Místo lojových koulí udělejte ptáčkům bábovku. Zkuste také závěsné srdíčko ze semínek

V dnešní době už dávno neplatí, že bychom měli přikrmovat ptáky jen v tuhé mrazivé zimě. Podle většiny odborníků by se mělo opeřencům pomáhat celoročně! A protože snad není krásnější pohled z okna, než je pohled na partu štěbetajících ptáčků poletujících kolem krmítka nebo závěsu na stromě, tak se s námi dejte s chutí do vyrábění ptačích dobrot.

Také vás tak baví tohle ptačí divadlo? Připravte pro své malé herce chutné pohoštění, ať kvám přilétají co nejčastěji. Máme pro vás recept na ptačí dobrotu, které žádná sýkorka ani vrabec neodolají, ale můžete pro ně připravit i ořechový věnec nebo slaměný cop s pochoutkami. Pamatujte, že nejen na chutné zobání přilákáte ptáčky do své blízkosti. Stejně důležitá je i miska s vodou!

Co budete potřebovat na pohoštění pro ptáčky

 1. kvalitní rostlinný nebo živočišný tuk (samozřejmě nesolený a neochucený, nejlépe hovězí lůj)
 2. lískové ořechy
 3. vlašské ořechy
 4. burské oříšky
 5. slunečnicová semínka
 6. lněná semínka
 7. sezamová semínka
 8. loupaná dýňová semínka
 9. semena máku
 10. semena kukuřice
 11. jeřabiny
 12. šípky

Jak budete postupovat při přípravě ptačího pohoštění

Nejprve musíte rozpustit tuk, ale opatrně, aby se nepřipálil. Vychladlý ho pak nalijte do mixéru spolu strochou ořechů a umixujte dohladka. Přimíchejte zbylé ořechy, semena a drobné plody a směs využijte na ptačí bábovku, srdíčko i závěsný zvonek.

Závěsný zvonek

Obyčejný hliněný nebo umělohmotný květináček vyložte kouskem igelitu, vmístě odtokové dírky vkvětináči prostřihněte vigelitu díru a květináčem protáhněte silnější provaz nebo lanko.

Připravte si semínkovou směs podle receptu, nechte ji mírně vychladnout, aby tuk nebyl úplně tekutý a opatrně naplňte květináček. Lanko přidržujte asi uprostřed květináče.

Po úplném zatuhnutí, například vlednici nebo venku, pokud je dostatečná zima, semínkový obsah z květináče vytáhněte a odstraňte igelit.

Nakonec můžete přidat kousek větvičky na ozdobu a hotové zvonky rozvěste ptáčkům třeba na stromy a keře na zahradě, ale klidně i na šňůru na prádlo na balkoně.

Ptačí bábovka

Stejnou směs, jakou jste připravili na zvonky, můžete nalít do bábovkové formy a opět dát do druhého dne zatuhnout do lednice. Ještě před tím, než směs do bábovky nalijete, můžete její dno vyložit nějakými bobulemi, které po vyklopení bábovky zformy na ní vytvoří barevnou ozdobu. Bábovku zavěste na větev stromu nebo nechte jen tak položenou na zahradním stole. Ovšem pouze vpřípadě, že jste si jisti, že vaši zahradu nenavštěvuje žádná kočka, která by tak mohla přijít ke snadné ptačí kořisti.

Srdíčko pro ptáčky

Semínkovou směs můžete napěchovat i do formiček na cukroví. Slámkou na pití vytvořte otvor pro protažení provázku a dejte zatuhnout do lednice.

Druhý den srdíčky opatřete provázkovými poutky, a pak je můžete rozvěsit po okolních stromech a keřích.


Přečtěte si také