reklama

Nezkazte si Vánoce požárem: Jak zacházet se svíčkami či prskavkami?

Lenka Valjentová
23. prosince 2019
Mně se nic takového nemůže stát - taková bude pravděpodobně nejčastější reakce na naše dobře míněné rady. Ale ano, může. Vánoční shon je doslova živnou půdou pro nepříjemné události, které mohou sváteční pohodu zkazit. Záchranáři a hasiči mívají v době svátků spoustu práce s požáry a nehodami, na kterých se podílí nervozita, stres, spěch, únava, neopatrnost, nepozornost či neznalost. Nejčastějším zdrojem potenciálních domácích nehod a katastrof je o
reklama

Svíčky jsou otevřený oheň

Nejprve si si připomeňte, že svíčky hoří teplotou až několik set stupňů Celsia, a proto je důležité při manipulaci s nimi dbát na bezpečnost. Téměř jako návnada požáru působí svíce na adventním věnci a dalších vánočních dekoracích. Pamatujte si, že adventní věnec bez ochranných podložek pod svíčkami může sloužit výhradně jako dekorace a v žádném případě svíčky nezapalujte! Riziko, že takový věnec vzplane, je opravdu velké, a každoročně dochází ztohoto důvodu kpožárům.

6 rad, jak doma zacházet se svíčkami

  1. Svíčky musejí být pevně umístěny na dostatečně velké nehořlavé podložce, bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem. Důležitá je také stabilita, jinak hrozí, že se uvolní a převrhnou. Dbejte na to, aby byly svíčky vždy umístěny kolmo kpovrchu, kvůli rovnoměrnému hoření. Na to nezapomínejte, pokud máte svíčky na stromečku.
  2. Mezi jednotlivými svíčkami udržujte dostatečné mezery - minimálně na 2 - 3 prsty, přílišná blízkost by totiž mohla vést kměknutí nebo rozpouštění svíček.
  3. V blízkosti plamene svíčky nesmí být žádné hořlavé materiály. Rozhodně svíce nestavte do průvanu k oknům, blízko záclon a závěsů, k sedacím soupravám a jiným textiliím, na poličky nebo na skříně. Nečekaný průvan může způsobit vznícení okolního materiálu nebo odlet jisker.
  4. Svíčky nikdy nenechávejte hořet bez dozoru! Pokud svíčky zapálíte, neopouštějte byt či dům, dokud úplně nedohoří nebo je bezpečně nezhasnete.
  5. Zapalujte je jen tehdy, pokud budou moci hořet delší dobu (alespoň tak, aby se pod knotem vytvořil tekutý vosk). Časté zapalování a zhasínání vede kponičení a následné nefunkčnosti knotu. Dbejte také na to, aby se do zásobárny roztátého vosku nedostaly nečistoty.
  6. Svíčku zhasínejte namočením knotu do vosku – nasaje se jím a zůstane plně funkční.

Nebezpečné prskavky

Mnozí si Vánoce nedovedou představit bez prskavek. Po jejich zapálení stoupá plamen pomalu vzhůru a vytváří světelné efekty v rozptylu několika centimetrů okolo. Jedná se o otevřený oheň, a tak vznícení jehličí či záclony je otázkou okamžiku.

Zásadně „neprskejte“ nad hořlavými podložkami jako jsou čalouněný nábytek, koberce, ubrusy apod. a nezavěšujte prskavky na vánoční stromeček s již suchým jehličím. Odlétající jiskry mohou popálit pokožku, způsobit škodu propálením oblečení a nábytku, od zapálené prskavky už vznikl nejeden požár. Prskavkyrozhodně nepatří do rukou malých dětí! Jednak se mohou popálit, jednak prskavky obsahují toxické příměsi, které po požití může u dětí způsobit závažnou otravu s ohrožením života.

Vánoční františek

Zvláštní pozornost věnujte také zapáleným voňavým františkům. Pod nimi totiž nestačí mít jen dostatečně velkou nehořlavou podložku, ale měl by být z materiálu, který nevede teplo.

Riziko požárů v kuchyni

Riziko nepříjemných úrazů hrozí také v kuchyni, zvláště tam, kde se snaží pomáhat malé děti. Proto pozor na nože, rozpálený sporák nebo horké nádobí. Příčinapožáru, v lepším případě „jen“ zničení zařízení kuchyně bývá ve vznícení rozehřátého omastku na pánvi. Vyvarujte se proto při vaření a pečení metody páté přes deváté. Zvláštní opatrnost věnujte o Vánocích práci s elektrickými spotřebiči - různými kráječi, šlehači, hnětači, a dalšími pomocníky. Nepozornost a spěch mívají často za následek nepříjemná zranění.

Lenka Odstrčilová

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama