návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Pes v létě: Kdy venčit a jak poskytnout první pomoc při přehřátí?

Aktualizováno: 30.07.2021
Horký letní den se psem
Autor: istockphoto.com Horký letní den se psem
Horko, že by ani psa nevyhnal? Poupravené známé rčení není daleko od pravdy. V horkých dnech bychom neměli psa nutit k dlouhému pobytu na slunci. Mnohem lepší bude delší ranní a večerní procházka, ale přes den zvolte odpočinek ve stínu. Ale i tak byste měli vědět, jak ošetřit přehřátého psího kamaráda.

reklama

Každý pes zvládá horké dny jinak. Nejvíce trpí staří psi, štěňata, psi se zkrácenou čelistí (buldoci, buldočci, pekinézové, mopsové), psi obézní a ti, kteří mají nemocné srdce.

Horký letní den se psem
Autor: istockphoto.com Horký letní den se psem

Kdy venčit

Na delší vycházku vyrazte raději brzy ráno a pak zase až později večer. Přes den omezte vycházky na minimum, stačí jen rychlé vyvenčení. Většina psů, a to i těch obyčejně velmi aktivních, chůzi ve vedru stejně odmítá. Také si uvědomte, jak rozpálený je asfalt či beton chodníků. Psy pálí do tlapek! Raději je proto voďte po trávníku nebo alespoň stinnými místy. Nejlepším místem pro venčení v horkých dnech je samozřejmě les nebo park se vzrostlými stromy. I každodenní dávku výcviku nechte na dobu, kdy slunce zapadne.

10 rad a tipů veterinární lékařky, jak se starat o psa, aby si užil léto

10 rad veterinární lékařky: Jak se starat o psa, aby si užil léto

Pravidla pro cestování se psem do zahraničí. Pes musí mít pas a očkování

Pravidla pro cestování se psem do zahraničí. Pes musí mít pas i platné očkování

Dostatek vody

Plná miska čisté vody je pro psy důležitá vždy, ale v horkých dnech samozřejmě ještě více. Krmení psovi podávejte ráno nebo až večer, ne když pálí sluníčko.

Horký letní den se psem
Autor: istockphoto.com Horký letní den se psem

Jak na chlazení

Většina psů má ráda vodu a plavání. S takovými psy vyrazte na ranní či večerní vycházku, pokud možno, k vodě, ať se mohou dosyta zchladit a vydovádět. V žádném případě však rozpáleného psa neházejte rovnou do studené vody! Ale ani malým bazénkem psi nepohrdnou. Velmi osvědčené jsou malé plastové bazénky (dětská plastová pískoviště), ty nafukovací by asi psí dovádění dlouho nevydržely. Většina psů miluje i sprchování hadicí na zalévání, jen pozor na příliš studenou vodu. Pokud váš pes koupání zrovna nemiluje, namočte alespoň ručník a přehoďte ho psovi přes hřbet nebo mu ve vodě chlaďte packy a břicho. Můžete také dávat psovi olizovat kostky ledu nebo mu připravit psí zmrzlinu.

Horký letní den se psem
Autor: Simona Sedláčková Horký letní den se psem

Psa samozřejmě nikdy nenechávejte v těchto dnech zavřeného v autě!

Přehřátý pes

Pokud přeci jen dojde k přehřátí psa, poznáte to podle jeho apatie, rychlého dýchání s vyplazeným namodralým jazykem, nadměrného slinění. Pes chrčí a může dojít i ke křečím a ztrátě vědomí. Důležitým ukazatelem je i teplota v konečníku přes 40 °C.

Horký letní den se psem
Autor: istockphoto.com Horký letní den se psem

První pomoc při přehřátí

Psa rychle osprchujte, ne však ledovou vodou. Namočte ručník a chlaďte psovi tělo, hlavu, tlapky a vnitřní stranu stehen. Dejte mu napít! Při křečích a bezvědomí rychle psa přemístěte k veterináři.

Patříte mezi psí nadšence? Pak vás možná potěší i další články...

Se psi se bydlí lépe než s lidmi

10 důvodů, proč je lepší bydlet se psem než s člověkem

Psí sportování

Psí sportování: Vyberte si aktivitu, která bude bavit vás i vašeho čtyřnohého kamaráda

Máte doma psího divocha?

Máte doma psího divocha? Dopřejte mu pořádnou porci zábavy

Majitelé psů jsou šťastnější.

Psí majitelé jsou šťastnější než ti, kteří vlastní kočku. Čím to je?

reklama

Článek je zařazen v: pes , horko , vedro , léto , slunce , koupání , se psem , přehřátí , první pomoc , pro psa , jak pomoct

reklama

Přečtěte si také