reklama

Pes v létě: Kdy venčit a jak poskytnout první pomoc při přehřátí?

Simona Sedláčková
5. července 2020
Horko, že by ani psa nevyhnal? Poupravené známé rčení není daleko od pravdy. V horkých dnech bychom neměli psa nutit k dlouhému pobytu na slunci. Mnohem lepší bude delší ranní a večerní procházka, ale přes den zvolte odpočinek ve stínu. Ale i tak byste měli vědět, jak ošetřit přehřátého psího kamaráda.
reklama

Každý pes zvládá horké dny jinak. Nejvíce trpí staří psi, štěňata, psi se zkrácenou čelistí (buldoci, buldočci, pekinézové, mopsové), psi obézní a ti, kteří mají nemocné srdce.

Kdy venčit

Na delší vycházku vyrazte raději brzy ráno a pak zase až později večer. Přes den omezte vycházky na minimum, stačí jen rychlé vyvenčení. Většina psů, a to i těch obyčejně velmi aktivních, chůzi ve vedru stejně odmítá. Také si uvědomte, jak rozpálený je asfalt či beton chodníků. Psypálí do tlapek! Raději je proto voďte po trávníku nebo alespoň stinnými místy. Nejlepším místem pro venčení vhorkých dnech je samozřejmě les nebo park se vzrostlými stromy. I každodenní dávku výcviku nechte na dobu, kdy slunce zapadne.

Dostatek vody

Plná miska čisté vody je pro psy důležitá vždy, ale vhorkých dnech samozřejmě ještě více. Krmení psovi podávejte ráno nebo až večer, ne když pálí sluníčko.

Jak na chlazení

Většina psů má ráda vodu a plavání. Stakovými psy vyrazte na ranní či večerní vycházku, pokud možno, kvodě, ať se mohou dosyta zchladit a vydovádět. Vžádném případě však rozpáleného psa neházejte rovnou do studené vody! Ale ani malým bazénkem psi nepohrdnou. Velmi osvědčené jsou malé plastové bazénky (dětská plastová pískoviště), ty nafukovací by asi psí dovádění dlouho nevydržely. Většina psů miluje i sprchování hadicí na zalévání, jen pozor na příliš studenou vodu. Pokud váš peskoupání zrovna nemiluje, namočte alespoň ručník a přehoďte ho psovi přes hřbet nebo mu ve vodě chlaďte packy a břicho. Můžete také dávat psovi olizovat kostky ledu nebo mupřipravit psí zmrzlinu.

Psa samozřejmě nikdy nenechávejte vtěchto dnech zavřeného vautě!

Přehřátý pes

Pokud přeci jen dojde kpřehřátí psa, poznáte to podle jeho apatie, rychlého dýchání svyplazeným namodralým jazykem, nadměrného slinění. Pes chrčí a může dojít i ke křečím a ztrátě vědomí. Důležitým ukazatelem je i teplota vkonečníku přes 40 °C.

První pomoc při přehřátí

Psa rychle osprchujte, ne však ledovou vodou. Namočte ručník a chlaďte psovi tělo, hlavu, tlapky a vnitřní stranu stehen. Dejte mu napít! Při křečích a bezvědomí rychle psa přemístěte kveterináři.

Patříte mezi psí nadšence? Pak vás možná potěší i další články...

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama