Kuchyně

14. března 2020 09:00

Matouš Hartman

9 výživných potravin, které nejsou rýže ani konzervy, a vydrží dlouho

Na vybrané regály není hezký pohled. Lidé se ale často soustředí jen na všeobecně známé trvanlivé potraviny. Přitom o kousek dál najdete i potraviny, které tolik zájmu nebudí, přitom jsou stejně dobré a vydrží stejně dlouho!

Fazole

Výživná potravina, na kterou v Česku pořád zapomínáme. Možná taky kvůli tomu, že fazole je potřeba na noc namočit do vody. Stojí to ale za to. Třeba taková Brazílie na fazolích vystavěla národní kuchyni. Můžete si samozřejmě koupit fazole v plechovce, ale ty obsahují většinou cukr. Dejte přednost obyčejným fazolím bez omáčky, tu si koneckonců můžete uvařit sami. Úplně jednoduchý pokrm je středoamerickýgallo pinto, stačí uvařit fazole, rýži, přidat oregano a máte hotové jídlo. Pokud chete zajímavější chuť, kupte si fazolky adzuki.

Quinoa

Je to trochu dražší potravina, ale v jídelníčku by nám neměla chybět. Obsahuje totiž vlákninu a žádný lepek. Můžete z ní uvařit polévky nebo ji můžete podávat jako přílohu. Při vaření hezky nabobtná a má jemnou oříškovou chuť.

Sádlo

Tahle tradiční potravina byla v minulosti vyloženě démonizovaná, přitom na ní není nic špatného... pokud to s ní nepřeženeme. To ale platí o všem. Takže všeho s mírou. Sádlo dokáže nahradit máslo i ve vánočním cukroví. Můžete na něm připravit vajíčka, můžete na něm smažit prakticky cokoli. Skvělé je i čerstvé namazané na chleba. V lednici vám bez problému pár měsíců vydrží.

Citrony

Ovoce byste v seznamu trvanlivých potravin možná nečekali, ale citrony si tu svoje místo zaslouží. Když je zkombinujete se solí, vydrží v chladničce snad navždy. Citrony můžete naříznout do hvězdičky na koncích a ponořit je do slaného roztoku. Když je budete potřebovat, stačí je pořádně opláchnout.

Pokud z nich chcete vytvořit dochucovací prostředek, nakrájejte je na tenké plátky a dávejte je na střídačku s vrstvami soli do sklenice. Vše pak zalijte citronovou šťávou. Dejte pozor, aby kolečka citronů z tekutiny nevykukovala! Prosolená citronová kolečka pak můžete použít do těstovin, rýže atd.

Vlastní výpěstky

Blíží se jaro, takže si místo trvanlivých potravin můžete koupit i semínka plodin, které se dají pěstovat na balkoně. Často se jedná o listovou zeleninu, která se dá rychle konzumovat. Podrobně jsme o tom napsali v rádci, jak pěstovat na balkoně.

Bulgur

Postupně ho objevujeme. Dokáže skvěle nahradit rýži v rizotech. Je hutnější a těžší, takže snáze zasytí a vaří se podobně jako rýže. Takže můžete udělat změnu a uvařit bulgurové rizoto, postup je úplně stejný jako u normálního.

Rýžové nudle

Ty zase poslouží jako alternativa k těstovinám. Rýžové nudle se prodávají v různých šířkách, ty širší poslouží jako špagety, nemají totiž tak jemnou texturu jako ty vlasové. Stačí je na hodinku namočit do vody. Potom na oleji uděláte cibuli, česnek, zázvor, můžete přidat nějakou zeleninu a nakonec dodáte namočené nudle. Večeře za pár korun je hotová, dochutit ji můžete sójovou omáčkou.

Kokosové mléko

Je skvělé do vaření, dají se z něj vytvářet omáčky podobné smetanovým. Má zajímavou chuť a na rozdíl od smetany nepotřebuje chlazení. Kokosová mléka, která koupíte teď, ve spíži vydrží ještě minimálně rok. Skvělá kombinace je červená čočka a kokosové mléko. Stačí udělat červenou čočku na cibulce a česneku. Nakonec přidáte kokosové mléko.

Chia semínka

Dobře, nenajíte se jich, ale mají jednu skvělou schopnost: zastoupí vejce v pečení. Vegani chia semínka jako náhradu za vejce běžně používají, můžete to zkusit i vy. Trik je v tom, jak chia semínka nabobtnají. Když je tedy smícháte s trochou vody a chvíli počkáte, máte náhradu za vejce.

Všechny články o koronaviru najdete ve speciálu:

Sdílejte článek

Přečtěte si také