Buďte mistry v nicnedělání. Nový způsob relaxace nahrazuje hygge, pomůže vám odpočinout si

Nedělat nic je ta nejvzácnější činnost na světě. Kdo si ji ale může dovolit, když musíte pořád někde lítat anebo pracovat? Přitom je tak důležité se na chvíli zastavit. Relaxační techniky zpravidla vyžadují nějaké prostředí nebo činnost, ta nová vůbec ne.

Zatímco prohygge, které se stalo hitem v roce 2017, potřebujete pohodlné křeslo, polštáře, hrnek teplého nápoje, knihu a ideálněkrb, u něhož si ohřejete nohy, pro novou relaxační techniku nepotřebujete nic. Podobně jako hygge přišla z Dánska a jmenuje niksen.

Niksen je tak úplným vrcholem všech relaxačních technik, které se v poslední době vyrojily. Oproti švédskému fredagsmys, kdy si užíváte chvíle volna před televizí a s rodinou, na niksen si vystačíte sami. Nepotřebujete na něj ani sychravé počasí, jako když chcete praktikovat skotský còsagach.

Všechno, co potřebujete vědět o relaxačních technikách, najdete v tomto článku:

Niksen znamená nedělat nic nebo spíše dělat nic, co by mělo nějaký účel. To je klíčové. Občas je totiž potřeba vypnout a nevěnovat se ani žádné činnosti. Během niksen si tak najděte pohodlné místo a třeba se jen dívejte z okna anebo poslouchejte hudbu. Lehněte si na gauč, třeba na chvíli zavřete oči a nemyslete na nic, rozhodně na nic, co by vás stresovalo. Prostě nedělejte pár minut nic.

Právě nicnedělání by nám mělo pomoct oprostit se od stresu z práce a případně zabránit profesnímu vyhoření. Nelze myslet na povinnosti pořád, a přestože to víme, jen málokdo z nás dokáže nepřemýšlet o tom, co musí nebo nesmí udělat. Praktikujte tak niksen pár minut denně, abyste se odpočinuli. Nedělat nic není špatné, i když se nás společnost snaží přesvědčit o opaku. Když nebudete odpočívat, tak se jen zbytečně vyčerpáte.

(mh)

Další články:


Přečtěte si také