Bydlení

26. ledna 2017 06:00

redakce Prima Zoom

Moderní a hravé bydlení: 5x židle podle světových designérů

Židle, bez které se prostě bydlet nedá, jak známo, má mnoho podob. V současné době se kreativitě meze nekladou a vy si můžete vybírat z nepřeberné nabídky. Některé nikdy nezestárnou, ba přímo naopak, postupem času se z nich stanou, a v našem případě už dávno staly, přímo ikonické kousky.

1.Gliss

Design: Dondoli-Pocci

Jednoduše elegantní a pohodlná židle, jejíž oblý tvar se blíží spíše malému křeslu. Hodí se do jídelny i obývacího pokoje. Je vyrobena z odolného plastu – technopolymeru, podnoží je z chromu nebo leštěného nerezu. Můžete ji mít v plné ostře červené či černé barvě, ale i v barvách transparentních, šedé, červené, oranžové, zelené či bílé. Glis je vám k dispozici na subtilním, ale pevném kovovém podnoží, ale i jako otočná židle na vysoké noze s vratným mechanismem.

U této židle musíte počítat s tím, že ji kvůli jejímu tvaru nezasunete až ke stolu. Vyžaduje tedy více prostoru.

Židle Gliss. Foto: All

2. Him&Her

Design: Fabio Novembre

Jako tvarově dokonalá by se dala popsat dvojice židlí, kterou navrhl Fabio Novebre. Zepředu jednoduše hladká, zezadu tvarovaná podle mužského a ženského těla. Židle jsou vyrobeny z matného nebo leštěného polyethylenu a jsou v nabídce v mnoha barevných variacích – v bílé, šedé, hnědé, černé, modré, oranžové, zelené i fialové. Základ obou židlí vychází z více jak 40 let staré a slavné židle Panton, navržené Vernerem Pantonem, která se dodnes prodává.

Celá židle má silný sexuální náboj, přesně tak, jak si to prý sám autor přál.

Židle Him and Her. Foto: Casamania

3. Chair One

Design: Konstantin Grcic

Výrazně extravagantní kousek vycházející z kubistického směru na sebe rozhodně strhne veškerou pozornost. Židle z velmi netradičních materiálů. Základna je z betonového odlitku a sedák z vysokotlakého odlitku hliníku, dokončený práškovým titanem. Můžete vybírat z červeného, bílého a metalicky antracitového vybarvení. Chair One můžete umístit do interiéru i exteriéru, je absolutně nehořlavá.

Tato židle působí tak trochu jako pouhá kostra židle, čekající na potažení, ale nenechte se mýlit! Je velmi pohodlná.

Židle Chaire one. Foto: Magis

4. Caprice

Design: Marcello Ziliani

Velmi zdobná židle připomínající moderní plastovou krajku bude ozdobou každého interiéru. Caprice je vyrobena z na první pohled křehkého, a přesto odolného plastu s různě tvarovaným podnožím z chromu nebo lakované oceli. Barevná nabídka těchto židlí čítá lesklé plné nebo transparentní barvy – červenou bílou, černou i oranžovou.

Židle Caprice se dá snadno stohovat na sebe a nepotřebné kousky tak zabírají jen málo místa v bytě.

Židle Caprice. Foto: Alax

5. Fern

Židle Fern. Foto: archiv

Design: Arne Jacobsen

Tak jednoduchá a stále moderní a krásná! Židle Fern neboli mravenec byla inspirována tvarem těla zmíněného hmyzu. I další výtvory skandinávského designera Arne Jacobsena se jmenují po přírodninách a někdy se jim dokonce podobají. Hlavní předností židle z ohýbané překližky a ocelových trubek je stohovatelnost. Dodnes se vyrábí v mnoha barevných odstínech.

Tato židle byla navržena v roce 1951 v natolik nadčasovém designu, že bude skvělým doplňkem vašeho bytu po mnoho let.

Sim.sedl.

Sdílejte článek
Štítky design židle bydlení jídelny designer Arne Jacobsen Verner Panton Fabio Novembre

Přečtěte si také