Život v miniaturních domech a bytech

13. června 2019 08:00

Markéta Kašková

Nejlepší kamarádi si postavili vlastní město: Ušetří peníze a ochrání se před vedrem

Nikdo si snad neumí představit život bez nejlepšího přítele. Těch opravdových kamarádů má člověk kolem sebe někdy opravdu pomálu. Velké štěstí má ten, kdo je obklopený partou správných lidí například již od útlého dětství. To je případ i skupiny nejlepších přátel z Texasu, kteří se rozhodli postavit si vlastní město, kde spolu budou žít.

Lepší společnost, než je parta nejlepších přátel a vlastní rodina, snad ani neexistuje. Na tyto lidi se můžete vždy na sto procent spolehnout a víte, že by vám kdykoliv a sčímkoliv pomohli. Jednou takovou šťastnou skupinkou je parta zTexasu, kterou tvoří čtyři páry. Ty jsou si po boku přes 20 let a stále si vživotě pomáhají. Jednohlasně se rozhodly, že o sebe nikdy nechtějí přijít a udělají vše pro to, aby ksobě měli celoživotně velmi blízko.

Vlastní malé město

Parta se rozhodla, že si vybuduje své vlastní malé město, kde bude spokojeně žít. Spojila veškeré své fyzické i finanční síly a začala svymýšlením konceptu. Lidé dohromady koupili rozlehlý pozemek a poté se pustili doplánování vlastního města.

Podívejte se na video, jak to uvnitř malého města vypadá.

Jejich osada, nazvaná Llano Exit Strategy, představuje čtyři malé eko kabiny nacházející se v přírodě nedaleko texaského města Austin u řeky Llano. Každý domek stál přibližně 40 tisíc dolarů (tedy necelý milion korun) a navrhl je známý designér Matt Garcia. Ten postavil čtyři studia s obytnou plochou 33 až 37 m² a vnesl do nich nápaditý design.

Záchrana životního prostředí

Vybavení objektů je nenáročnéa velmi praktické. Domy se vyznačujíšikmými střechami, které směřují ksudům, které pojmou až 5000 litrů dešťové vody, reflexními stěnami pro udržení příjemného klima vlétě. Exteriér z vlnité oceli odráží sluneční světlo a udržuje vnitřek domův létě chladný. Místo je přizpůsobené i mrazům. Díky speciálním izolovaným oknům se nemusí obyvatelé bát zimy. Interiéry jsou vyrobeny z překližky a domy jsou teplé a prostorné.

„Místo, které jsme si vybrali, je magické, ale velmi vyprahlé. Děláme, co je v našich silách, abychom této oblasti co nejvíce pomohlia vrátili jí původní stromy a traviny, “ řekl Fred Zipp, jeden zčlenů nově vzniklé komunity.

Původně se uvažovalo o jednom velkém domě pro všechny, kde by se využívalo jedno vybavení. Individuální požadavky každé z dvojic ale nešly pod jednou střechou skloubit.

podívejte se do naší galerie na fotografie celého objektu.

Podívejte se také na projekt minidomu z pořadu Jak se staví sen. Designéři vybudovali bydlení pro důchodkyni, která žije v chatové osadě:

Další články:


Přečtěte si také