Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Přehled druhů pokojových garnýží

Vybrat správnou garnýž může být věda.
Vydáno: 30.10.2014
Závěsy dokážou zútulnit i velmi rozlehlý prostor. Jde jen o to je správně a vkusně zavěsit.
Závěsy dokážou zútulnit i velmi rozlehlý prostor. Jde jen o to je správně a vkusně zavěsit. Autor: Sandiegoprogressivetalk.blogspot.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dřevěné

Dřevěné garnýže okouzlí teplem přírodního materiálu a masivností. Platí, že čím širší okno, tím je lepší volit větší průměr tyče. Dřevěné konzole mají i zdobné koncovky různého tvaru, aby se trefily do vkusu mnoha zákazníků. Samozřejmostí bývají dřevěné kroužky, které jsou spolu s tyčí dodávány. Přibaleny jsou často i držáky garnýže, kterými ji připevníme ke stěně. Můžete si pořídit samostatnou jednu konzolu, nebo dvojkonzolu pro záclony a závěsy současně. Obě udrží na stěně jedny držáky. V případě těchto garnýží ale myslete na to, že uchycení ke stěně bude bránit pojezdu kroužků záclony po celé délce tyče. Navíc pokud máte širší okno a držáky příliš daleko od sebe, často se u těchto garnýží stává, že se začnou prohýbat.

Jeden z typů dřevěné garnýže. Zde je dvouřadá, např. pro záclonu a závěs současně.
Jeden z typů dřevěné garnýže. Zde je dvouřadá, např. pro záclonu a závěs současně.
Zaclonove-garnyze.cz

Pokud máte širší okno nebo chcete, aby závěsy mohly jezdit až do krajů garnýže, a přesto chcete dřevěné garnýže, vyberte si kolejničky umístěné v kovové garnýži opatřené barvou nebo fólií imitující dřevo. Jsou v nabídce spolu s dřevěnou tyčí garnýže. Vhodné ale je tyč a kolejničku zkombinovat, tj. blíže k oknu volit kolejničku pro záclonu a pro zavěšení závěsů nechat dřevěnou tyč. Další možností jsou kolejničky připevněné ke stropu a zakryté bedněním dřevěným nebo bedněním imitujícím dřevo.

Kovové

Kovové garnýže jsou pochopitelně materiálově stabilnější. Avšak i u těch dutých se může stát, že se časem tíhou prověsí. Mají však výhodu v tom, že pomocí špalíčků, které se do dutiny vloží, se dá jejich délka nastavit. Můžete je mít dlouhé, jak chcete, případně si je pilkou na kov zkrátit, seříznout. Zdobná zakončení jsou taktéž nejrůznějšího druhu. Počítejte jako u delších dřevěných konzolí, že jejich uchycení ke stěně vám bude bránit v pojezdu závěsem po celé délce tyče.

 

Kovové garnýže se vyrábějí v mnoha modifikacích s řadou koncovek.
Kovové garnýže se vyrábějí v mnoha modifikacích s řadou koncovek.
Garnyzekovove.cz

O něco stabilnější, i když s podobným problémem, kdy uchycení může při velké délce tyče bránit v odhrnutí celé masy záclony až do kraje, jsou celokovové tyče. Výhodou kovových tyčí je jejich moderní vzhled a užší průměr než u dřevěných garnýží. Počítejme však s vyšší cenou.

Kovové s kolejničkou

Nevýhody klasického uchycení garnýží ke stěně dokáže vyřešit kolejnička. Upustíme-li od viditelných kroužků, které mohou být pro někoho jako estetický prvek důležité, může se kolejnička tvářit jako klasická garnýž – v průměru kulatá nebo hranatá tyč, jen má ve své spodní části uvnitř drážku, v níž se pohybují malé vozíčky s kolečky. Na ně jsou připevněné záclony nebo závěsy. Vy tak můžete mít na pohled klasické kovové konzole a přesto odhrnete záclonu (závěs) až do stran a nemusíte ji dělit podle úchytů garnýže ke stěně. Některé z těchto tyčí-kolejnic můžete přichytit i k nízkému stropu.

Ze záclon spolu s garnýžemi lze vytvořit dominantu pokoje

Jak správně připevnit garnýže

Kolejničky

Kolejničky umělohmotné, dřevotřískové nebo kovové, které se většinou připevňují rovnou ke stropu, mohou být víceřadé. Zde je až čtyřřadá kovová kolejnice.
Kolejničky umělohmotné, dřevotřískové nebo kovové, které se většinou připevňují rovnou ke stropu, mohou být víceřadé. Zde je až čtyřřadá kovová kolejnice.
Urbanek-ul.cz

Další alternativou mohou být umělohmotné kolejničky v plastovém pásu nebo jejich varianta z kovu či dřevotřísky s umělohmotnými kolejničkami uvnitř. Je to souvislý jednořadý (pouze záclona) či víceřadý (záclona + závěs) pás umělé hmoty s jednou, dvěma i více drážkami. Nastavit, seříznout můžete tyto kolejničky opět podle potřeby. Výborné jsou do místností s nízkým stropem, ke kterému je také připevníte. Podobně jako u některých kovových kolejnic mají i tyto kolejničky oblé díly k pokrytí rohů místností. Kolejničky mají většinou bílou barvu, takže splynou s bíle vymalovaným stropem. Pokud se ale nechcete dívat na pás bílé hmoty, můžete na něj připevnit krycí lištu s různým dezénem, nejčastěji imitujícím dřevo. U některých těchto kolejniček je také možné přilepit suchý zip a na něj následně uchytit volán z látky.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Podívejte, jak k sobě mohou na stěně ladit různé tvary a dekory starých zrcadel

Stará zrcadla v moderním interiéru

Piknik můžete mít každý den ....

20 zelených nápadů inspirovaných přírodou

Toto není hudba budoucnosti, ale současná promyšlená skládací židle Leaf (list), využívající dostupné moderní materiály

Nejtenčí složená židle je tlustá 2 centimetry

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama