reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Nejlepší kamarádi si postavili vlastní město: Ušetří peníze a ochrání se před vedrem

, Vydáno: 13.06.2019
Skupina šťastlivců
Autor: Alexander Stross Skupina šťastlivců
Nikdo si snad neumí představit život bez nejlepšího přítele. Těch opravdových kamarádů má člověk kolem sebe někdy opravdu pomálu. Velké štěstí má ten, kdo je obklopený partou správných lidí například již od útlého dětství. To je případ i skupiny nejlepších přátel z Texasu, kteří se rozhodli postavit si vlastní město, kde spolu budou žít.

reklama

Lepší společnost, než je parta nejlepších přátel a vlastní rodina, snad ani neexistuje. Na tyto lidi se můžete vždy na sto procent spolehnout a víte, že by vám kdykoliv a s čímkoliv pomohli. Jednou takovou šťastnou skupinkou je parta z Texasu, kterou tvoří čtyři páry. Ty jsou si po boku přes 20 let a stále si v životě pomáhají. Jednohlasně se rozhodly, že o sebe nikdy nechtějí přijít a udělají vše pro to, aby k sobě měli celoživotně velmi blízko.

Parta přátel se rozhodla, že spolu bude až do smrti.
Autor: instagram.com/vempraby Parta přátel se rozhodla, že spolu bude až do smrti.

Vlastní malé město

Parta se rozhodla, že si vybuduje své vlastní malé město, kde bude spokojeně žít. Spojila veškeré své fyzické i finanční síly a začala s vymýšlením konceptu. Lidé dohromady koupili rozlehlý pozemek a poté se pustili do plánování vlastního města.

Podívejte se na video, jak to uvnitř malého města vypadá.

 

Jejich osada, nazvaná Llano Exit Strategy, představuje čtyři malé eko kabiny nacházející se v přírodě nedaleko texaského města Austin u řeky Llano. Každý domek stál přibližně 40 tisíc dolarů (tedy necelý milion korun) a navrhl je známý designér Matt Garcia. Ten postavil čtyři studia s obytnou plochou 33 až 37 m² a vnesl do nich nápaditý design.

Záchrana životního prostředí

Vybavení objektů je nenáročné a velmi praktické. Domy se vyznačují šikmými střechami, které směřují k sudům, které pojmou až 5000 litrů dešťové vody, reflexními stěnami pro udržení příjemného klima v létě. Exteriér z vlnité oceli odráží sluneční světlo a udržuje vnitřek domů v létě chladný. Místo je přizpůsobené i mrazům. Díky speciálním izolovaným oknům se nemusí obyvatelé bát zimy. Interiéry jsou vyrobeny z překližky a domy jsou teplé a prostorné.

Usedlost čtyř  příbytků dostala pojmenování Llano Exit Strategy
Autor: Instagram.com/andre_m_peixoto Usedlost čtyř příbytků dostala pojmenování Llano Exit Strategy

„Místo, které jsme si vybrali, je magické, ale velmi vyprahlé. Děláme, co je v našich silách, abychom této oblasti co nejvíce pomohli a vrátili jí původní stromy a traviny, “ řekl Fred Zipp, jeden z členů nově vzniklé komunity.

Původně se uvažovalo o jednom velkém domě pro všechny, kde by se využívalo jedno vybavení. Individuální požadavky každé z dvojic ale nešly pod jednou střechou skloubit.

podívejte se do naší galerie na fotografie celého objektu.

Podívejte se také na projekt minidomu z pořadu Jak se staví sen. Designéři vybudovali bydlení pro důchodkyni, která žije v chatové osadě: 

Marek Povolný byl přímo na místě a dal nám rozhovor
LIVING NEWS: Marek Povolný vám vysvětlí, jak se stavěl montovaný dům z poslední epizody Jak se staví sen

Další články:

Stromy jsou ve městech důležitější, než se myslelo.

Stromy ochlazují města až o 5,5 stupňů: Jak je ale sázet, abychom se zachránili před letními parny?

Vesnice z PET lahví

První vesnice z PET lahví: Domy jsou odolné vůči zemětřesení a nepotřebují klimatizaci

Článek je zařazen v: ekologické bydlení , mini domy , eko , ekologie , kamarádi spolu , rodiny žijí na jednom místě , Texas , zničená příroda , enviromentální bydlení , město jenom pro sebe , Záchrana životního prostředí , Exteriér z vlnité oceli , Parta se rozhodla , Austin , Llano , Matt Garcia , 5000 litrů dešťové vody , Llano Exit strategie , minidomky

reklama

Přečtěte si také