Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Jaro je tady, začněte znovu a krásně – od nové podlahy. Jak ji vybrat?

V posledních letech se přívlastkem ke slovu podlaha stalo „plovoucí“. Ano, „plovka“ je moderní klasikou, ale pokud se při představě linolea nebo PVC otřesete nechutí, pak vězte, že současné trendy nemají s normalizační bytovou estetikou nic společného. PVC na zemi je trendy jako ještě nikdy.
Vydáno: 21.03.2017
Investujte do podlahy a vydrží vám dlouho, je těžší ji změnit než třeba pohovku

Teď pozor, linoleum není PVC! Tyto dva materiály v dobách minulých splývaly v jednu, často dost nechutnou masu, ale dnes je na ně radost pohledět. Pokud dáte přednost podlahové krytině z PVC, budete mít pod nohama syntetickou základnu, která patří mezi nejvariabilnější, nejodolnější a cenově nejpříjemnější varianty. Vyrábí se v nepřeberné škále barev, odstínů a vzorů, vinyl zkrátka snese všechno. I od dětí nebo domácích mazlíčků. Můžete se radovat z ceny, trvanlivosti více než 10 let i z toho, že nestudí.

Linoleum vás přežije

PVC neurazí
PVC neurazí
iStock

Pokud se zhlédnete v přírodních materiálech, je pro vás linoleum to pravé. Tedy, to pravé linoleum je směsí přírodních pryskyřic, lněného oleje, vápence a korkové moučky. Světlo světa spatřilo před více než sto lety a současné technologie jen vylepšily jeho tvrdost a odolnost. Jedná se o antibakteriální materiál, který je vysoce komfortní, celkem snadno udržovatelný a v mnoha barevných odstínech. Výroba kvalitního linolea je však náročnější záležitostí a tento fakt se promítne i do ceny.

Korek z přírody

Pokud se chcete držet přírody, můžete se procházet i po korku. Není to obvyklá záležitost, ale zaryté ekology okouzlí materiál dokonale šetrný k přírodě. Korkovníky, ze kterých se korek získává, nejsou ani poráženy, pouze “svlékány“ z jedné vrstvy kůry a ta zase doroste. Korková podlaha má ale své limity. Především v dekorativní rovině je škála vzorů a barev omezená. Moc se nekamarádí se slunečním světlem, původní barva po pár letech vezme za své a hodí se do žluta. Moc nepotěší ani váš rozpočet, korková podlaha je docela drahá.

Dřevo je dřevo

Dřevo je klasika
Dřevo je klasika
iStock

Dřevo netřeba složitě představovat. A lobovat za něj? Zbytečné. Dřevěná podlaha je přirozeně krásná, pohledově nepřekonatelná. Navíc se může pochlubit nejlepšími izolačními vlastnostmi, které ocení hlavně vaše studené nohy. Co se týče druhů, je z čeho vybírat. Od exotických dřevin až po ty nejklasičtější, které rostou v každém českém háji. Barevná škála plná nuancí, od chladných až po teplé tóny, od světlých až po velmi tmavé a všechno mezi tím. Jenže dřevo pracuje. Daň si vybere vlhkost i změny teplot a celkově vám dá zabrat jeho údržba. Cenově se trochu prohnete, ale na druhou stranu, i patina může být časem na dřevěné podlaze půvabnou ozdobou.

Laminová podlaha

Laminát je trendy
Laminát je trendy
iStock

Jestli potřebujete materiál, který vydrží nájezdy dětských bukanýrů, psích hrátek, kočičích drápů a odklepaných cigaret vašeho tchána, zvolte laminát. Je to opravdový tvrďák mezi podlahami, nerozhází ho ani žhavý uhlík z kamen. Laminát je míšenec obou podlahových světů: matka – syntetika, otec - přírodní materiál. Dohromady cenově dostupný, vzhledově příjemný, tvrdý a trvanlivý synek. Může trochu studit, ale to vyřeší domácí obuv nebo solitérní koberec. Ten by se mohl hodit i z důvodu horší zvukové a tepelné izolace, což potvrdí zejména obyvatelé panelových bytů. Pozor musíte dát i na vodu. Pokud by se dostala do spár mezi jednotlivými díly, mohla by laminátovou podlahu nepříjemně poškodit. S laminátem nicméně uděláte parádu i ušetříte kapsu, navíc můžete vybírat z mnoha a mnoha dekorů, zejména imitací dřeva.

Podlaha z keramické dlažby je klasikou už celá staletí a její snadná údržba, odolnost proti vlhkosti, poškrábání nebo vodě jí předpovídá oblíbenost ještě u mnoha generací po nás.

Heboučký koberec

Trendy, netrendy, když ráno sundáte nohy z pelesti a stoupnete do příjemné měkkosti koberce, zavrníte blahem. V uplynulých letech vystřídaly celoplošné koberce především kusové solitéry, které plnily funkci dekorativní. Ale koberce ode zdi ke zdi hlásí návrat. Vesele barevné a teplé v dětských pokojích, elegantní s vysokým chlupem v ložnicích, pěkné i praktické zátěžové koberce v kancelářských prostorách. Ani chemický průmysl nezaspal dobu a z přípravků na rychlé a kvalitní čištění koberců si jistě vyberete.

Zkrátka, je jaro, čas nových začátků. Tak jděte do toho a vezměte to rázně – od podlahy.

(kam)

Mohlo by vás zajímat:

Krása, která může znepříjemnit život sousedům o patro níže

Duní sousedům nad vámi podlaha? Pomůže znalec

Mince jsou zalité epoxidem

Žena použila 13 000 mincí, aby zrenovovala starou podlahu. Výsledek vám vyrazí dech (návod uvnitř)

Iluze plovoucí postele

Propasti, žraloci i vlnobití. 3D polepy kouzlí neskutečné podlahy

Reklama
Článek je zařazen v: korek, podlaha, plovoucí podlaha, PVC, linoleum
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama