Jak na to

30. června 2021 08:00

Matouš Hartman

Jedlá soda vybělí prádlo. Jak ji správně použít?

Dřív nebo později (spíš dřív) bílé košile zažloutnou a to zvlášť na límečku nebo v podpaží. Jednoduchým a účinným způsobem, jak udržet prádlo bílé, je použít jedlou sodu. Stojí pár korun, v bezobalových obchodech ji můžete koupit na kila a funguje úžasně.

Jak vybělit zažloutlé prádlo?

Bude potřeba, abyste oblečení namočili do vody promíchané sjedlou sodou. Množstvím nemůžete nic zkazit, takže sodou nešetřete.

Potřebujeme

  • velký hrnec
  • teplou vodu
  • alespoň 5 polévkových lžic jedlé sody

Postup

Teplou vodu nalijeme do hrnce, přidáme sodu a promícháme, aby se soda úplně rozpustila. Následně do roztoku ponoříme zažloutlé prádlo tak, aby se plně nasáklo vodou a bylo ideálně ponořené. Necháme působit několik hodin, ideálně přes noc. Následně prádlo vypereme vpračce, jak jsme zvyklí.

Jak na zažloutlé podpaží?

Pokud chcete vybělit jen podpaží bílých triček nebo košil, můžete zvolit i jiný postup.

Potřebujeme

  • jedlou sodu
  • vodu nebo ocet
  • misku a lžíci na promíchání

Postup

Vmisce promícháme jedlou sodu strochou vody, aby vznikla kašička. Tričko nebo košili položíme na vodorovný povrch (ideálně sušák na prádlo) a lžící naneseme kašičku do zažloutlých míst. Necháme několik hodin působit. Následně prádlo vypereme vpračce, jak jsme zvyklí. Pokud jsou skvrny výrazné, vodu nahradíme octem. Postup je trochu jiný, hlavně si musíme dávat pozor, aby se nám pěnící směs nedostala na kůži nebo do očí!

Jak předcházet zažloutnutí prádla?

Pokud nechcete proces snamáčením prádla do sodového roztoku dělat pokaždé, přidávejte polévkovou lžíci jedlé sody přímo do prášku na praní (ne do gelu). Bělení sice nebude tak účinné jako vroztoku, ale tenhle trik vám pomůže udržet prádlo déle bělejší.

Jedlá soda je navíc ekologickým prostředkem, který zbytečně nezatěžuje životní prostředí, což se o pracích gelech sbělicím účinkem říct nedá. Jedlá soda je obecně skvělý pomocník vdomácnosti a také na zahradě! Likviduje mšice, odradí slimáky a pomáhá předcházet šedé plísni rajčat!

Další triky s jedlou sodou v domácnosti:

Sdílejte článek

Přečtěte si také