návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Domácí salon krásy pro kočky: Jak pečovat o drápky, ouška i kožíšek

Simona Sedláčková , Vydáno: 09.01.2020
Domácí salon krásy pro kočky
Autor: istockphoto.com Domácí salon krásy pro kočky
Lidé si občas pořizují kočky s představou, že vyžadují méně péče než psi. To však je pravda jen částečně. Kromě častého vyměňování obsahu kočičího záchodku a starosti o krmivo je tu ještě pravidelná a naprosto nezbytná péče o drápky, ouška i kožíšek.

reklama

Kočičí pedikůra

Kočičky, které chodí na každodenní procházky ven, si své drápky přirozeně obrousí. Mnohem větší péči vyžadují kočky, které žijí stále v bytě bez možnosti vycházek. Samozřejmostí by mělo být pořízení škrabadla. Většinu koček hrubý povrch škrabadla ihned upoutá a budou mu dávat přednost před křeslem či kobercem. Bohužel ne vždy si drápky na škrabadle obrousí dokonale, a pak jsou tu i kočky, které prostě škrabadlo nepoužívají. Potom musí přijít ke slovu nůžky na drápky.

Domácí salon krásy pro kočky
Autor: istockphoto.com Domácí salon krásy pro kočky

Většina běžných chovatelů koček si přerostlých drápků všimne až ve chvíli, kdy kočky začínají ničit zařízení bytu, a to už bývá pozdě kočku na stříhání drápků přivykat. Pokud kočku naučíte už od malička na pravidelnou péči o drápky, nebude v tom vidět žádný problém. Používejte speciální kleštičky, které koupíte v každém zverimexu.

Pokud péči o drápky své kočky zanedbáte, může se vyskytnout zarůstání drápků nebo i plísňové či bakteriální onemocnění, které se projevuje začervenáním, otokem a někdy až mokváním pokožky na tlapkách v tomto případě je nezbytná návštěva veterináře.

Domácí salon krásy pro kočky
Autor: istockphoto.com Domácí salon krásy pro kočky

Pozor na roztoče v uších

O uši koček je také třeba pravidelně pečovat. Kontrolujte čistotu uvnitř ucha, ale všímejte si i kočičího chování. Pokud kočka třepe hlavou, často se škrábe nebo jí začnou vypadávat chlupy a tvořit se lysiny, je čas na urychlenou návštěvu veterináře. Podobná onemocnění mohou vzniknout i kvůli plísním nebo po kousnutí blechou, na které mají mnohé kočky alergii.

Koupat, či nekoupat?

Většina koček se myje sama, a to velmi důkladně a vaši péči v tomto směru vůbec nepotřebuje. Koupou se tedy pouze kočky, které se domů vrátí z výletu špinavé, nebo kočky výstavní, u kterých je nutná zvýšená péče o srst. Ovšem u koček platí, že některé se prostě vykoupat nenechají, pokud na to nejsou zvyklé od malého koťátka. V každém případě jim alespoň nezapomeňte zastřihnout před koupelí drápky.

Domácí salon krásy pro kočky
Autor: istockphoto.com Domácí salon krásy pro kočky

Péče o lesklý kožíšek

Každá kočka se o svou srst stará sama. Olizováním si z kožíšku odstraňuje nečistoty i vypadané chlupy. Aby však srst zůstala skutečně zdravá a krásná, potřebuje každá kočka občas vyčesat. Dlouhosrsté kočky vyžadují pravidelné vyčesávání, předchází se tak tvorbě zacuchané srsti. Krátkosrsté kočky vyžadují mnohem méně péče, ale občasným vyčesáním si zmenšíte množství vypadaných chlupů na sedačce i kobercích v bytě. Kočku vyčesávejte nejprve od hlavy, pokračujte přes krk, páteř a boky. Nohy kartáčujte naposled, spolu s ocasem. Ne každá kočka vám však vyčesávání dovolí, jestliže na to není opět od malička zvyklá.

Domácí salon krásy pro kočky
Autor: istockphoto.com Domácí salon krásy pro kočky

Musí si kočky čistit zoubky?

Kočkám se tolik jako lidem zuby nekazí, mají však sklon k tvorbě zubního kamene a paradentóze. Důležité je krmit kočku kvalitními granulemi, při jejichž žvýkání si kočky samy odstraňují ze zubů zbytky potravy.

Kočkám můžete i čistit zuby, ale ne zubním kartáčkem a ani zubní pastou pro lidi. U veterináře můžete koupit speciální kartáček, který se nasazuje na prst, i speciální pastu. Postačí však i kousek vaty, namočený v peroxidu vodíku, kterým zuby vyčistíte. Pokud vám to ovšem kočka dovolí!

Domácí salon krásy pro kočky
Autor: istockphoto.com Domácí salon krásy pro kočky

Tlamičku kočce občas kontrolujte. Pokud objevíte začervenalé dásně, nebo dokonce ustupující dásně, zápach z tlamičky, krev ve slinách nebo vaše kočka dokonce začne odmítat potravu, ihned navštivte veterináře.

reklama

Článek je zařazen v: kočka , chov , koček , uši , kožich , srst , drápky , stříhání , péče , o kočky

reklama

Přečtěte si také