Plechovky nevyhazujte! Vyrobíte z nich užitečné věci do bytu i zahrady

Použité plechovky od limonády nebo zeleniny či tuňáka můžete snadno zužitkovat. Mnohdy nebudete potřebovat ani barvu, abyste plechu dodali nový vzhled. Podívejte se na nejlepší tipy na DIY projekty, které s plechovkami zvládnete. Zkuste dekorace, květináče nebo společenskou hru!

Plechovky jsou skvělým „odpadem“, protože vůbec nemusí skončit vkoši. Pokud budete plechovky pomalovávat, vybírejte barvy, které přilnou ke kovu. Ideální jsou akrylové barvy, které pořídíte prakticky vkaždém papírnictví.

Květináče zplechovek

Sbírejte různě veliké plechovky, odstraňte znich etikety a následně je namalujte výraznými barvami. Do takových květináčů se hodí odolné rostliny. Na dno plechovky rozhodně umístěte kameny, aby kořeny rostlin neuhnívaly. Případně provrtejte dno plechovek, aby přebytečná voda měla kam odtéct.

Svícínky zplechovek

Tady pozor, budete potřebovat ostrý odlamovací nůž. Vybírejte plechovky od nápojů. Jsou nejměkčí a bude se vám s nimi dobře pracovat. Udělejte po jejich obvodu množství svislých řezů. Následně plechovku opatrně zmáčkněte. Vytvoříte tak otvory, kterými bude procházet světlo a vrhat zajímavé stíny.

Společenská hra

Plechovky pomalujte a vyskládejte je na sebe tak, jak to vidíte na obrázku. Vmžiku máte společenskou hru na zahradní slavnost. Sežeňte ještě těžší míč a máte vertikální kuželky, které budou bavit dospělé i děti.

Plechovky spísmenky

Plechovky pomalujte barvami a nechte zaschnout. Když první nátěr zaschne, napište na každou plechovku jedno písmeno. Zplechovek pak můžete poskládat různé nápisy. Záleží jen na vás, kolik plechovek použijete, respektive jak dlouhý vzkaz znich napíšete.

Robot zplechovek

Tohle je projekt pro pokročilejší. Sbírejte různě velké plechovky, abyste měli materiál na končetiny, trup i hlavu. Plechovky spojujte tavnou pistolí. Sdekorací zacházejte opatrně!

Plechovka sprovázkem

Plechovku obtáčejte provázkem, který kní přilepte nejlépe vteřinovým lepidlem. Vytvoříte hezký košík, který se bude hodit jako malý úložný prostor domů i na zahradu.

Květináčky na sukulenty

Zplechovek od limonád můžete vyrobit květináčky pro předpěstování nebo květináče pro sukulenty, které nepotřebují často zalévat a drsné podmínky vplechovkovém květináči jim nebudou vadit.

Sklenice zplechovky

Stačí, když zvětší plechovky odstraníte etiketu a následně do plechovku umístíte sklenici. Vytvoříte tak nádobu na podávání drinků. Bude se hodit zejména do industriálních interiérů a na párty!

Velký květináč

Pokud seženete – třeba vgaráži – velkou plechovou nádobu od oleje, můžete ji proměnit vefektní květináč, kterému rez jen pomůže!

Další DIY proejkty s recyklovanými materiály:

Sdílejte článek

Přečtěte si také