Domácí salon krásy pro kočky: Jak pečovat o drápky, ouška i kožíšek

Lidé si občas pořizují kočky s představou, že vyžadují méně péče než psi. To však je pravda jen částečně. Kromě častého vyměňování obsahu kočičího záchodku a starosti o krmivo je tu ještě pravidelná a naprosto nezbytná péče o drápky, ouška i kožíšek.

Kočičí pedikůra

Kočičky, které chodí na každodenní procházky ven, si své drápky přirozeně obrousí. Mnohem větší péči vyžadují kočky, které žijí stále vbytě bez možnosti vycházek. Samozřejmostí by mělo být pořízení škrabadla. Většinu koček hrubý povrch škrabadla ihned upoutá a budou mu dávat přednost před křeslem či kobercem. Bohužel ne vždy si drápky na škrabadle obrousí dokonale, a pak jsou tu i kočky, které prostě škrabadlo nepoužívají. Potom musí přijít ke slovu nůžky na drápky.

Většina běžných chovatelů koček si přerostlých drápků všimne až ve chvíli, kdy kočky začínají ničit zařízení bytu, a to už bývá pozdě kočku na stříhání drápků přivykat. Pokud kočku naučíte už od malička na pravidelnou péči o drápky, nebude vtom vidět žádný problém. Používejte speciální kleštičky, které koupíte vkaždém zverimexu.

Pokud péči o drápky své kočky zanedbáte, může se vyskytnout zarůstání drápků nebo i plísňové či bakteriální onemocnění, které se projevuje začervenáním, otokem a někdy až mokváním pokožky na tlapkách vtomto případě je nezbytná návštěva veterináře.

Pozor na roztoče vuších

O uši koček je také třeba pravidelně pečovat. Kontrolujte čistotu uvnitř ucha, ale všímejte si i kočičího chování. Pokud kočka třepe hlavou, často se škrábe nebo jí začnou vypadávat chlupy a tvořit se lysiny, je čas na urychlenou návštěvu veterináře. Podobná onemocnění mohou vzniknout i kvůli plísním nebo po kousnutí blechou, na které mají mnohé kočky alergii.

Koupat, či nekoupat?

Většina koček se myje sama, a to velmi důkladně a vaši péči vtomto směru vůbec nepotřebuje. Koupou se tedy pouze kočky, které se domů vrátí zvýletu špinavé, nebo kočky výstavní, u kterých je nutná zvýšená péče o srst. Ovšem u koček platí, že některé se prostě vykoupat nenechají, pokud na to nejsou zvyklé od malého koťátka. Vkaždém případě jim alespoň nezapomeňte zastřihnout před koupelí drápky.

Péče o lesklý kožíšek

Každá kočka se o svou srst stará sama. Olizováním si zkožíšku odstraňuje nečistoty i vypadané chlupy. Aby však srst zůstala skutečně zdravá a krásná, potřebuje každá kočka občas vyčesat. Dlouhosrsté kočky vyžadují pravidelné vyčesávání, předchází se tak tvorbě zacuchané srsti. Krátkosrsté kočky vyžadují mnohem méně péče, ale občasným vyčesáním si zmenšíte množství vypadaných chlupů na sedačce i kobercích vbytě. Kočku vyčesávejte nejprve od hlavy, pokračujte přes krk, páteř a boky. Nohy kartáčujte naposled, spolu socasem. Ne každá kočka vám však vyčesávání dovolí, jestliže na to není opět od malička zvyklá.

Musí si kočky čistit zoubky?

Kočkám se tolik jako lidem zuby nekazí, mají však sklon ktvorbě zubního kamene a paradentóze. Důležité je krmit kočku kvalitními granulemi, při jejichž žvýkání si kočky samy odstraňují ze zubů zbytky potravy.

Kočkám můžete i čistit zuby, ale ne zubním kartáčkem a ani zubní pastou pro lidi. U veterináře můžete koupit speciální kartáček, který se nasazuje na prst, i speciální pastu. Postačí však i kousek vaty, namočený vperoxidu vodíku, kterým zuby vyčistíte. Pokud vám to ovšem kočka dovolí!

Tlamičku kočce občas kontrolujte. Pokud objevíte začervenalé dásně, nebo dokonce ustupující dásně, zápach ztlamičky, krev ve slinách nebo vaše kočka dokonce začne odmítat potravu, ihned navštivte veterináře.


Přečtěte si také