Bydlení

29. října 2014 05:55

Markéta Zídková

Jak správně připevnit garnýže

I přes oblibu žaluzií a rolet se závěsy těší stále velké oblibě. S jejich instalací se však pojí také nutnost je stabilně zavěsit a jejich umístění doladit k vybavení interiéru. V tom hrají nedocenitelnou úlohu garnýže.

Než se dostaneme k vlastnímu vrtání a montování, vypravte se s námi do historie za významem slova garnýž. Nemohli jsme vás o etymologii tohoto slova ošidit, protože je více než zajímavá. Koho to nezajímá, nechť jde rovnou o tři odstavce dále k mezititulku "Kam tu garnýž namontovat".

Garnýž – Kde se to divné slovo vzalo?

Zvláštní slovo „garnýž“ svým původem odkazuje na zakončení architektonického prvku – římsy. Protože budovy, kromě toho že měly splňovat svůj praktický účel, měly být i pěkné pro oko, získávaly čím dál více zdobných prvků. Tak se stalo i u říms. Jejich zdobná zakončení připomínala zobák vrány (lat. Cornix). Název ve stavitelství přetrval od antických dob v pozměněné podobě i významu dodnes. Římsa je stranou a jméno převzala konzole na zavěšení závěsů, která do určité míry římsu občas vizuálně připomíná. Název se přes němčinu (die Karniese) dostal až do češtiny. Nejdříve se užíval v podobě „karnýz“ a mezi světovými válkami si už lidé u nás připevňovali na stěnu „garnýž“.

Garnýží je míněna nejčastěji tyč na zavěšení záclon a závěsů. Někdy se také používá označení záclonová konzola. Její bednění, tedy zakrytí, aby nebyl mechanismus uchycení záclony na tyč vidět, se jako „pelmet“ stalo v průběhu staletí velmi zdobným prvkem interiérového vybavení. Dnes se příliš nepoužívá, ale například na zakrytí stropních kolejniček se hodí skvěle.

Jak začít?

Nás však dnes budou zajímat hlavně ony tyče pro uchycení záclon a závěsů. Nabídka je široká a zájemce by měl uvažovat před jejich pořízením o dvou důležitých věcech. První je pochopitelně účelnost a druhou důležitou věcí je, jak garnýž a závěsy budou ladit k ostatnímu vybavení místnosti. Někdy je nutné udělat kompromis, ale ve většině případů máte šanci najít přímo pro vás řešení, které v sobě skloubí účelnost i estetickou hodnotu vhodnou přímo k vám domů.

Kam tu garnýž namontovat?

První věcí, na kterou bychom měli myslet při pořizování garnýží, je, kam je umístíme a jak dlouhé by měly být, případně jak velkou plochu chceme, aby nám závěsy v místnosti pokrývaly.

Kolik centimetrů umístit garnýž nad okno?

U jejich umístění je zcela samozřejmé, že uvažujeme o prostoru nad oknem, případně jiným otvorem. Jde však o to, jak vysoko nad oknem či v jaké vzdálenosti od stropu. V moderních stavbách nejsou stropy příliš vysoko, což nám někdy umožní dokonce upevnit garnýž nebo kolejničky přímo na strop. Ve starších budovách s vysoko umístěnými stropy zvolíme nejspíš stěnu nad oknem. Vzdálenost od horního okraje okna je na vás. Nejčastěji je doporučováno umístit konzoly do poloviny vzdálenosti mezi strop a horní okraj okna. Chcete-li blíže k oknu, počítejte s tím, že záclona bude od tyče ještě trochu vzdálena kvůli jejímu připevnění k tyči kroužky, žabkami a pod. Nejkratší vzdálenost od horního okraje okna je tedy doporučována cca 5 cm.

O kolik centimetrů by měla garnýž přesahovat okno do stran?

Přesah garnýže do stran je také důležitým parametrem, inu záclony, případně závěsy, budeme také chtít někdy odhrnout na stranu a otevřít okno. U zavěšení pouze záclon stačí přesah cca 15–25 cm na každou stranu, tj. šířka okna + 30 cm (50 cm). Pokud ale chcete věšet i závěsy, např. k lepšímu zatemnění ložnice, délku konzole pro ně naměřte cca o 30 cm až 40 cm delší na každou stranu, celkově by tedy garnýž měla být dlouhá jako šířka okna + 60 cm (80 cm). Vždy pochopitelně záleží na šířce okna, ale i tak by držák záclonové tyče měl být cca 15 cm vzdálen od kraje okna a tyč by měla ještě přesahovat. Pro opravdu široká, rohová, šikmá okna nebo rohy místností volíme spíše kolejnicový systém. Pro jednodušší a kratší okna postačí klasické tyče, na nichž visí závěsy na koužcích.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky okno interiér římsa žaluzie roleta záclona závěs garnýž

Přečtěte si také