Kuchyně

8. října 2018 14:32

Tereza Javorová

Lednice, největší žrout energie: Jak snížit měsíční náklady za elektřinu?

Lednice může spolu s mrazákem za jednu z nejtučnějších položek na vašem účtu za elektřinu. Jejich ustavičné zapojení do sítě má na svědomí až 20 % celkové spotřeby domácnosti. Tady je několik tipů, jak celkovou sumu co nejvíce osekat a současně zajistit lepší podmínky pro skladování jídla!

Život je změna

Úplně na začátek byste si měli zodpovědět tu nejzásadnější otázku – je vaší ledničce přes 15 let? Pokud ano, ty paradoxně nejekonomičtějším kroky povedou přímo do obchodu s elektrospotřebiči. A pokud je váš exemplář ještě o něco starší, měli byste si uvědomit, že v porovnání s devadesátými lety dnešní spotřebiče dokážou fungovat až o 50 % úsporněji. Zatímco staré lednice mohou spadat například i do třídy D, podle regulí Evropské unie jsou dnes na trhu k dostání už jen skupiny A+ až A+++. Poslední jmenovaná je přitom tou nejvýkonnější a tedy tou, po které byste se měli poohlížet.

Strategické umístění lednice

Většina lidí si jednoduše nasází kuchyňské spotřebiče tam, kde je místo. Ledničku vedle myčky na nádobí a na vrch položí mikrovlnnou troubu. To je ale zásadní chyba! Lednice s mrazákem by vždy měly stát stranou externího zdroje tepla. To totiž může poplést chladicí systém, který se s vyšší okolní teplotou vypořádá urputnějším mrazením. Nejenže taková akce způsobuje vyšší odběr energie, lednice se ale také snadněji namrazí, což škodí přístroji a vám přidělává práci. Při zapojování se proto vyvarujte blízkosti už zmíněné myčky, mikrovlnky, sporáku, topení, ale i přímého slunce. Problematické je pak i umístění spotřebiče do chladných prostor jako třeba do sklepa nebo garáže. Lednice si totiž opět může myslet, že vzhledem k okolní zimě nemusí chladit tak vehementně a potraviny v mrazáku mohou částečně začít tát.

Špatné návyky

Lednice (a potažmo i náš účet za elektřinu) často trpí i našimi špatnými návyky. Jednou z obvyklých chyb je například její přeplnění. Zapomínat byste také neměli na správné uskladnění jídla – pokud se chystáte do lednice nebo do mrazáku uložit zbytky od večeře, ujistěte se nejdříve, že jídlo skutečně vychladlo. Horké potraviny by totiž opět mohly narušit vnitřní mikroklima spotřebiče a prudké změny ve stupni chlazení se zpravidla ošklivě promítnou na finančních nákladech. Snad nejtypičtějším prohřeškem je pak dlouhé nahlížení do otevřené lednice. Přitom jen stačí zavést určitý systém a mít tak jasný přehled, kde které potraviny hledat.

Na velikosti záleží

Energetická třída není ale to jediné, na co byste se při nákupu měli ohlížet. Pokud jste například mladý pár, který obědvá v práci a polovinu týdne chodí na večeře do restaurací, lednice o objemu 250 litrů je zbytečnost, bohatě si vystačíte s 200 litry. Naopak čtyřčlenná rodina by pravděpodobně takovou lednici musela pořádně napěchovat, což (jak už bylo řečeno) rozhodně není dobré pro její životnost. Před nákupem proto pečlivě zhodnoťte situaci a zamyslete se, jestli vám současná velikost vyhovuje, nebo zda byste se alespoň bez jedné přihrádky obešli.

Čistění lednice

Údržba je základ. Pokud chceme, aby nám věci dlouho a správně sloužily, musíme se o ně dobře starat. Kromě všemi nenáviděného pravidelného odmrazování byste měli čas od času zbavit váš spotřebič i vnějších nečistot. Zejména pružiny kondenzátoru jsou hotovými lapači prachu. Pokud je ale mechanismus pokryt nečistotou, rapidně klesá jeho schopnost odvádět teplo. Tahle banalita tak často může nejen za mnohem vyšší spotřebu energie, ale i za nadměrnou hlučnost, kdy hlasitý kompresor musí vypomáhat tam, kde kondenzátoru docházejí síly. Máte-li tedy pocit, že s vaší lednicí něco není v pořádku, ničeho se nebojte a zavolejte opraváře – pravděpodobně půjde jen o tuto maličkost.

Kde nechal tesař díru

A pokud stále myslíte, že vaše lednice nepracuje tak, jak má, zkuste tuhle jednoduchou fintu. Do dveří přivřete list papíru a zkuste ho vytáhnout. Pokud se vám to bez obtíží podaří, je to známka toho, že guma lemující dveře je zpuchřelá, nebo dokonce děravá. Taková maličkost ale může opět znatelně narušit chod celého spotřebiče. Netěsní-li totiž, dovnitř proniká okolní teplo, stejně jako chlad z lednice utíká ven. To opět znamená vynaložení více energie na udržení optimálních podmínek a následně i děs ve vašich očích při pohledu na vyúčtování. Přitom řešení je relativně snadné a nenákladné!


Přečtěte si také