Bydlení

16. června 2020 08:00

Simona Sedláčková

Originální lustry za pár kaček a z recyklovaných materiálů. Tyhle nápady vás budou bavit

Když se řekne lustr, mnozí z nás si představí několikaramenné svítidlo jako ze zámku nebo alespoň klasické stropní svítidlo z obchodu. Tak na tyhle představy na chvilku zapomeňme a pojďme si hrát. Posvítit si můžeme lustrem z cedníku, hrnečku, z bubnu od pračky nebo z obyčejné zavařovačky. Budete koukat, jak pěkně vypadají!

Základ lustru musí být vždycky stejný. Vobchodě selektrem si koupíte kabel sobjímkou a žárovku. Jaké pak knim přidáte stínidlo, už je jenom na vaší fantazii, možná trochu i odvaze a hlavně vkusu. Tak vybírejte!

Podívejte se, co vám přebývá vkuchyni

Lustr do kuchyně může mít klidně i podobu obyčejných zavařovaček, kterých doma najdete jistě dost i snulovou finanční zátěží, ale samozřejmě mnohem hezčí budou podobné retro sklenice se šroubovacími víčky, které koupíte vdomácích potřebách.

Dokonce i skleněné láhve, většinou od alkoholu, můžete využít. Jen bude potřeba odříznout dno, abyste mohli protáhnout úzkým hrdlem láhve kabel.

Perfektní kuchyňský lustr vykouzlíte i zobyčejných plechovek, ale musíte počítat stím, že oproti sklenicím budou plechovky mnohem více stínit.

Stejně tak můžete využít i kovové cedníky, které vám budou každý večer kouzlit světelnou hru po stěnách.

Ani formy na bábovku nevypadají jako stínidlo na lampu vůbec špatně. Možná by nikoho na první pohled ani nenapadlo, jaké mělo stínidlo původní využití.

A máme tu i nápad pro velké milovníky čaje. Čajovou konvici sodříznutým dnem nebo porcelánové hrnky, do kterých stačí jenom vyvrtat otvor na kabel.

Inspirace zprádelny

Kupujete novou pračku? Tak se dobře podívejte, jaký vsobě ukrývá poklad, dříve, než skončí ve sběrném dvoře.

A dřevěné kolíčky, to je teprve materiál! Jako základ použijte konstrukci ze starého stínidla a kolíčky na dráty jednoduše nacvakejte.

Co najdete vkůlně nebo ve sklepě

Ani proutěné koše by neměly uniknout vaší pozornosti. Pokud se vám hodí kdalšímu zařízení bytu, jako stínidla na lustry budou vypadat výborně.

Povalují se vám vgaráži nebo ve sklepě staré kovové ráfky na kolo? Tak šup! Očistit a oprášit nebo i trochu přizdobit řetízky a lustr bude na světě.

Když máte chuť trochu víc tvořit

Možná už doma stínidla na lustry máte, jenom vám připadají poněkud nudná a bez vtipu. Tak využijte třeba tenhle nápad! Polepte je zvnitřní nebo klidně i zvnější strany nepotřebnými mapami.

Sdílejte článek

Přečtěte si také