Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Zažeňte podzimní depresi a vyrobte si doma vlastní svíčky. Naučíme vás, jak na to!

Co naplat, teplé letní dny se staly vzpomínkou a večery se prodlužují. I tak si je můžete zpříjemnit, stačí jen doma vykouzlit tu správnou atmosféru. Uvařit si dobrý čaj, otevřít lahev vína a zapálit spoustu svíček,… které si předtím vlastnoručně vyrobíte.
Vydáno: 25.09.2017
Vyrobte si úžasné voňavé svíčky.
Autor: istock.com Vyrobte si úžasné voňavé svíčky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nejprve se vydáme na krátkou exkurzi do historie. Už staří Egypťané kolem roku 3000 př. n. l. vyráběli svíčky z včelího vosku. Číňané zase používali velrybí tuk, ve starověké Indii se do vosku přidávala skořice. Pokusy o výrobu svíček se dochovaly i ze Severní Ameriky, kde Indiáni vyráběli svíčky z rybího tuku. Vykopávky z Pompejí objevily úplně první důkazy o výrobě větších svícnů v Evropě, kde se svíčky staly velmi populárními. Standardním materiálem, byl ve středověku ovčí tuk, ale tyto svíčky kvůli glycerinu silně zapáchaly, a proto se v kostelech a v palácích užívaly klasické svíčky z včelího vosku. Až v novověku v roce 1834 začal průmyslník Joseph Morgan s industrializací výroby svíček a sestrojil stroj schopný vyrobit každou hodinu 1500 svíček. Dnes jsou svíčky populární hlavně jako dekorační předměty, které nesou s sebou jistou symboliku a připomínku starých krásných časů.

Vlastnoručně vyrobené svíčky budou skvělým dárkem.
Autor: istock.com Vlastnoručně vyrobené svíčky budou skvělým dárkem.

Moderní svíčky dnes dělíme podle toho, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Používá se především parafínový vosk, dále mohou být z gelu, klasicky z včelího vosku a nebo ze směsí těchto materiálů. Skvělé je, že si je můžeme vyrobit i doma a udělat si vlastní verze, které potěší více než kupované. Potřebné suroviny pro výrobu svíček zakoupíte ve specializovaných obchodech, v některých případech je k dostání v klasických květinářstvích, drogeriích nebo prodejnách barvy-laky, případně prozkoumejte internet.

Zapojte do výroby i své děti, které můžou vlastnoručně vyrobené svíčky rozdávat jako dárky babičkám a kamarádům.

Parafínové svíčky

Ingredience:

 •  tuhý parafín

 •  knot

 •  vysoká plechovka

 •  hrnec

 •  alobal

 •  vonný olej nebo parfém

 •  bylinky (levandule, heřmánek, tymián…)

 •  dekorace (různé mušle, kamínky apod.)

Svíčky si můžete různě ozbobit.
Autor: istock.com Svíčky si můžete různě ozbobit.

Postup: V hrnci dejte vařit vodu. Do vroucí vody postavte vysokou plechovku, do které umístěte parafín rozlámaný na větší kousky. Počkejte, až se parafín rozpustí a poté do něj nasypte bylinky podle svého uvážení, místo bylinek můžete přidat vonný olej nebo parfém.

Jakmile se vám tyto ingredience v parafínu rozpustí a uvolní do parafínu vonné esence, vezměte knot a začněte jej namáčet do parafínu. Vždy vyndejte knot obalený parafínem, nechte jej ztuhnout a postup opakujte tak dlouho, dokud nezískáte požadovanou šířku svíčky. Získaný tvar posléze ořežte do požadovaného tvaru.

Gelové svíčky

Ingredience:

 •  gel

 •  knot

 •  nádoba

 •  formičky

Knot jednoduše zavěsíte na dřívko.
Autor: istock.com Knot jednoduše zavěsíte na dřívko.

Postup: Nechte vodu v hrnci ohřát. Dávejte pozor, aby voda nevařila. Pokud položíte gel do vařící vody, hrozí riziko, že se vám v něm utvoří nehezky vypadající vzduchové bublinky. Nenechte tedy vodu dojít do bodu varu. Do parní lázně položte nádobu s gelem a nechte gel rozpustit. Pak do předem připravených formiček (skleněných, keramických, různé sklenice, nádoby), ve kterých máte pevně uchycen knot pomalu nalévejte rozpuštěný gel. Směs gelu můžete doplnit různými dekoracemi jako jsou ozdobné korálky, kamínky, mušličky nebo sušené ovoce či květy.

Svíčky ze včelího vosku

Ingredience:

 •  pláty včelího vosku

 •  knot

 •  nůžky

 •  fén

Výrobu svíček hravě zvládnete.
Autor: istock.com Výrobu svíček hravě zvládnete.

Postup: Odměřte si délku knotu tak, aby byl o něco delší než plát vosku. Plát vosku nahřejte horkým fénem tak, aby nebyl příliš tvrdý a zároveň, aby se nám neroztekl, budete ohýbat. Knot ohněte přes vrchní hranu voskového plátu. Plát kolem knotu ohněte a zatočte jako palačinku. Vzniklý váleček můžete ponechat tak nebo jej můžete ozdobit kamínky, skořicí, plátky sušeného ovoce. Můžete jej dozdobit pomocí jinak barevných voskových platů, které pomocí fénu nahřejte a vymodelujte do požadovaného tvaru.

Vyrobit si můžete libovolný počet svíček.
Autor: istock.com Vyrobit si můžete libovolný počet svíček.
(ku)

Další články:

Vyrobte si domácí lepidlo na papír!

DIY: Vyrobte si se školáky domácí lepidlo na papír. Bude se hodit na draky i podzimní výzdobu!

Ekonomická a ekologická modelína bude skvělou alternativou k umělým v obchodě.

DIY: Udělejte dětem radost a vyrobte jim domácí modelínu ze zásob vaší spíže

Originální noční stolek.

DIY: Vyrobte si originální noční stolek za pár korun! Návod, jak na to

Článek je zařazen v: deprese , romantika , odpočinek , podzim , DIY , svíčky , pohoda , harmonie , vlastnoruční výroba
Speciály:
Reklama