Bydlení

27. října 2017 06:00

Tereza Javorová

Jak se žije v jurtě? Zvládne největší mrazy a můžete ji mít i s vanou

Tak předně: jurta není stan, ale druh domu. Alespoň tak o ní smýšlejí její původní nomádští obyvatelé v oblastech centrální Asie a Středního východu. Tam jsou jurty stejně běžné, jako u nás třeba bytovky. Za jurtami se ovšem nemusíte harcovat až na kraj světa, bydlení v nich už propadli i Češi.

Nejprve trochu faktů. Jurta, ger, gher, kabitka nebo chcete-li kherga je tradiční obydlí kočovných kmenů z oblastí centrální Asie a Středního východu sestávající z dřevěné lehké konstrukce a plsťové rohože. Průměr kruhového půdorysu se pohybuje podle účelu a místa použití od 3 až po 20 metrů. Vzhledem k tomu, že jurta je nomádský dům, nemá základy a snadno se skládá i převáží. Podoba jurty se liší podle oblastí Asie, především pak zdobením a dekoračními prvky, někdy ale i v použití materiálu nebo konstrukci.

Zvládne i kruté mrazy

Jurtu máme spojenou především s Mongolskem, kde v ní bydlí rodiny pastevců i v nejšílenějších mrazech, které středoasijská zima umí nadělit. Jurta za své skvělé izolační vlastnosti vděčí plsti, která je vyrobená z ovčí vlny a v konstrukci se nachází i v několika vrstvách. Přesto, že zima v Mongolsku je opravdu drsná, v jurtách se topí jen výjimečně, když se vaří. V našich podmínkách se často staví i jurty se slaměnou vrstvou izolace, která navíc teplo velmi dobře udrží a tolik nevychládá. V jurtách se totiž žije a bydlí celý rok, rozhodně nejsou jen nějakým sezonním přístřeškem, proto je jejích zateplení klíčové.

Chcete jurtu? Dobře přemýšlejte!

Jistě nemusíme zdůrazňovat, že na pořízení jurtového bydlení musíte mít určitý typ nátury. Nezapadne do české krajiny jako chalupa, ale okouzlení východním stylem života naši západní polovinu planety neopouští, a tak se s jurtami setkáme i ve střední Evropě. Než se do jurty nastěhujete s celou rodinou, pořádně si zjistěte a promyslete, co tento alternativní příbytek udělá s vaším životem. Rozhodně velmi provětrá vaše vlastnictví, budete se muset rozhodnout, co je nezbytné pro život a zbytku se zbavit. Na druhou stranu, proč ne? O udržitelném stylu života nelze přemýšlet jinak než pozitivně. Také to není bydlení zcela bezproblémové. Jurta se musí opečovávat, větrat, měnit díly, připravte se na vodu, hmyz, plísně i vlivy počasí.

Co je potřeba?

Na stavbu jurty budete potřebovat stavební pozemek, stejně jako na dům, tedy i se všemi náležitými razítky. Také si ji můžete nechat zapsat jako rekreační objekt a problém není ani s převedením trvalého bydliště. Nemusíte přímo bydlet na orientálních kobercích a pít mléko polodivokých klisen, v našich končinách se už několik společností jurtami zabývá a dodají vám jejich moderní verzi i s určitým komfortem (dokonce i vana se vejde!) Rozhodně ale počítejte s napojením na všechny sítě, tedy vodovodní, kanalizační i elektrickou.

V Mongolsku jurta vydrží i celé generace, u nás počítejte při opravdu dobré péči třeba 10 let. Jurtu si ale můžete pořídit jen jako sezonní domek nebo atrakci na léto, ve které si užijete pořádnou dávku přírodní romantiky, než se pokorně vrátíte k ústřednímu topení a pravoúhlým pokojům.

(ku)

Další články:


Přečtěte si také