Bydlení

31. října 2016 08:13

Jana Brass

Osamocená chatička v přírodě nabízí klid a pohodlí bez moderních vymožeností

Koncertní houslistka zatoužila po přírodě a takhle to dopadlo…

Příroda je okouzlující v každém ročním období a odpočinek v ní dodává mnoha lidem spoustu tolik potřebné energie. Není tedy divu, že o chatky i v USA je velký zájem. Zatoužila po ní i koncertní houslistka, která si chtěla pořídit malé, ale pěkné přechodné bydlení v přírodě, kde by dopřála sobě i svému dítěti pohodlí, ale zároveň i blízkost přírody. Výsledek předčil její očekávání! Podívejte se, jak pěkný domek si pořídila.

Malý vysněný víkendový domek v krajině měl ale svá omezení. Základní se týkalo financí – neměl být příliš drahý. Dalším omezením bylo, že i když půjde o příjemný a pohodlný interiér, inženýrské sítě nejsou dovedeny až k místu, kde měla chatka stát.

Takhle se hotový dům převáží na místo určení. Z důvodu přepravy jsou rozměry jednotlivých buněk omezeny rozměry přívěsu, Foto: Alchemy Architects / Doug Fogelson

První problém s rozpočtem vyřešila umělkyně zcela jednoduše. Obrátila se na firmu Alchemy Architects, která navrhuje montované domky. Architekt Geoffrey Warner doporučil zákaznici chatku složenou z jednoho modulu, který se téměř celý postaví v továrně a pak se jen doveze na místo a usadí.

Hotová stavba má rozlohu cca 31 m². V rámci domku už měla mít houslistka k dispozici i kompaktní kuchyň u jedné z plných stěn. Naproti kuchyni pak postel pro sebe i potomka. Zbylé dvě prosklené stěny nabízejí po celé své šířce a výšce výhled do krajiny. Prosklenými dveřmi v nich se také do chaty vstupuje. Aby se ale uvnitř dáma cítila útulně i přes ten široký prostor, který výhled z obou stran zprostředkovává sklo, zbylé dvě plné stěny jsou obloženy dřevem.

Vnitřní vybavení je opravdu skromné, ale majitelce postačuje, Foto: Alchemy Architects / Doug Fogelson

Druhý problém – pozemek bez inženýrských sítí – také zákaznici příliš netrápil. Bude zkrátka ve svém volnu vést život bez vymožeností moderního světa. Nám by se možná takové rozhodnutí zdálo až příliš extrémní, jde ale o jeden z životních stylů, který se ve světě posazuje. Užít si ho o víkendu nebo ve volnu bude možná v souvislosti s pobytem v přírodě přinášet ještě větší odreagování od moderního světa plného shonu a „udělátek“, než pobyt ve zcela zasíťované stavbě. Odměnou je majitelce domku krásný výhled do okolí včetně zalesněné rokle.

Domy od Alchemy Architects, tedy tzv. WeeHouse jsou modulárního typu. Lze využít jen jeden modul navržený tak, aby se dal nákladním vozem převézt kamkoli. Můžete si ale nechat navrhnout i větší dům, který se z modulů na místě složí. Výhodou je, že se celý domek postaví v továrně a na místě, kde má stavba stát, se jen usadí, nebo smontuje z více jednotlivých buněk. Od návrhu k usazení domu v prostoru a jeho používání uplyne nanejvýš rok.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také