Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

GALERIE: Jak se bydlí ve skále? Nahlédněte do domu, který je inspirovaný pravěkými příbytky. Má neobyčejnou atmosféru...

Španělsko je známo svým odvážným přístupem k architektuře a k bydlení vůbec. Vedle skvostných památek tu můžete narazit na překvapující výtvory moderní architektury. Dnes vám představíme opravdu jedinečný dům, který je vlastně jeskynním příbytkem. Jak se bydlí ve skále?
Vydáno: 01.10.2017
Jak se bydlí ve skále?
Jak se bydlí ve skále? Autor: David Vico/UMMOestudio
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na podobě skalního bydlení se ýznamně podílela i jeho majitelka, umělkyně Pilar De Pino López.

Neobvyklé bydlení ve vápencové skále se nachází v podhůří horského masivu Sierra Morena v jižní části Španělska. Otvory jsou pozůstatkem lomu, z nějž byl po staletí dodáván kámen k výstavbě krásného španělského města Córdoba. Po ukončení těžby používali skalní průrvy jako malé úkryty hlídači dobytka. Dnes tu najdeme vskutku neobyčejný obytný prostor prodchnutý přírodou a lidským důmyslem.

Dům je skutečně skalním příbytkem, jen uzavření hlavního otvoru působí jako malý bílý domek. Foto: Dům je skutečně skalním příbytkem, jen uzavření hlavního otvoru působí jako malý bílý domek. Foto: David Vico/UMMOestudio

Architekti ze studia UMMOestudio Andrés Moreno a Manuel Murillo se v přírodním prostředí skály rozhodli, že se zaměří na plynulý dialog mezi existujícími podmínkami a novými architektonickými prvky. Hledali, čím jsou si blízké a neusilovali o přímý kontakt. V přírodním obydlí se tak vedle sebe objevily rovné a členité povrchy, světlé a stíněné prostory, skutečný kámen – vápenec a mramorové obklady – vedle betonových podlah, skleněné otvory na jih, aby vyzařovaly přirozené světlo, a ručně vyráběný dřevěný nábytek, jenž do jisté míry chladivý efekt kamene svou přítomností ohřívá.

Podlaha je z litého a leštěného betonu. Foto: Podlaha je z litého a leštěného betonu. Foto: David Vico/UMMOestudio

Fasáda skalního domu využívá klasické lidové architektury, která je k vidění na tradičních farmách v okolí. Ostatně i zde k domu náleží přes 20 akrů velký pozemek se zahradou o rozloze 3000 m2. Živá příroda tak během příchodu k jeskynnímu bydlení zajišťuje podmanivou předehru.

I tak malé okénko dokáže dovnitř vpustit dostatek světla. Foto: I tak malé okénko dokáže dovnitř vpustit dostatek světla. Foto: David Vico/UMMOestudio

Při vstupu do obydlí zbudovaného ve skále se dostanete rázem do zcela jiného světa.  Okamžitě na vás zapůsobí jak odlišné materiály ploch osvětlené pronikajícím denním světlem, tak i teplotní podmínky, které jsou nezávislé na venkovním klimatu, ať už je tužší zima nebo sálavě horké léto.

Na originálním vzezření domu, jeho interiéru a průběhu plánování i stavby se významně podílela rovněž majitelka domu a umělkyně Pilar del Pino López, která prostor vybavila nábytkem podle vlastního návrhu.

Podívejte se na impozantní galerii celého domu ve skále:

(fis)

Další články:

U párty spolužáků jde o výjimečný okamžik, tomu by měla odpovídat i dekorace. Například židle můžete nezvykle ozdobit tenisovými nebo badmintonovými raketami.

12 skvělých tipů, jak obohatit dekoraci domácí školní párty

Nejprve zmizela žluť dřevěného obkladu. Na pozadí bílé totiž vyniknou všechny ostatní barevné detaily, kterými chtěl designér místnost vyplnit.

GALERIE: Nahlédněte do stylové horské jídelny uprostřed drsné krajiny. Vychutnáte si zde jídlo i vytříbený design

Okouzlující domácí kancelář, jejíž umístění byste v rodinném domě asi jen těžko očekávali.

GALERIE: Tahle proměna vás ohromí! Z dětského pokoje udělali neuvěřitelně luxusní pracovnu. Podívejte se...

Článek je zařazen v: bydlení , fotogalerie , originalita , skála , architektura , Španělsko , bydlení ve skále , skalní dům
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama