Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Je vám doma zima? Zatočte nekompromisně s úniky tepla z vašeho domova

Platíte za topení jak mourovatí, ale teplo vám doma moc není? Chce si to na problém pořádně posvítit a jednou pro vždy s úniky tepla rázně zatočit. Poradíme vám, jak teplo doma izolovat. Už žádné spaní v tlustých ponožkách!
Vydáno: 06.10.2017
Jak doma udržet teplo?
Jak doma udržet teplo? Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Problémová okna

Bezkonkurenčně největší ztrátu tepla představují okna a dveře. Ty by ve vašem hledáčku měly být na prvním místě! Zejména starší okna špatně doléhají a bytem se vám prohání průvan. Podobně jsou na tom starší dveře, kde už dřevo odpracovalo své a je trochu pokroucené, tedy nedoléhá. Hodně pomůže nové těsnění, což je velmi ekonomická varianta, protože ho koupíte za pár kaček v každém hobbymarketu.

Netěsnící okna jsou největší problém.
Netěsnící okna jsou největší problém.
istock.com

Oknům pomůže i nová vrstva navíc. Opravdu hodně tepla vám zachrání bytelnější závěsy nebo pořádné žaluzie. Podmínkou však je, že závěsy nebudou překrývat topení ale budou krýt pouze okna!

Nezapomínejte, že jakékoliv ozdobné mřížky či jiné zakrytí radiátorů snižuje jejich výkonnost. Na závěsy můžete použít speciální materiál, který má na jedné straně takzvaný zátěr bránící pronikání nejen světla, ale i hluku a chladu.

Závěsy také dobře izolují teplo.
Závěsy také dobře izolují teplo.
istock.com

Pokud okna táhnou opravdu hodně, je nejlepší samozřejmě investovat do nových s izolačními dvojskly. To už je dražší, i když výhledově nejrozumnější, řešení. Další možností je buď výměna pouze jednoduchého vnějšího skla v oknech za dvojsklo, nebo na vnitřní sklo instalovat reflexní fólii. Ta pak v zimě odráží teplo zpět do místnosti a v horkých dnech může sní- žit teplotu v místnosti i o pět stupňů Celsia.

Pozor na sever!

Kolem dvaceti až pětadvaceti procent tepla uniká obvodovým zdivem. To platí především pro majitele rodinných domů, kteří v zimě řeší, jak ušetřit za topení. Více než opravovat padající omítku se vyplatí investovat do zateplení fasády.

Už žádné spaní zabalení ve dvou dekách a teplých ponožkách.
Už žádné spaní zabalení ve dvou dekách a teplých ponožkách.
istock.com

Pokud stavíte, můžete už preventivně řešit i polohu domu vzhledem ke světovým stranám. To má totiž také velký vliv na spotřebu tepla. V severní stěně byste měli počítat pokud možno s co nejméně prosklenými plochami, zato na jižní straně se meze nekladou.

Umíte topit?

Ušetřit za teplo vám pomůže i správně nastavený topný režim! Zamyslete se, k jakému účelu slouží konkrétní místnost, jak často a kdy ji využíváte! Nejvyšší teplota by měla být v obývací místnosti, nejchladnější může být ložnice. Podle odborníků přetápěním o jeden stupeň Celsia se spotřeba může navýšit až o šest procent.

Umíte správně topit?
Umíte správně topit?
istock.com

Odjíždíte-li pryč na krátkou dobu, topení nevypínejte – pokud necháte dům zcela vychladnout, následná spotřeba energie na jeho opětovné vyhřátí bude mnohem vyšší, než kdybyste nechali topení zapnuté na nižší stupeň.

(ku)

Podívejte se na nádherné podzimní dekorace:

Další články:

Zažeňte podzimní splín na inspirativní výstavě!

Užijte si podzim v galeriích a na výstavách! Máme 5 tipů, které vám zaručeně zvednou náladu a přinesou inspiraci

Vyrobte si úžasné voňavé svíčky.

Zažeňte podzimní depresi a vyrobte si doma vlastní svíčky. Naučíme vás, jak na to!

Nedejte podzimní rýmě šanci!

TIP: Zasaďte si do květináče rýmovník, na podzim vás zachrání od nachlazení

Článek je zařazen v: topení , teplo , podzim , domov , izolace , okna , těsnění , chladno
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama