Bydlení

15. února 2017 15:30

Markéta Zídková

Moderní řadovka citlivě odkazuje na starý sousední dům

Postavit moderní rodinný dům, který příhodně doplní ostatní stavby v okolí, vyžaduje cit i důvtip. Dvojnásob to platí v případě, že novostavba má na starý dům přímo navázat jako „řadovka“.

Následující dům svého souseda o patro přesahuje, s pomocí osvědčené architektonické finty mu ale i tak projevuje určitý respekt. Rozsáhlejší projekt sestává hned ze čtyř nových domů stojících na ploše 760 m² a pro českého pozorovatele je zajímavý právě jako doklad existence alespoň trochu vnímavých a zodpovědných developerů. K návrhu následujících domů ve státě Queensland na severovýchodě Austrálie přistupovali oslovení architekti z ateliéru Refresh Design podle vlastních slov jako ke zkoušce ze základní látky. Věděli, že zahušťovat starou městskou zástavbu moderně pojatými domy mohou jen tak, že okolní styl nějak promítnou do svých návrhů. Podle všeho se jim to povedlo. Základní rysy nových domů vycházejí z podoby původní místní dřevostavby, na niž projekt navazoval. Jejich návrh ovšem tradiční zástavbu nekopíruje, nýbrž jen nově rozvádí některé její typické znaky. Výsledkem je soudobá třípodlažní interpretace tradičního domu v Queenslandu.

Trojice řadových domů v pozadí tento koncept opakuje. A protože domy stojí v pěkné rezidenční oblasti, otvírají se do zahrádek velkými okny na výšku patra.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také