Trendy

12. listopadu 2018 12:20

Andrea Vránová

GALERIE: Domov provoněný dřevem. Proč jít do dřevostavby?

Uhrančivá panoramata, praskání v krbu a hlavně: vůně dřeva. Dřevostavby máme spojené především s vysokohorskými sruby a zahradními domky. Stavby protkané dřevem však v posledních letech začínají nahrazovat klasické rodinné domky z cihel. V čem dřevostavby vynikají?

Dřevo všude, kam se podíváš – tak si představí dřevostavbu řada z nás. A je trochu pravda, i trochu lež. Zatímco tento materiál u dřevostaveb dominuje, ne vždycky je vidět. Možná byste se divili, kolik navenek zděných budov se do vejde do škatulky „dřevostavby“.

Dřevo lze v exteriéru a interiéru přiznat, záleží jen a pouze na gustu architekta a obyvatele domu. Dřevostavby „v utajení“ ale nevyužívají dřeva jako ledajakého materiálu. Ač si v jejich případě hraje dřevo na schovávanou, obohacuje stavbu o řadu exkluzivních výhod.

Teplo hned teď? Jak je libo!

Jednu z nich pocítíte teď, když zima škrábe na dveře. Dřevostavby disponují nižší akumulační schopností než zděné stavby. Ve zkratce – teplo tolik nemigruje dovnitř a ven. Nezanedbatelná část izolace je totiž už vestavěná do konstrukce. Ničemu tedy nevadí, že mají dřevostavby tenčí stěny.

Ta nejlepší část? Zatopíte a odhazujete svršky. Na rozdíl od domu z cihel netřeba ohřívat nejprve zdi, abyste pocítili domácí oteplování. Váš domov se vyhřeje hned, teplo vydrží a neunikne. A neuniknou tak ani peníze z vašeho konta.

Za čtyři měsíce můžete bydlet

Stejně tak dřevostavba vyroste (skoro) hned. Některé typy dřevostaveb se montují jako stavebnice z prefabrikovaných velkoplošných dílů. Rodinná dřevostavba na klíč může stát už za čtyři měsíce. Roční období přitom nehraje roli. Při použití tzv. suché technologie výstavby nevadí procesu ani vedro, ani mráz. Tedy mimo základovou desku. Betonáž ale nezabere tolik času jako u zděných staveb. Stačí ji provést po obvodech stěn – dřevostavby tolik neváží.

Vlhkosti se nezalekne

Nejednomu z nás jistě učaruje i nižší cena. Dřevo se dobře opracovává, je lehčí a snáze se s ním manipuluje. To všechno tlačí cenu k zemi. Peněženka nesplaskne ani při opravě po havárii vody nebo přívalových deštích. Zničující je dlouhodobá vlhkost, při krátkodobé se postižená část odebere, nechá pečlivě vyschnout a zase se „zacvakne“ jako kostička lega. A vaše tvář bude o vrásku chudší.

Ekologický a stylový domov

A koneckonců život v objetí voňavého dřeva tolik nezatěžuje naši planetu. Jako jediný stavební materiál se chlubí pasivní bilancí oxidu uhličitého, což znamená, že ho více pohltí, než vyprodukuje. Patří mezi obnovitelné zdroje, nespotřebuje při opracování tolik energie a až doslouží, matka Země ho s otevřenou náručí přijme zpět.

Dřevo ve stavitelství je geniální materiál. A když „přizná barvu“? Někdy je to jeden z nejúžasnějších nápadů! Důkazem budiž následující galerie budov, které ukazují, jak to vypadá, když si člověk a příroda notují.


Přečtěte si také