11. února 2018 06:00
Tereza JavorováKřišťál, mramor, stříbro, cín… Víte, jak doma pečovat o vzácné a choulostivé materiály?
Máte krásný křišťálový lustr, sametové taburetky nebo sadu míšenského porcelánu po pradědovi továrníkovi? Poradíme vám, jak se chovat k těmto tradičním exkluzivním materiálům, aby vám dlouho vydržely krásné!
Křišťál
Zásada číslo jedna zní: křišťálové sklo nikdy nedávejte do myčky, v té se může poškrábat a zničit! Jistě byste neradi o krásné sklenice přišli, proto jednejte opatrně. Vyčistíte je snadno, ale chce to trochu ruční práce a času. Nejdříve sklo jemně vyčistěte saponátem, poté opláchněte v čisté vodě a nakonec v octu. Pak kousek po kousku vyleštěte utěrkou bez chloupků a sklo se bude krásně lesknout. Křišťálový lustr stačí vyčistit jednou za rok. Čeká vás opatrné odstrojení lustru a pečlivé omytí jednotlivých částí v teplé vodě se saponátem. Pro mytí se používá plastové umyvadlo, aby se zabránilo poškození křišťálu o stěny dřezu. Po uschnutí na ručnících vše opatrně zavěsíte zpět. Existují i rychlé a efektivní spreje přímo na čištění křišťálových lustrů, které můžete vyzkoušet.
Křišťálový lustr je perlou interiéru. Foto: istock.com
Samet
Samet nejlépe vyčistíte - sametem! Kousek jiného sametu navlhčete mírně vodou a látku vytírejte vždy směrem proti srsti. Takto zmizí i protlačená místa. Samet se nám bude také lépe čistit, když ho posypete jemnou, do sucha vysušenou solí a nakonec ještě nezapomeňte dobře, ale jemně vykartáčovat!
Na samet jděte sametem. Foto: istock.com
Cín
Nepředpokládáme, že večeříte z cínových talířů, ale možná vám jich pár visí nad krbem jako krásné dědictví. Víte, jak o ně pečovat, aby vydržely pěkné? Základní čištění cínových kousků zvládnete teplou vodou a mýdlem, případně jarem, měkkým kartáčkem nebo ještě lépe hadříkem. Poté je opláchněte, vysušte a naleštěte. Můžete vyzkoušet i klasickou zubní pastu a jemný zubní kartáček. Babičky radí, že cínu navrátí lesk, potřete-li jeteplým pivem a k vyleštěnípoužijte starou silonku.
Z cínu nejezte, ale nenechejte ho zcela zajít. Foto: istock.com
Stříbro
Stříbrné předměty prostě jednou zčernají, to je fakt, se kterým se budete muset smířit. Dobrá zpráva ale je, že se dají vyčistit i doma. Stříbro omyjete mýdlem, tím ho zbavíte případných nečistot a hlavně mastnoty. Pod tekoucí vodou opláchněte a vložte do mísy vystlané alobalem, ve které je silný slaný roztok. Vyvarujete se dření stříbra na sucho, i údržby zubní pastou! Pomoci může i voda s octem, ale není už tak účinná.
Jak vyčistit stříbrné příbory? Foto: istock.com
Porcelán
Máte -li doma starý porcelánový servis, vlastníte v něm poklad. Rozhodně ho nevyhazujte jen proto, že se vám zrovna nehodí k minimalistickému bytu. Pěkně o něj pečujte a vzpomínejte na babiččiny nedělní obědy. Jestli je už zašlý pro tíhou let, zkuste mu vrátit krásu kašičkou připravenou z bílé křídy a vody. Ručně malovaný porcelán nebo vzorovaný porcelán vždy myjte jen měkkým hadříkem ve vlažné vodě s trochou soli. Nikdy na něj neberte drsnou houbu na nádobí!
Porcelánový servis je poklad. Foto: istock.com
Mahagon
Mahagonové dřevo je krásné a vzdává hold starým dobrým časům. Má krásně načervenalou a hluboce tmavou barvu a exkluzivní strukturu. Jeho krásný lesk mu prý vrací otření povrchu měkkým hadříkem namočeným v silném černém čaji. Můžete to vyzkoušet, ale pokud váš mahagonový prádelník potřebuje facelift, dejte ho na starost raději odporníkům. Můžete si také koupit moderní produkty na čištění vzácného dřeva v interiérech.
Mahaganové dřevo je krásné, ale musíte se o něj dobře starat. Foto: istock.com
Brokát
Jestli jste majiteli brokátových potahů, přehozů nebo závěsů, máme pro vás jediné slovo: NEPRAT! S brokátem se v interiérech už často nesetkáváme, ale pokud ho doma máte, starejte se o něj, jako o poklad. Čistění přenechte čistírnám a nedrhněte ho žádnými saponáty. Abyste zbavili brokát prachu, zkuste ho jemně vyklepat nebo vysát vysavačem na nejmenší výkon.
Vzácné materiály čistěte velmi opatrně. Foto: istock.com
Mramor
Mramor je vápenec a jako takový bývá náchylný na poleptání a všelijaké znečištění. Takový oblíbený domácí čistič - ocet na mramor rozhodně nepoužívejte, stejně jako žádné jiné kyselé prostředky, mohly by mramor naleptat. Naopak, pokud na mramoru uděláte skvrnu octem nebo citronem, můžete ji vyčistit jedlou sodou. Pro běžnou údržbu jinak stačí voda s pH neutrálními čisticími prostředky. Mramorové podlahy z leštěného kamene udržujte vysáváním nebo zametáním, tedy spíš suchou cestou.
Mramor je náchylný na znečištění. Foto: istock.com
(ku)