Bydlení

5. října 2017 06:00

Tereza Javorová

Užijte si podzim v galeriích a na výstavách! Máme 5 tipů, které vám zaručeně zvednou náladu a přinesou inspiraci

Meteorologové slibují podzim jako řemen. Bez slunce a modré oblohy. Jak ho přežít? Přece s kulturou! Přinášíme vám několik tipů na výstavy architektury a designu, které si nenechte na podzim ujít.

Praha Karla IV. – velkolepé staveniště Evropy

Otec vlasti by měl jistě radost z množství pozornosti, které se mu s ohledem na jeho 700. narozeniny, dostává. Pokud vás zajímá, jak se jeho osobnost a vláda podepsala na rozvoji středověké Prahy, zajděte do Domu U Zlatého prstenu na Starém Městě, kde je k vidění unikátní expozice. Panovníka Karla IV. představuje jako ambiciózního stavitele a urbanistu. Jedním z ústředních exponátů je model pražského souměstí, Starého a Nového Města pražského, Malé Strany a Hradčan, a dvou královských hradů, Pražského hradu a Vyšehradu, na němž se pomocí video-mappingu demonstruje stavební a urbanistický rozvoj města v průběhu 14. století.

Praha Karla IV. – velkolepé staveniště Evropy. Foto: www.muzeumprahy.cz

13 komnat první republiky

V Praze ještě zůstaneme a vydáme se do Tančícího domu, kde do 25. 10. naleznete výstavu s názvem 13 komnat první republiky. Ve třinácti sekcích jsou okruhy od filmu a umění přes módu či sport až po politiku a podnikání. Vzpomenete na zlatou éru, které kralovali Adina Mandlová, Vlasta Burian, Tomáš Baťa nebo slavná návrhářka Hana Podolská. A považte, že 95 % vystavených exponátů jsou původní originály!

Nomádi: zážitková výstava o životě na cestách

Plzeňské Depo2015 vystavuje do posledního října výstavu o kočovném životě. Oceníte její originalitu, protože ji můžete navštívit nejen ve dne, ale i v noci, a zkusit si nocování v sedmi nomádských příbytcích! Autory vystavených objektů jsou především streetartoví umělci, kteří mají zkušenost s uměleckou existencí na ulici a bez střechy nad hlavou. Architekti a designéři v expozici představují utopická, inovativní nebo neobvyklá řešení mobilního bydlení.

Plzeň Design Week 2017

Druhý ročník plzeňského Design Weeku proběhne rovněž v Depu2015 a to od 13. do 19. listopadu. Najdou zde prostor mladí začínající designéři a tvůrci z Plzeňského kraje i celé země. Užijete si především kvalitu a originalitu z lokálních zdrojů a od místních tvůrců, které tak můžete poznat a objevit třeba nějakou inspiraci i pro svůj living!

Radek Kratina – Konstanty a proměnné

Muzeum města Brna na Špilberku přináší do poloviny října výstavu brněnského rodáka Radka Kratiny, konkrétně jeho tvorbu z 60. až 90. let. K vidění jsou Kratinovy známé struktury ze zápalek, korkových zátek či těstovinových písmenek, dřevěné reliéfy tvořené otočnými či posuvnými hranoly, kovové trojrozměrné variabily, ale i modrotiskové textilie, které jej proslavily na legendární výstavě EXPO 58 v Bruselu.

(ku)

Další články:


Přečtěte si také