Trendy

14. listopadu 2019 08:00

Markéta Kašková

Elektronika roku 1989 v Československu: Co kolik stálo a které věci neexistovaly?

Chytré telefony, sušičky na prádlo, hodinky počítající kalorie, kroky, tep nebo rychlost chůze, mluvící lednice, internet, umělá inteligence nebo například drony – tohle jsou jen některé z vymožeností vznikající v posledních letech. Co vlastně bylo k dispozici za socialismu a kolik co stálo?

Medián průměrné hrubé mzdy byl vroce 1989 kolem 3000 Kčs. Sice se platil základní odvod ze mzdy 15 %, ale strhávalo se i za povinné příspěvky například do SČSP nebo solidarity.Rozdíl sdnešními poplatky se skoro vyrovnává. Dnes platíme daň 20 %, ale medián hrubé mzdy je 29 127 Kč. Elektronika je pro nás mnohem dostupnější než za socialismu. Máme zkrátka mnohem víc peněz. V roce 1989 jste na auto potřebovali kolem 26 průměrných platů, dnes jich stačí pouze 10.

Co a kolik stálo?

Před rokem 1989 se spotížemi sháněla prakticky veškerá elektronika. Nejdražší byla televize. Lednička značky Calex vyšla zhruba na 4500 Kčs, Elektrosvit pak na 2000 Kčs. Dlouhou historii má za sebou i pračka, která se pohybovala od 6000 do 6500 Kčs. Kdo neměl na pračku, využíval prádelny. Důležitý pomocník byl i vysavač ETA, jehož značka vydržela dodnes. Výroba se však přesunula do Číny.

Televize vČeskoslovensku

Při sledování dnešního televizního přenosu a filmů přes červené tlačítko, si člověk snad už ani neumí představit, jaký byla televize nedostupný luxus. Je to již 160 let, co se začalo používat slovo televize. O první vysílání vůbec se postarala BBC.

První přenos u nás

První televizní přenos pro veřejnost se uskutečnil roku 1948 na všesokolském sletu. O pět let později se začalo vysílat černobíle vdomácnostech, ale jen ve vybraných dnech. Pravidelně se mohli lidé na televizi dívat až deset let od prvního televizního přenosu. 14. února 1970 bylo poprvé vysíláno barevně a 9. května 1973 se pak zahájilo pravidelné barevné vysílání u nás. Telku byste si koupili cca za 13 000 Kčs.

Devadesátá léta jsou dobou, kdy se televize stávala vdomácnostech standardem. Digitální vysílání si pak vychutnáváme od roku 1997.

Kazety VHS

Diváci si mohli poprvé nahrát pořad ztelevize nakazety Super VHS až od roku 1986. Kazetám se dařilo až do začátku 21. století, pak se ve velkém využívaly CD-ROM a DVD přehrávače, při kterých VHSky neměly nejmenší šanci. Dnes se spokojíme sUSB nebo online uložištěm.

Jak to bylo s počítači?

Věc, bez které si rozhodně neumíme jako společnost představit život, je počítač, ať už vjakékoliv podobě. Magická krabička má za sebou tisíce let vývoje, než se dostala do dnešní podoby.

Vznikprvního počítače

První pokusy o vytvoření čehosi, co velmi zdánlivě připomínalo předchůdce všech počítačů, vznikalo již ve staré Babylonii. Tehdy se jednalo o kus kamene, do kterého se vkládaly menší kamínky. První náznak dnešního počítače pak vymyslel Charles Babbage v19. století, který sestrojil programovatelný stroj pro výpočet složitějších příkladů, a je tak považován za otce nové generace počítačů.

Účel využívání

Počítače pak prošly řadou generací, kde se měnil jejich význam, způsob a účel využívání. Za druhé světové války sloužily především jako šifrovací stroje.

Stroje vážily kolem 30 tun a byla na ně potřeba speciální místnost. V50. letech se začala využívat operační paměť a počítač se tak začínal zmenšovat. 20 let nato se pak vyrábí první osobní počítač. Kolem roku 1980 se vývoj opět posouvá dopředu a vzniká první herní počítač společně srevoluční hrou Pacman. Uživatelé si tak pořizují své první stolní počítače, které toho stále moc nepředvedly.

Diskety, CD-ROM, USB

Osobní počítače stále moc nevyužívají mechaniku CD-ROM a uživatelé jsou tak nuceni spokojit se sdisketami, kde byly uloženy soubory a hry. CD-ROM se hojně využívá až kolem roku 2000. Dnes cédečkům dávno odzvonilo, skoro všude se využívají USB vstupy nebo jen internetové klíče.

Budoucnost nikdo nezná

Dnešní generace počítačů je považována za čtvrtou. Za posledních pár let se zvýšila spolehlivost, zmenšily rozměry, zvýšila rychlost a kapacita paměti. Co nás čeká vbudoucnosti, není doposud jisté.

Podívejte se na další elektroniku do naší galerie.

Další články:


Přečtěte si také