Kuchyně

20. září 2020 08:00

Simona Sedláčková

Zásobníky na kuchyňské nože si vyrobíte sami z knih, špejlí i rýže

Všichni se určitě shodneme na tom, jak moc praktické jsou zásobníky na kuchyňské nože, které můžeme nechat stát přímo na kuchyňské lince. O jejich šikovnosti ví své každý, kdo se rukama špinavýma od vaření snažil vylovit nůž ze šuplíku. Nože mají být pěkně po ruce! Na druhou stranu cena podobných zásobníků není zrovna zanedbatelná. My si ale poradíme sami a bez velkých výdajů.

Zásobníky na nože zdřevěných špejlí

I vobchodech často uvidíte zásobníky na nože, plné tenkých plastových tyčinek. Tak se jimi inspirujte a plast nahraďte obyčejnými špejlemi. A je už jenom na vás, jestli je vyrovnáte do staré plechovky, skleněné hranaté vázy nebo do velkého hrnku.

Ale pokud trváte na tyčinkách plastových, pak se podívejte vhračkářství po společenské hře, zvané Mikádo. Barevné plastové tyčinky stojí pár korun.

Do kuchyně se hodí i zásobníky plné rýže nebo fazolí

I vkuchyňské spíži najdete materiál na výrobu zásobníku na nože. Praktické jsou obyčejné špagety nebo makarony, ale u těstovin musíte počítat stím, že časem popraskají. Mnohem šikovnější bude suchý a sypký materiál, jako je rýže, čočka nebo malé fazole.

Využijte nepotřebné knihy

Máte plnou knihovnu knih, některé už se nikdy číst ani nechystáte, a přece se zdráháte, vyhodit je do sběru? Staré učebnice, matematické tabulky ještě ze školních let nebo povídky a romány poplatné době, ve které vznikaly… Knihy se vám doma hromadí a nové není kam dávat. Ty spěknou plátěnou vazbou můžete využít na výrobu zásobníku na nože.

Není to nic složitého. Desky knih ksobě nejprve slepte disperzním lepidlem typu Herkules, aby zknih vznikl pevný blok, který bude pevně stát na podložce. Nakonec ještě všechny knihy svažte silnějším provázkem, aby se jednotlivé stránky knih neotvíraly a nože vnich dobře držely.

Jednoduchý stojan na nože zpolínka

Pěkné dřevěné polínko neházejte do kamen, ale využijte ho na výrobu zásobníku na nože. Stačí vytvořit pilkou několik zářezů a vše začistit smirkovým papírem.

Na zásobník ze dřeva už bude potřeba větší zručnost i nářadí

Prkno si nařežte na stejně velké obdélníky a slepte je ksobě tak, že mezi ně vlepíte úzké dřevěné přepážky.

Nakonec slepený blok ohoblujte dohladka, smirkovým papírem začistěte okraje otvorů pro nože i hrany celého bloku a zásobník natřete, nejlépe olejovou lazurou na dřevo.


Přečtěte si také