19. listopadu 2018 12:25
andreja.vranova@gmail.comNávod krok za krokem: Jak postavit dřevostavbu za 4 měsíce
Rozhodli jste se postavit si dřevostavbu? Provedeme vás její stavbou krok za krokem a dovedeme vás ke krásnému, levnému a modernímu bydlení, které nezatěžuje přírodu. Tak si vyhrňte rukávy, jdeme na to!
1. Základová deska
To je základ spokojenosti. Udává trvanlivost domu a chrání před prosáknutím podpovrchové vody. Na základové pásy navrstvěte betonovou mazaninu (beton vyztužený ocelí, tzv. KARI síť). Opatřete ji hydroizolací a hurá na nadezdívku.
2. Hrubá stavba – nosná konstrukce
Zahrnuje vše od výkopových a povrchových úprav po kostru domu včetně střechy. Někdy sem spadá i napojení inženýrských sítí.
Jak bude postup vypadat, záleží pochopitelně na zvoleném typu domu. Pro příklad si zvolíme masivní dřevěné panely z křížem lepeného dřeva (tzv. CLT panely) a prefabrikované stěny, které nám dodá stavební firma podle zaslané výkresové dokumentace. Kam co patří? Žádný stres – obvykle k tomu dostanete návod. Montáž nosné konstrukce tak probíhá jako „ikeácká“ skládačka. Jednoduše a rychle.
Panely spojte vrty do dřeva, rohové spoje a napojení prolepte trvale pružným tmelem a z exteriéru opatřete vzduchotěsnou páskou.
3. Hrubá stavba – střecha
Elegantní placatou, nebo klasičtější špičatou? Obě mají něco do sebe. Ještě než si hodíte mincí, mrkněte do územního plánu obce. Někdy je typ střechy i barva krytiny předepsaná.
U ploché střechy neošiďte kvalitu práce – je náchylnější k zatékání a úniku tepla. Abyste tohle riziko eliminovali, nakloňte ji o 3 až 10 stupňů. Jedině tak ze střechy odteče nežádoucí voda. Vybavte ji odvodňovacími spárami a žlaby.
Samotný krov pak musí být „tvrďák“. Na svých dřevěných bedrech ponese dlouhá léta váhu střechy a střešní krytiny. A v zimě sníh. Pokud stavíte na horách, posviťte si na jeho odolnost ještě víc.
Stejně jako u základové desky je třeba střechu izolovat. Tuhle ochrannou vrstvu můžete najít už zabudovanou v panelech jako dva v jednom. Pokračujte izolací kolmo na předchozí vrstvu izolace. Své dílo završte střešní paropropustnou fólií. Díky ní (a střešní krytině) vám nebude kapat na hlavu. A zároveň se postará o odvod vlhkosti zpět do ovzduší.
4. Rozvod sítí,okna, dveře, podlaha
Nové bydlení je doslova za dveřmi. Samozřejmě pokud je nezapomenete nainstalovat. U oken zvažte vzhled, aby se netloukl se stylem domu. Pamatujte – čím větší, tím vyšší riziko úniku tepla. Zase ale dosáhnete propojení s okolní přírodou.
5. Zateplení fasády
Na pohled je vaše hnízdo skoro kompletní, hovět byste si v něm ale ještě nechtěli. Chybí mu totiž zateplující slupky.
Základem izolace mohou být fasádové I-nosníky s již zabudovanou minerální vatou. Obehnejte jí dům dvakrát, kolmo na ni přidejte tepelnou izolaci a nezapomeňte na ochrannou difuzní fólii (parozábranu). Místo minerální vaty se nabízí ještě fasádní polystyren či fasádní dřevovláknité desky. Jakou skladbu stěn zvolíte, záleží na tom, zdali se rozhodnete pro tzv. difuzně uzavřenou nebo otevřenou stěnu.
První typ stojí na sloupcích opláštěných nosnými (OSB) deskami. Prostor mezi nimi vyplňuje minerální tepelná izolace a na vnější stranu OSB desky přijde ještě dodatečná izolace v podobě pěnového polystyrenu. Tuto vizuálně nehezkou vrstvu zakrývá omítka v tenké vrstvě.
Difuzně otevřená konstrukce dřevostavby vyniká lepšími akustickými a akumulačními vlastnostmi. Lépe dýchá, neboť opláštění se provede jen ze strany interiéru. Minerální vata mezi sloupky zůstává, polystyren však ne. Nahrazuje se dřevovláknitou nelisovanou deskou. Fešný kabát dodá tenká paropropustná omítka.
6. A jsme doma!
K vytvoření domova zbývá jediné – vy. Bez vás by tento vzrostlý dřevěný fešák zůstal pouhým domem, nikoli domovem. Nechť vám slouží (a voní) dobře!
Text: Andrea Vránová