Myslete na zimu: Jak během léta vyměnit radiátory a neklepat zuby, až se ochladí

Pokud radiátory používáte desítky let a nyní zjistíte, že je na nich rez, nebo nacházíte provlhlá místa na zemi, nastal čas na jejich výměnu. Jestliže se závada projeví u jednoho radiátoru, je pravděpodobné, že končí životnost všech.

Léto je ideálním obdobím na výměnu radiátorů, jednak se nebudete klepat zimou, když topení chvilku nebude fungovat a nezapomínejte, že na podzim se pro výměnu radiátorů rozhodne hodně domácností.

„Zkušená firma zvládne vyměnit čtyři klasické radiátory zhruba za pět hodin a výměna se obejde bez složitého bourání, řezání a svařování. Výhodou je, že nové radiátory vhodné krekonstrukcím mají stejnou připojovací rozteč jako původní článkové, tedy 50 centimetrů, můžeme tedy použít stávající rozvody. Moderní radiátory je navíc možné bez problému kombinovat se všemi zdroji tepla, včetnětepelných čerpadel a plynových kondenzačních kotlů,“ říká Martin Preclík zčeské společnosti Korado, která radiátory vyrábí už od šedesátých let.

Prvotní investice se vyplatí. Starší vybavení našich domácnosti obecně spotřebovává mnohem více energie než to nové. Desková topná tělesa tak nahrazují vysloužilé radiátory. Jsou efektivnější, takže se ohřejeme za méně peněz. „Moderní tělesa obsahují díky své konstrukci menší množství vody a dokáží tak pružněji reagovat na změny teplot vmístnosti. Nedochází ke zbytečnému přetápění a ve výsledku ani kplýtvání drahocennou energií,“ vysvětluje Martin Preclík a dodává, že moderní radiátory jsou také designovým kouskem, protože se vyrábějí vrůzných barevných provedeních.

Vpřípadě pouhé výměny starého typu za nový je výběr radiátoru velmi jednoduchý. Potřebujeme znát rozměry, připojovací rozteč a následně počet žeber radiátoru, který bude nahrazen. „Pokud si nejste jisti, není nic jednoduššího, než se obrátit na specialistu. Jestliže měníte topná tělesa v celém bytě a bydlíte v paneláku, nemělo by to mít žádný vliv na celkovou otopnou soustavu v domě. Tedy za předpokladu, že nová tělesa budou mít stejný výkon jako ta původní,“ říká Martin Preclík.

Vždy je však dobré a někdy i nutné konzultovat výměnu radiátorů se Společenstvím vlastníků jednotek, družstvem či provozovatelem kotelny. Vkaždém případě se nejedná o nic komplikovaného. Některá tělesa jsou pro rekonstrukce přímo určená, jejich instalace je tedy jednoduchá.

  1. Podle Martina Preclíka z Korado je nejdříve potřeba vypustit vodu, a to buď zcelé otopné soustavy, nebo jen ze stoupačky, což bude jednodušší zejména vpanelových domech. Pokud vám tento krok soused nepovolí, existuje pro tyto případy speciální zamrazovací soustava. Ta vám umožní výměnu radiátoru bez nutnosti vypouštět vodu zotopného systému. Stačí jen nasadit zamrazovací objímky na trubky radiátoru a poté vodu zamrazit.
  2. Jakmile máte vodu vypuštěnou nebo zamraženou, můžete přistoupit kdemontáži starého radiátoru, která nepředstavuje nijak složitý úkon. Začneme tím, že odšroubujeme boční připojení na rozvod otopné soustavy, které máme na levé nebo pravé straně.Poté radiátor sejmeme ze zdi a dáme stranou. Vdalším kroku odstraníme původní ocelové závěsy, na kterých byl připevněný starý radiátor. Pro odříznutí kovu jemožné použít například vibrační nebo mečovou pilu. Jejich výhodou oproti kotoučovým bruskám je výrazně čistější pracovní prostor.
  3. Odkrytou stěnu jevhodné zatmelit či zasádrovat do roviny a zároveň vymalovat. Přece jen jsme ve fázi, kdy máme ideální podmínky, jak se dostat pohodlně za radiátor, tak je praktické toho využít.
  4. Pak následuje samotná montáž nového radiátoru, která spočívá v umístění nosných prvků (konzol) radiátoru na zeď a následně jeho opětovné připojení k otopnému systému.
  5. Prostřednictvím původních rozvodů. Na závěr nový radiátor napustíme vodou a řádně odvzdušníme

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také