Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Nový fenomén bydlení: levné a neskutečně rychlé domy ze 3D tiskárny

Urbanistický výstřelek, nebo převratný moment? Tato otázka nás může napadnout, až budeme žasnout nad novými domy – ze 3D tiskárny. Skutečně si za pár desetiletí necháme domy spíš ”vytisknout” než postavit?
Vydáno: 21.09.2017
Připravte se na nový fenomén v bydlení.

O tom, že žijeme v době nevídaného pokroku, není pochyb. Vždyť před příchodem železobetonu před pouhými 150 lety se celá tisíciletí stavělo jen z tradičních materiálů, jako jsou cihly, dřevo a kámen. Nyní přeskočíme do současného high-tech světa a nestačíme žasnout. Domy se totiž začínají tisknout na zázračných 3D tiskárnách. Je možné, že se další generace usídlí v tištěných domech, budou spát v tištěném nábytku a přikryjí se tištěnou přikrývkou? Kdo ví, ale tištěné domy jsou dechberoucí počin.

Představte si, že si jednou svůj vysněný dům jednoduše vytisknete.
Představte si, že si jednou svůj vysněný dům jednoduše vytisknete.
istock.com

Činila se Čína

Označení “země, kde zítra již znamená včera” by si zasloužila v tomto případě Čína, která s domem ze 3D tiskárny ohromila již v roce 2014. Tehdy se předvedla šanghajská firma WinSun , když z její továrny vyjel první dům vytištěný na 3D tiskárně a venkovní chatka. Aby toho nebylo málo, čínští novátoři vytiskli za jeden jediný den hned deset domů a postavili rovnou malou vesnici. Pak si firma troufla na rodinnou vilu a pětipodlažní bytovku. Nejedná se ale o nějaké nevzhledné krabice, ale luxusní vilu v evropském stylu nesoucí klasicistní prvky a velice pohlednou “bytovku”, kterou by nepohrdla nejedna česká obec zohyzděná totalitní výstavbou. WinSun, povzbuzená svými úspěchy, se činí dál a v technologickém parku na východě Číny vyvíjí další 3D zlepšováky, které možná jednou přetvoří svět.

Lídrem ve 3D technologii je Čína.
Lídrem ve 3D technologii je Čína.
istock.com

Dům za jeden den na 175 let

Chtěli byste tištěný dům? Připravte ji zhruba 260 000 korun, nějaký pozemeček a den volna z práce. Firma Apis Cor z Ruska takové zázraky umí. Dokázala totiž vytisknout rodinný domek za 24 hodin. Není velký, ale najdete v něm vše, co menší rodinná jednotka potřebuje k bydlení: skládá se z předsíně, ložnice, obývacího pokoje a kuchyně. Celková výměra 37 metrů čtverečních, životnost až 175 let!

Ve 3D tiskárně budeme jednou moci vytisknout témě cokoliv.
Ve 3D tiskárně budeme jednou moci vytisknout témě cokoliv.
istock.com

A jak vypadá?

Trochu jako třírohý větrník nebo v současnosti velmi populární protistresová hračka spinner. Tedy alespoň v půdorysu. Není velký, ale je pohodlný, praktický, levný, pohledný, rychlý a trvanlivý. Je vytištěný ze směsi trvanlivého betonu a Rusové, zvyklí na zimu, jistě dbali i na izolační vlastnosti domku. Mohl by změnit životy mnoha lidí k lepšímu. A jistě nezůstane jen u něj, protože, zdá se, jsme svědky rodícího se nového stavitelského fenoménu, který možná jednou bude tak běžný jako dnes dřevostavba nebo domek z porothermu.

Návrh domu. Foto:

Jsou 3D tiskárny budoucností?
Jsou 3D tiskárny budoucností?
istock.com

(ku)

Další články:

Jak je vidět, se sítí se dá dělat spousta věcí, a to dokáže zlákat i dospělé.

GALERIE: Rodiče zařídili hravý dům pro své děti. Má skluzavku, tunely i skákací síť. Podívejte se!

Okouzlující domácí kancelář, jejíž umístění byste v rodinném domě asi jen těžko očekávali.

GALERIE: Tahle proměna vás ohromí! Z dětského pokoje udělali neuvěřitelně luxusní pracovnu. Podívejte se...

Nádherná vila v Jindřichově Hradci

Majitel prodává tento luxusní letohrádek přímo v srdci Jindřichova Hradce!

Reklama
Článek je zařazen v: Čína, bydlení, dům, design, levně, fenomén, 3D tiskárny, tisk, návrh
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama