Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Moderní řadovka citlivě odkazuje na starý sousední dům

Postavit moderní rodinný dům, který příhodně doplní ostatní stavby v okolí, vyžaduje cit i důvtip. Dvojnásob to platí v případě, že novostavba má na starý dům přímo navázat jako „řadovka“.
Vydáno: 15.02.2017
Domy nejsou nijak velké, díky velkým oknům mají ale slušně prosvětlené interiéry

Následující dům svého souseda o patro přesahuje, s pomocí osvědčené architektonické finty mu ale i tak projevuje určitý respekt. Rozsáhlejší projekt sestává hned ze čtyř nových domů stojících na ploše 760 m² a pro českého pozorovatele je zajímavý právě jako doklad existence alespoň trochu vnímavých a zodpovědných developerů. K návrhu následujících domů ve státě Queensland na severovýchodě Austrálie přistupovali oslovení architekti z ateliéru Refresh Design podle vlastních slov jako ke zkoušce ze základní látky. Věděli, že zahušťovat starou městskou zástavbu moderně pojatými domy mohou jen tak, že okolní styl nějak promítnou do svých návrhů. Podle všeho se jim to povedlo. Základní rysy nových domů vycházejí z podoby původní místní dřevostavby, na niž projekt navazoval. Jejich návrh ovšem tradiční zástavbu nekopíruje, nýbrž jen nově rozvádí některé její typické znaky. Výsledkem je soudobá třípodlažní interpretace tradičního domu v Queenslandu.

Trojice řadových domů v pozadí tento koncept opakuje. A protože domy stojí v pěkné rezidenční oblasti, otvírají se do zahrádek velkými okny na výšku patra.

Moderní domy se díky tomu nedostávají do zbytečného rozporu s původní zástavbou
Moderní domy se díky tomu nedostávají do zbytečného rozporu s původní zástavbou
Christopher Frederick Jones a Roger D'Souza

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Ač dům stojí v Austrálii, jeho interiérem se nese skandinávská střídmost

Přístavba zmenšila zahradu, ale domu dala nový rozměr

Freedomek na první pohled ani nevypadá jako mobilní příbytek

Dřevěný mobilní dům od brněnských architektů nabízí čistý styl a plochu bytu 2+kk

Reklama
Článek je zařazen v: rekonstrukce, řadovka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama