Dřevostavby: Jak si postavit snový domov a co je třeba zařídit
Bydlet ve vlastním za čtyři měsíce. Utopie? A co takhle bydlet za čtyři měsíce v domě, který je úsporný, odolný, levný a moderní? Žádné bláznovství. Ale… dřevostavby. Poradíme vám, jak si takový snový domov postavit a co je třeba zařídit.
Dřevostavba je ideální volbou pro ty, kteří touží bydlet rychle, kvalitně a za přívětivou cenu. Domky s dřevěnou duší hodně vydrží, perfektně těsní a poskytují mimořádně fešnou (trendovou) střechu nad hlavou. Dřevostavby mají samozřejmě svoje výhody i nevýhody, ale klady u tohoto typu stavby přece jen převažují.
Dřevo lze „poskládat“ do rozličných tvarů a může i nemusí vykukovat. Ačkoliv většina dřevostaveb na internetu vypadá jako lesní roubenky, dřevostavbou může být na i na první pohled obyčejný rodinný domek.
Jak tedy postupovat, pokud si chcete postavit vlastní domov provoněný dřevem?
Než začnete stavět dřevostavbu
… je třeba připravit půdu. A to doslova. Aby dřevostavba mohla stát, musí mít kde. Při koupi pozemku se neohlížejte jen na to dechberoucí hornaté panorama, kterým se budete kochat v létě z balkonu. Zkontrolujte jeho rovinatost, příjezdovou komunikaci a zdali k němu dosáhnou inženýrské sítě.
Dřevostavby 11 Zdroj: Pinterest.com
Položte to dobře napoprvé a bydlete dlouhé roky.
Vytoužený pozemek by měl být v územním plánu označen jako vhodný pro zástavbu a široký tak, aby splnil zákonem danou podmínku sedmimetrové vzdálenosti od domu souseda. Územní plán si prostudujte i z jiných důvodů. Pozemek může být zatížen nejrůznějšími handicapy, zvlášť pokud se nachází v záplavové či chráněné krajinné oblasti, v blízkosti dálnice či ochranného pásma elektrického vedení. Vede k němu cesta přes mosty a můstky? Mohly by zkomplikovat průjezd kamionů a jeřábů. Ověřte si jejich šířku a nosnost.
S volbou pozemku úzce souvisí typ a velikost dřevostavby. Pro rodinné domky se volí nejčastěji rozloha pozemku kolem 800 metrů čtverečních. Hodláte bydlet jen ve dvou a neztrácet čas s úklidem rozlehlé domácnosti? V tom případě najdete štěstí v bungalovu (jednopatrovém domě). Nebo myslíte na (početnou) rodinu? Dvoupatrová nemovitost dopřeje bydlení na míru vám a vašim neposedným ratolestem.
Sendvičové panely dřevostavby
Co se typů dřevostaveb týče, na výběr je ze škály skeletových lehkých dřevostaveb („Two by Four“), domů ze sendvičových panelů, konstrukcí z vrstveného masivního dřeva a zmiňovaných roubenek a srubů. Každý disponuje celou řadou výhod, tak alespoň ve zkratce.
Dřevostavby 3 Zdroj: Pinterest.com
Dřevostavba může stát už za pár měsíců, samotná konstrukce i za pár dní.
Lehký dřevěný skelet se obvykle montuje přímo na staveništi, díky čemuž můžete mít kontrolu nad každou vznikající vrstvou. Sendvičové panely vznikají předem ve výrobních halách. Na pozemku se následně poskládají dohromady jako lego. Voilá, za pár dní stojí. A na (dřevěné) nohy se v mžiku postaví také dřevostavby z vrstveného masivu. U nich oceníte i požární odolnost a atraktivně obnažené dřevo.
Rozpočet dřevostavby a úřední povinnosti
Svítit svíčkou může být v zimě romantické, cesta na kadibudku přes závěje už tolik ne. Nezapomeňte se proto zastavit ani na příslušných institucích poskytujících elektřinu, dodávku vody a napojení na odpadní kanalizaci.
Máte doklady o vlastnictví pozemku. Máte souhlasy od správců sítí, sousedů a obce. Doplňte je o projekt domu a hurá na stavební úřad!
Dřevostavby 7 Zdroj: Pinterest.com
Při tvorbě rozpočtu neváhejte přizvat finančního poradce.
Od stavby vysněného domova vás nyní dělí jen krůček. Totiž vyřízení financování stavby. Neodkládejte tento krok – jedině s podrobným rozpočtem získáte jistotu, že nebudete muset akci v polovině odpískat.
Do nákladů nezapomeňte kromě samotného materiálu (stavební firmy) zahrnout cenu za úpravu pozemku, položení základů, dopravu a likvidaci odpadu a případně za vybavení nového domova. K tvorbě rozpočtu si ideálně přizvěte finančního poradce. S ním se nedostanete do finančního maléru.
Už to roste!
Jsme ve fázi, kdy se můžete začít těšit na nové bydlení. Nepříjemné kolečko po úřadech jste úspěšně zdolali. Teď už zbývá jen jediné – začít stavět!
Na výstavbu nemovitosti si můžete najmout stavební firmu nebo ji zbudovat či dohotovit takzvaně svépomocí. Poslední zmiňovaná varianta bolí finančně nejméně, zato spolyká nejvíce času a energie. Výhodou je, že stavbu nového rodinného hnízda budete mít stále pod kontrolou.
Dřevostavby 2 Zdroj: Pinterest.com
Stavět s pomocí, nebo bez? Nejlepší je to půl napůl.
Míra svépomoci se odvíjí od požadavků toho, kdo bude ve dřevostavbě bydlet. Nejčastěji si budoucí majitelé domu postaví základovou desku. Stavební firma následně dodá stěny, stropy, střechy včetně krytiny, venkovní opláštění, výplně stavebních otvorů a vnější povrchovou úpravu.
Zvenku tak dřevostavba vypadá kompletně. A to je žolík pro investora. Ten si díky tomu bydlení dokončí v pohodě, aniž by se staral o plískanici nebo tropické vedro tam venku. Závěrečné práce obvykle zahrnují vnitřní opláštění, podlahy, rozvody instalací či izolaci mezi sloupky.
Ale nebuďme tak hrr. Dřevostavba je láska na celý život. A hlavně – stavíme si sen. A ty nejlepší věci by se neměly uspěchat.
Podívejte se pro inspiraci na galerii nejkrásnějších dřevostaveb.