reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Elektronika roku 1989 v Československu: Co kolik stálo a které věci neexistovaly?

, Vydáno: 14.11.2019
Elektronika kolem roku 1980.
Autor: istock.com Elektronika kolem roku 1980.
Chytré telefony, sušičky na prádlo, hodinky počítající kalorie, kroky, tep nebo rychlost chůze, mluvící lednice, internet, umělá inteligence nebo například drony – tohle jsou jen některé z vymožeností vznikající v posledních letech. Co vlastně bylo k dispozici za socialismu a kolik co stálo?

reklama

Medián průměrné hrubé mzdy byl v roce 1989 kolem 3000 Kčs. Sice se platil základní odvod ze mzdy 15 %, ale strhávalo se i za povinné příspěvky například do SČSP nebo solidarity.  Rozdíl s dnešními poplatky se skoro vyrovnává. Dnes platíme daň 20 %, ale medián hrubé mzdy je 29 127 Kč. Elektronika je pro nás mnohem dostupnější než za socialismu. Máme zkrátka mnohem víc peněz. V roce 1989 jste na auto potřebovali kolem 26 průměrných platů, dnes jich stačí pouze 10.

Netřeba představovat telefon.
Autor: Pinterest.com Netřeba představovat telefon.

Co a kolik stálo?

Před rokem 1989 se s potížemi sháněla prakticky veškerá elektronika. Nejdražší byla televize. Lednička značky Calex vyšla zhruba na 4500 Kčs, Elektrosvit pak na 2000 Kčs. Dlouhou historii má za sebou i pračka, která se pohybovala od 6000 do 6500 Kčs. Kdo neměl na pračku, využíval prádelny. Důležitý pomocník byl i vysavač ETA, jehož značka vydržela dodnes. Výroba se však přesunula do Číny.

Pračka našeho dětství.
Autor: Pinterest.com Pračka našeho dětství.

Televize v Československu

Při sledování dnešního televizního přenosu a filmů přes červené tlačítko, si člověk snad už ani neumí představit, jaký byla televize nedostupný luxus. Je to již 160 let, co se začalo používat slovo televize. O první vysílání vůbec se postarala BBC.

Telka, kterou si přál každý.
Autor: Pinterest.com Telka, kterou si přál každý.

První přenos u nás

První televizní přenos pro veřejnost se uskutečnil roku 1948 na všesokolském sletu. O pět let později se začalo vysílat černobíle v domácnostech, ale jen ve vybraných dnech. Pravidelně se mohli lidé na televizi dívat až deset let od prvního televizního přenosu. 14. února 1970 bylo poprvé vysíláno barevně a 9. května 1973 se pak zahájilo pravidelné barevné vysílání u nás. Telku byste si koupili cca za 13 000 Kčs.

Devadesátá léta jsou dobou, kdy se televize stávala v domácnostech standardem. Digitální vysílání si pak vychutnáváme od roku 1997.

Lidé si zvykli na televize velmi rychle.
Autor: istock.com Lidé si zvykli na televize velmi rychle.

Kazety VHS

Diváci si mohli poprvé nahrát pořad z televize na kazety Super VHS až od roku 1986. Kazetám se dařilo až do začátku 21. století, pak se ve velkém využívaly CD-ROM a DVD přehrávače, při kterých VHSky neměly nejmenší šanci. Dnes se spokojíme s USB nebo online uložištěm.

Jak to bylo s počítači?

Věc, bez které si rozhodně neumíme jako společnost představit život, je počítač, ať už v jakékoliv podobě. Magická krabička má za sebou tisíce let vývoje, než se dostala do dnešní podoby.

Vlastnit počítač byl nadstandardní luxus.
Autor: istock.com Vlastnit počítač byl nadstandardní luxus.

Vznik prvního počítače

První pokusy o vytvoření čehosi, co velmi zdánlivě připomínalo předchůdce všech počítačů, vznikalo již ve staré Babylonii. Tehdy se jednalo o kus kamene, do kterého se vkládaly menší kamínky. První náznak dnešního počítače pak vymyslel Charles Babbage v 19. století, který sestrojil programovatelný stroj pro výpočet složitějších příkladů, a je tak považován za otce nové generace počítačů.

Starý krasavec
Autor: istock.com Starý krasavec

Účel využívání

Počítače pak prošly řadou generací, kde se měnil jejich význam, způsob a účel využívání. Za druhé světové války sloužily především jako šifrovací stroje.

Stroje vážily kolem 30 tun a byla na ně potřeba speciální místnost. V 50. letech se začala využívat operační paměť a počítač se tak začínal zmenšovat. 20 let nato se pak vyrábí první osobní počítač. Kolem roku 1980 se vývoj opět posouvá dopředu a vzniká první herní počítač společně s revoluční hrou Pacman. Uživatelé si tak pořizují své první stolní počítače, které toho stále moc nepředvedly.

Vývoj šel bleskově dopředu.
Autor: istock.com Vývoj šel bleskově dopředu.

Diskety, CD-ROM, USB

Osobní počítače stále moc nevyužívají mechaniku CD-ROM a uživatelé jsou tak nuceni spokojit se s disketami, kde byly uloženy soubory a hry. CD-ROM se hojně využívá až kolem roku 2000. Dnes cédečkům dávno odzvonilo, skoro všude se využívají USB vstupy nebo jen internetové klíče.

Dnes můžeme pracovat na malé krabičce
Autor: istock.com Dnes můžeme pracovat na malé krabičce

Budoucnost nikdo nezná

Dnešní generace počítačů je považována za čtvrtou. Za posledních pár let se zvýšila spolehlivost, zmenšily rozměry, zvýšila rychlost a kapacita paměti. Co nás čeká v budoucnosti, není doposud jisté.

Podívejte se na další elektroniku do naší galerie.

Další články:

Hračky z devadesátek

30 let od revoluce: 30 hraček našeho dětství. Poznáte je všechny?

Kuchyň za socialismu

Kuchyň za socialismu: 30 nezapomenutelných věcí, které měl doma každý. Vzpomínáte?

reklama

Článek je zařazen v: 1980 , socialismus , elektronika , staré počítače , počítače , technologie

reklama

Přečtěte si také