16. května 2014 05:54
Markéta ZídkováKolik druhů tapet existuje? Přehled všech typů
Malovat, nebo tapetovat? Taková otázka občas popadne každého, kdo si chce zkrášlit domov.
Jestli si vyberete moderní tapetu, nebo pokryjete stěnu exotickými ptáčky, je čistě na vás, v tom vám neporadíme. Ale naučíme vás zorientovat se v nabídce tapet. Než se pustíte do listování mezi stránkami plnými vzorků tapet, je dobré znát rozdíly v materiálu a v technice lepení různých tapet.
Čas pokročil, a tak se dnes s papírovými tapetami, které nás dříve obklopovaly, setkáte spíše v menšině. Do módy se totiž dostaly tzv. vliesové tapety. S pokročilou technikou zpracování umělé hmoty se na trhu objevily také vinylové tapety. A jako opravdu vznešenou dekoraci vašeho domova si můžete dopřát tapety textilní, podobně jako to dělala šlechta na starých zámcích. Technika lepení a celistvé působení jednotlivých tapet se pak od sebe pochopitelně liší.
Defilé tapet - Obrázek 2 Zdroj: Rasch
VliesJe jedno, jestli jde o nový nebo starší byt. I ten, který už známe jako staré boty, se někdy vyplatí zrenovovat a nějak ozvláštnit. Uvidíte, že to dodá vašemu životu další nevšední vzpruhu. Každá z technik, které mohou naše stěny osvobodit z všednosti, má co do sebe. Tapety mají ale oproti malování jedno velké plus. Nabízejí nepřeberné množství vzorů. Jen si mezi nimi vybrat.Vliesové tapety hrají dnes možná nejvýznamnější roli. Materiál v sobě spojuje buničinu s textilními syntetickými vlákny, tedy celulózu s viskózou. Výhod skýtá tento materiál oproti papírovým tapetám hned několik. Tou nejviditelnější je určitě plasticita, která se vám časem nezdeformuje, neboť vystouplé tvary tapety jsou vyplněny jejím materiálem a nejde jen o dutý výlisek papíru. Ovšem skvělou výhodou těchto tapet je hlavně univerzálnost v lepení na téměř jakýkoliv podklad, způsob lepení a odolný povrch. A nesmíme zapomenout ani na nehořlavost.
Vliesová tapeta nepohrdne snad žádným povrchem, na který byste ji chtěli umístnit. Můžete si tak být jisti, že povrchová úprava zdí nebo stropů nebude překážkou. Vlies navíc můžete lepit na jakékoliv vnitřní omítky, betonové panely, podkladové tapety, sádrokarton i dřevotřískové desky apod. Je pochopitelné, že by povrch měl být zpevněný a bez prachu. Kde si nejste jisti, tam povrch očistěte a případně zpevněte penetrací.
Pak už na vás čeká známá hra puzzle, hlavně v případě, že jste zvolili tapetu s prolínajícím se vzorem přes okraj střiženého pásu tapety. Nemusíte se bát. Způsob lepení vám umožní opravit případné nepřesnosti. Vliesová tapeta se totiž lepí tzv. za sucha, což znamená, že lepidlem natřete podklad a suchou tapetu na něj přikládáte. Když jste se vzorem odchýlili, nevadí. Odlepte tapetu a přiložte znovu. Nemusíte ji překládat přes okraj již nalepeného pásu, opravdu ji jen přiložíte tak, aby vzor pokračoval. Ve výsledku nebudou pásy skoro znát. Až jste si jisti, že vzor úspěšně navazuje, gumovým válečkem vytlačte případné vzduchové bubliny a tapeta drží. A jestli za čas budete chtít tapetu v bytě měnit, není nic jednoduššího, než ji strhnout. Půjde to tak snadno, jako jste ji lepili a nemusíte se bát ani příliš viditelných zbytků.
VinylVýběr je základStačí zalistovat v katalogu tapet a hned se jednoduchý úkon výběru trochu zašmodrchá. Kdo jednou do nabídky nejrůznějších firem nahlédnul, ten moc dobře ví, o čem je řeč. Listujete, vybíráte a najednou se přistihnete, že se vám těch vzorů líbí tolik, že snad ani tolik místa na jejich nalepení v bytě nemáte. Je tedy nejlepší si dát na výběr čas. Ujasnit si, co by se vám asi tak za vzor a barevné ladění líbilo a pak si čas od času projet nabídku e-shopů, nahlédnout do katalogů nebo se projít po prodejně tapet.Jestliže je vliesová tapeta odolná otěru a do určité míry i vlhkosti, pak vinylová tapeta je přesně ten druh obkladu, který si můžete dovolit v místnostech, kde je skutečně vlhko, jako je kuchyně nebo koupelna. Mají výhodu ve snadné údržbě, jsou omyvatelné, odolné proti poškrábání a také zčásti tepelně izolují. Pochopitelně, tam, kde voda teče proudem, jako je obklad vany, se doporučují spíše skutečné dlaždičky, jinak vám ale vinyl skvěle poslouží. Čím vyšší vrstva vinylu na papírovém podkladu tapety je, tím odolnější vinylová tapeta bude. Lepí se jako papírové tapety, tj. lepidlo se nanáší na tapetu.
TextilS textilními tapetami se vrátíte do dob minulých, patří k těm nejstarším nástěnným dekoracím. To se ovšem netýká dnešní nabídky vzorů, kdepak. Složení tapety je různé, někdy slouží jako podklad papír, někdy vlies. Na lícové straně ale vždy následuje textil – přírodní nebo syntetický. Nemusí jít ale jen o klasicky setkané nitě, potkáte se i se šňůrkami, lýkem nebo plstí. Lepení závisí na tom, zda je tapeta ještě navíc ošetřena nátěrem z vinylu. Pokud tomu tak je, lepíte tapetu, jako by celá byla z vinylu (viz výše). Pokud není ošetřena vinylem a podklad jez papíru – lepíte ji jako papírovou. U podkladu z vliesu pak tapetu lepíte podobně jednoduše jako tu vliesovou, tj. natřete lepidlem stěnu a pak přikládáte, tapetu odvíjíte, až nalepíte celý její pruh v délce výšky stěny. Textilní tapety jsou ale o poznání těžší než ostatní druhy, je tedy lepší lepit ve dvou.
PapírI když se zdají být papírové tapety trochu hlasem ze záhrobí, není tomu tak zcela. I ty výrobci stále nabízejí, a to s krásnými motivy. Lepení je ale o něco složitější než u dnes nejběžnějších – vliesových tapet, zvláště u těch papírových krasavic, které jsou vícevrstvé.
U silnějších tapet se doporučuje lepidlo ředit o něco méně než u jednovrstvých a touto hustější konzistencí v tenké vrstvě potřít rub tapety i stěnu. Rychlost lepení je také důležitá. Většinou trvá papírové tapetě cca 4 minuty, než se nasákne. Hned ji lepte. Delší prodleva znamená natažení tapety a po proschnutí na stěně její stažení. I když je dnes zpracování papírových tapet kvalitnější, stále je jistější alespoň trochu okraje tapety překrýt, aby se vám po jejich proschnutí neobjevila na stěně rýha mezi pásy, kde bude prosvítat podklad.
Jak vidíte, nabídka je opravdu široká, stačí si vybrat. Zásady ale platí pro všechny druhy tapet stejné:
1) před nákupem pořádně změřte délku stěny i výšku stropu a poraďte se s prodavačem, kolik budete potřebovat rolí. U stropu 2,7 m počítejte, že vám jedna role vyjde na cca 1,5 m délky stěny. Záleží ale na prostřihu tapety.2) zkontrolujte šarži, aby tapety byly ze stejné série a nelišily se odstínem3) připravte podklad, aby byl bez prachu a větších nerovností4) naměřte si tapetu dopředu tak, aby vám vzor navazoval5) použijte olovnici, abyste lepili tapety správně svisle6) lepte od okna nebo od zdroje světla7) po nalepení vyhlaďte tapetu kartáčem nebo gumovým válečkem, a vytlačte tak přebytečné lepidlo a vzduchové bubliny8) zbytky lepidla odstraňte mořskou houbou nebo suchým hadříkem9) přesah tapety dole a nahoře odřežte ořezávačem podle pravítka
Které náčiní a lepidlo budete potřebovat na vámi vybranou tapetu, vám jistě ochotně poradí prodejci. Na vás pak je obrnit se trpělivostí, neklesat na mysli po prvním možném neúspěchu a s chutí se pustit do práce. Po několika pásech vám zkrášlení domova tapetou půjde jako po másle, uvidíte. Hodně štěstí a sil a ať se vám v nově zkrášleném domově líbí!
Filip Sychra