu. Praktickým řešením jsou také okenní fólie, které se lehce aplikují na sklo a díky širokému výběru různé světelné propustnosti se dá v interiéru dosáhnout optimálního poměru světla a zároveň pronikajícího tepla. Vliv na pronikání energie do podkroví má také správný způsob zasazení oken do střešní konstrukce.
Podtrženo a sečteno – podkroví může být opravdu příjemným unikátním prostorem, ale při jeho vytváření se nevyplatí podcenit ani okna ani izolaci. Určitě je nutné se ohledně těchto témat poradit s odborníky a trvat na tom, aby práce dělali pouze vyškolení a certifikovaní mistři s praxí a dobrými referencemi.
(web)
Mohlo by vás zajímat: