Zahrada

3. května 2024 10:30

Lenka Valjentová

Jedlá soda v zahradě pomůže při pěstování rajčat i růží. Ničí plísně a odradí slimáky

Jedlá soda je takřka zázračný bílý prášek, ekologicky nezávadný, levný a bezpečný při použití i požití. Doma poslouží jako univerzální čistič a pohlcovač pachů, pomůže při překyselení žaludku nebo při pečení moučníků. Jedlá soda má mnohostranné využití nejen doma, ale také na zahradě, protože dokáže zapudit mravence, zbavit se slimáků a mšic, je naším spojencem v boji proti padlí a šedé hnilobě, zatočí s mechem a plevelem.

Jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný) nebo taky soda bikarbona, pečicí soda, zažívací soda je multifunkční přípravek. V kuchyni se používá místo kypřicího prášku do pečiva, rozpuštěná ve vodě může ulevit od pálení žáhy, je jedinečným pomocníkem při domácím úklidu, při praní prádla nebo čistění šperků. Jedlou sodu můžeme použít také na zahradě a tady je několik způsobů, jak na to.

NENECHTE SI UJÍT: Jedlá soda je univerzální pomocník. Levně a bezpečně vyčistí troubu, odpad i šperky

Jedlá soda podporuje okurky a rajčata

Když začnou listy i mladých okurek předčasně žloutnout a plody se přestanou správně rozvíjet, můžeme je zkusit uzdravit zálivkou s jedlou sodou: jednu lžíci bílého prášku zalijeme 10 litry teplé vody, promícháme a necháme vychladnout. Ke každé rostlině nalijeme asi půl litru roztoku. Zaléváme jednou za týden. Okurky budou zelené bez žlutých listů, plody zdravé a úroda bohatá.

  • Své místo má jedlá soda při pěstování rajčat, plody jsou zdravější, šťavnatější a taky sladší. Stačí, když trochu jedlé sody přidáme do zeminy po odkvětu, když se začínají vytvářet plody.

Krásné růže a muškáty díky jedlé sodě

Růžím a muškátům, ale i begóniím, hortenziím, stračkám a dalším květinám prospívá jedlá soda. Ve dvou litrech vlažné vody rozmícháme 1 lžíci jedlé sody a necháme vychladnout. Zálivku s obsahem sody aplikujeme na půdu kolem rostlin zhruba jednou za dva týdny. Květiny budou lépe růst i kvést. Ještě vydatnější zálivku získáte, pokud k roztoku přidáte 1 lžičku amonia (cukrářské kvasnice). Takový elixír zaručí bohatství květů.

Jedlá soda je spojenec proti škůdcům

Slimáci

Jedlá soda nás pomůže zbavit se otravných slimáků a plzáků španělských. Kolem záhonů nasypeme jedlou sodu, a tak vytvoříme tak přirozenou bariéru, přes kterou škůdci (snad) hned tak neprojdou. V případě invaze obřích rozměrů můžeme slimáky bílým práškem přímo posypat. Soda je okamžitě vysuší.

Mravenci

I když jsou mravenci v přírodě užiteční, pokud se přemnoží na zahradě, nadšeni z nich nebýváme. Pojďme si vzít na pomoc jedlou sodu a zažeňme je. Místa, kde si zrovna udělali hnízdo a často se vyskytují, bílým práškem posypeme. Když tohle několikrát zopakujeme, mravenci by se měli odstěhovat. Nepomůže-li to, smícháme 5 lžiček jedlé sody s 5 lžičkami moučkového cukru a rozmícháme v převařené studené vodě (asi 500 ml). Tento postřik pak aplikujeme na místa, kde se mravenci nejčastěji vyskytují.

Mšice a vlnatky

Pokud naši zahradu napadly mšice, svaříme litr vody s přibližně půl lžičkou sody a necháme vychladnout. Pak ještě promícháme a přelijeme do rozprašovače. Aplikujeme přímo na napadené rostliny. Velmi dobře funguje hlavně jako ochrana růží, na kterých si mšice pochutnávají nejčastěji. Vlnatkám nevoní směs vody, jedlé sody a alkoholu. Uděláme roztok podobné síly jako na postřik proti mšicím a přidáme do něj ještě dvě lžičky vodky. Nalijeme do rozprašovače a rovnou aplikujeme.

Jedlá soda jako fungicid

Šedá plíseň

Šedá hniloba, nazývaná také plíseň šedá a botrytida (Botrytis cinerea) dokáže napáchat na jahodách, vinné révě, rajčatech, paprikách, cuketách, okurkách, zelí, salátech a dalších plodinách hodně škody a prakticky celou úrodu zničit. Napadené rostliny ošetříme postřikem z 8 lžic jedlé sody, 5 lžic oleje a 8 litrů vody. Nejprve promícháme olej s vodou a potom přidáme sodu. Mícháme, dokud se zcela nerozpustí.

  • Roztok aplikujeme pomocí ručního rozprašovače na postižená místa.
  • Před postřikem odstraníme z rostliny nemocné části, postříkáme čistou vodou a teprve potom domácím olejovým fungicidem.
  • Pečlivě postříkáme celou rostlinu, nezapomeneme na spodní stranu listů.
  • Opakujeme každý den po dobu sedmi dnů, minimálně ale třikrát.
  • Preventivně stříkáme jednou za deset až dvacet dnů.

Padlí

Jedlá soda je naším spojencem taky proti padlí (Erysiphales), které často útočí na angrešt, vinnou révu, jabloně, broskvoně, jahody, okurky, hrách, zelí, růže, astry nebo begónie. Jednu lžičku sody rozpustíme v jednom litru teplé vody a necháme vychladnout. Napadené rostliny stříkáme každý den jeden až dva týdny, jako prevenci aplikujeme jednou za tři týdny.

Jedlá soda zatočí s mechem a plevelem

Mechu na trávníku a plevele prorůstajícího chodníčky, zahradní cestičky nebo zámkovou dlažbu se pokusíme zbavit roztokem 2–3 lžic jedlé sody v 1 litru převařené studené vody. Dobře rozmícháme a až se soda rozpustí, konvičkou ho nalijeme všude tam, kde se chceme mechu a plevele zbavit. Postup po několika dnech opakujeme, většinou musíme třikrát i vícekrát. Do roztoku můžeme přidat i 1 lžíce lihového octa. Na malé plochy si můžeme z jedlé sody a trochy vody vyrobit hustou pastu, kterou plevel potřeme.

Zdroje: thespruce.com, cs.wikipedia.orgexpress.co.uk, balconygardenweb.com, Neobyčejné užití obyčejných věci (Rider´s Digest Výběr)


Přečtěte si také