Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Trápí vás potravinoví moli? Zjistěte, jak se jich zbavit!

Máte doma nezvané létající hosty a nemůžete se jich zbavit? Rádi bychom vám řekli, že se jedná o jednoduchý boj, ale opak je pravdou. Moli jsou vytrvalí škůdci, kteří nás vytáčí k šílenství. Máme pro vás několik tipů, jak si s moly poradit.
Vydáno: 14.01.2020
Potravinový mol 1
Autor: profimedia.cz Potravinový mol 1

V prvé řadě zjistěte, odkud moli vylétají. Nemusí se totiž jednat o šatní padouchy, ale potravinové moli. Ti se vyskytují v domácnostech častěji. Na každý druh však platí něco jiného. A jak rozeznat mola šatního od potravinového? Základním rozdílem je velikost. Potravinový mol je dvakrát větší než šatní a na křídlech má tmavé skvrnky.

Jak se k nám potravinový mol dostal?

Do domu se dostává zvenčí. Nejčastěji si ho přineseme v nákupních taškách. Oblíbenou pochoutkou potravinových molů jsou sypké suché potraviny -  mouka, cukr, ořechy, těstoviny, rýže, ale také například koření. V těchto potravinách si je můžeme přinést domů z obchodů. Proto doporučujeme potraviny zkontrolovat ihned po příchodu domů a nejlépe je přesypat do uzavíratelných dóz. Mol také může vletět do bytu oknem nebo se vkradnout od sousedů stupačkami.

Nástrahy proti molům jsou oblíbenou zbraní v domácnostech. Máme je ve skříních asi všichni. Jsou ale případy, kdy právě tyto nástrahy přilákaly moly ze sousedního bytu. Největší prevencí tedy zůstává čistota a pravidelná kontrola potravin.

Uzavíratelné nádoby jsou nejlepším způsobem uskladnění potravin.
Autor: profimedia.cz Uzavíratelné nádoby jsou nejlepším způsobem uskladnění potravin.

Jak se potravinového mola zbavit?

Pokud létajícího škůdce u sebe doma objevíte, čeká vás dlouhý boj. Úplné vyhubení může trvat i několik měsíců. A jak začít? Nejprve projděte suché potraviny a vyhoďte všechno, co se zdá podezřelé. Návštěva molů tak člověka většinou přijde na spoustu peněz.

Co vyhodit? Všechno, kam se mol mohl dostat. S jistotou jsou v otevřených nádobách a pytlíkách. Hlavně nemějte žádnou lítost – všechno musí pryč! Jinak boj s moly nemáte šanci vyhrát. Zahrajte si na detektiva a hledejte stopy také ve všech uzavřených nádobách.

Až se zbavíte všeho, kam se moli mohly dostat, je nutné skříně důkladně vymýt. Ujistěte se, že jste prošli všechna místa, všechny škvíry a zákoutí. Samička za život naklade kolem 700 vajíček. Pravděpodobnost, že vajíčka někde máte, je tudíž vysoká.

Všeho podezřelého se zbavte!
Autor: profimedia.cz Všeho podezřelého se zbavte!

Tím boj nekončí

Následně skříně vyčistěte, použijte prostředek proti lezoucímu hmyzu a pravidelně opakujte alespoň po dobu 3 měsíců. Alternativou je teplá voda smíchaná s octem jedna ku jedné. Nezapomeňte vyčistit také nádoby a odpadkový koš od prachu a nečistot. Všechna místa, kde by larvy mohly být ukryté. 

Larvy jsou totiž tím hlavním problémem. Kontaminují potraviny i svými výkaly. Bohužel jsou téměř nerozlišitelné například od zrnka rýže. A to víte, co znamená, že? Ano, pravděpodobně jste už nějakou larvu snědli.

Boj s moly je zkouška vaší trpělivosti a důslednosti. 

Další tipy, jak se zbavit nepříjemného hmyzu doma:

Zatočte s octomilkami!

Jak na octomilky? Otravné mušky zlikvidují pasti, láhev vína i masožravé rostliny

Když se u vás usídlí blechy

Blechy milují lidskou krev. Jak se jich zbavit?

Článek je zařazen v: mol , potravinový mol , škůdce , hmyz v domácnosti , kuchyň , zavíječ moučný

reklama