Bydlení

24. února 2018 06:00

Tereza Javorová

MANUÁL: Toužíte po domácí sauně? 8 kroků, jak ji zařídit

Sauna nemusí být výsadou jenom zbohatlíků, ale klidně se může stát součástí vašeho interiéru. Jestliže vám dělá dobře po těle i po duši, popřemýšlejte, zda by vám nestálo za to si ji pořídit přímo k sobě domů. Následující manuál vám poradí, jak na to.

1) Umístění

Nejdůležitější je mít promyšleno, kde chcete saunu postavit. Ideální prostor je tam, kde je poblíž sprcha a případně i místo slehátkem, kde si budete moci odpočinout. Jinak je úplně jedno, zda bude součástí koupelny nebo třeba sklepa. Jen si uvědomte, že když bude vokolí sauny nízká teplota, budete ji muset déle vytápět, a tím taky více utratíte za její provoz. Jestliže nemáte na výběr a postavíte saunu na chladnějším místě, odizolujte raději podlahu.

2) Rozměr

Sauna bude mít takový rozměr, jaký si určíte. Vyčleňte si na ní prostor alespoň 3 m2 a ktomu počítejte snějakou rezervou na izolaci a obklady. Strop bohatě stačí mít zhruba 2 metry od podlahy.

Foto: istock.com

3) Dveře

Dveře sauny musí vždycky otevírat směrem ven. Proto byste na ně měli mít dostatek prostoru. Ideální volbou jsou skleněné dveře zbezpečnostního skla.

4) Elektřina

Popřemýšlejte, kde by měly vést rozvody elektřiny, kterou potřebujete pro topidlo a světla. Využijte kabely ze silikonu, které jsou na to přímo určeny – jsou odolné vůči vysokým teplotám. Až budete chtít zapojit kamna, nechte to raději udělat elektrikáře.

Foto: istock.com

5) Saunová kamna

Bez kamen by nebyla sauna. Vybírejte je podle toho, jak bude sauna veliká. Do bytu jsou vhodná elektrická. Kolem nich je třeba udržovat určitý odstup. Jaký zvolit jejich výkon? Počítejte přibližně na 1m3objemu sauny zhruba 1kW výkonu kamen. Potřebné informace najdete vždycky u konkrétních výrobků.

6) Samotná realizace

Vytvořte si nosnou konstrukci (např. ze smrkových hranolů), zateplete ji (ideálně izolační vatou), překryjte silnější hliníkovou fólií (bez umělých vláken) a pak ji pokryjte palubkami. Pak přijde na řadu vnitřek sauny, tedy přišroubování lavic (ze spodní strany), opěrky pod hlavu, umístění přesýpacích hodin, teploměru, ohrádky kolem kamen aj. Výše posazená lavice by měla být zbezpečnostních důvodů alespoň 110 cm od stropu.

Foto: istock.com

7) Doplňky

Nabízí se možnost zakoupit celý saunový set, kde to máte všechno komplet. Většinou obsahuje vědro a naběračku na vodu, teploměr, vlhkoměr, topidlo, kameny, světlo, stínítko, ventilační průduch, saunový rošt na podlahu apod. Jestli máte rádi, můžete si taky pořídit nějaké saunové aroma.

8) Prvotní provoz sauny

Saunu určitě napoprvé nezahřívejte naplno, ale zhruba na 50 stupňů přibližně po dobu jedné hodiny. Je-li vše vpořádku, vhorizontu několik dnů zvyšte teplotu na 70 stupňů a pak na 90. Pokud si všimnete vytékající smůly ze dřeva, setřete ji suchým hadrem.

(šp)

Další články:


Přečtěte si také