Před Vánocemi se dá přivydělat sběrem jmelí. Trhat ho ale nemůže kdokoli a kdekoli

Vánoce bez jmelí si asi nikdo nedokáže představit. Křehké větvičky jsou symbolem štěstí a oblíbenou sváteční dekorací. Přírodní jmelí je také ceněná léčivá bylina. Jmelí, které roste vysoko v korunách stromů, se obvykle sbírá v listopadu a prosinci. Ovšem nemůže ho trhat kdokoli a kdekoli. Za nelegální sběr můžete dostat pokutu pět tisíc korun. Pokud byste si chtěli sběrem jmelí před Vánocemi přivydělat, poradíme, jak na to.

V čase adventu je jmelí k dostání na každém trhu, v květinářství i obchodě. Prodává se přírodní zelené s bílými kuličkami a zlaté, stříbrné i bronzové. Jeho cena sice rok od roku stoupá, ale jelikož si ho kupujeme jen jednou ročně, jsme ochotni za svazek jmelí investovat 50 až 100 Kč.

NENECHTE SI UJÍT: Legendami opředené jmelí. Magický symbol Vánoc má i léčivé účinky

Jmelí bílé (Viscum album) je stálezelená poloparazitická rostlina, která sice potřebuje hostitele, ale neničí ho. Z listnatých i jehličnatých stromů, na nichž žije, si bere jen vodu a minerály – ostatní živiny si díky vlastní fotosyntéze dovede vyrobit sama. Jmelí roste všemi směry, nezávisle na světle a zemské přitažlivosti, a tak má tvar koule. S Vánocemi se spojuje i proto, že roste takříkajíc mezi nebem a zemí, což lidem připadá tajemné a ke svátečnímu času trochu magie patří.

Sběr jmelí není pro každého

Jmelí roste vysoko v korunách stromů a není snadné se k němu dostat. Takže pokud se rozhodnete přivydělat si před Vánocemi sběrem a prodejem jmelí, čeká vás docela nebezpečná práce, která se neobejde bez horolezeckého vybavení nebo aspoň dlouhého žebříku. Trhání jmelí je adrenalinovou záležitostí a bez odpovídajícího vybavení a znalostí by mohlo skončit tragicky. Proto ten, kdo si chce nasbírat jmelí, musí mít speciální zkoušky.

Kde jmelí trhat a kde netrhat

Jmelí, obvykle se sbírá v listopadu a prosinci, se nemůže trhat kdekoli.  Přestože jmelí nepatří mezi chráněné rostliny, na jeho sběr se vztahují omezení. Sbírat jmelí nemůže jen tak někdo, zakazuje to lesní zákon, § 20, odst. 1. Jmelí totiž není považováno za lesní plody, které lze sbírat pro vlastní potřebu bez potřeby povolení. Sběr jmelí na cizím pozemku bez povolení je považován za krádež a hrozí pokuta ve výši 5000 Kč. Trhání jmelí načerno se tak rozhodně nevyplatí.

  • Pokud však jmelí najdete na zemi, přestupku se nedopouštíte. Stejně tak, když si ho nasbíráte z vlastních stromů na zahradě nebo ve svém lese.

Rozhodně se jmelí nesmí sbírat v první zóně chráněných území a národních parků, v přírodních rezervacích a na starých chráněných stromech, památné stromy je ze zákona zakázáno jakkoliv ničit a rušit v přirozeném vývoji.

  • Majitel pozemku sběr jmelí může umožnit, pokud máte lezecké zkoušky a osvědčení o absolvování trhačského kurzu. Bez povolení, osvědčení a správného vybavení by se lidé do lesů vydávat neměli.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vánoční tragédie na Klatovsku: Sběrač jmelí spadl z dvacetimetrové výšky, na místě zemřel

Se jmelím zacházejte opatrně

Jmelí se nedá sklízet či otrhávat  moc dlouho předem, musíte ho brzy zužitkovat, jinak začne osychat, ostatně jako každá rostlina, která ztratí přísun živin. Máte-li natrhané jmelí, musíte s ním zacházet velmi opatrně, aby se nepolámalo.

Jak jmelí zpeněžit

Jmelí se dá prodat různými způsoby, může to být docela zajímavý přivýdělek. Existují výkupny jmelí, které po dohodě vykupují jmelí na váhu (cena se může i dost lišit, ale bývá kolem 25 Kč za kg). Nejžádanější je jmelí z jabloní a z lip. Některé výkupny dokonce přijedou k vám (máte-li svůj sad nebo les) a jmelí ze stromů si samy natrhají.

O jmelí mívají zájem také zahradnictví i květinářství, stačí se podívat na webové stránky nebo na sociální sítě firem ve vašem okolí, podrobnosti ohledně výkupu vám většinou sdělí osobně na prodejně nebo po telefonu. Většinou se cena pohybuje od 35 až 45 Kč korun za kilo, záleží na tom, kolik má kuliček. Čím více, tím lípe.

Chcete-li prodat jmelí, můžete ho zkusit nabídnout na inzertních portálech. Zde se ovšem vyplatí nabízet jmelí nejen na váhu, ale klidně ho prodávejte i jako svazky. Cena se většinou odvíjí od velikosti svazku a barvy, bývá okolo 21 Kč, zelené zhruba 18 Kč, barvené asi 24 Kč.

Jmelí je léčivá rostlina

Jmelí obsahuje glykoproteidy, peptidické toxiny (především viscotoxin), vodorozpustné polysacharidy, alkaloidy, cholin, histamin, triterpeny, fenylové sloučeniny a řadu dalších látek. Rostliny mají různý obsah látek podle toho, na jakém stromě rostou. „Nejúčinnější léčivkou je jmelí parazitující na jabloni, hlohu a dubu, potom na jedli, smrku a borovici; jednoznačně toxické je jmelí rostoucí na topolech, a proto se v léčitelství a moderní farmacii nepoužívá," vysvětluje bylinář Martin Kolár.

INSPIRUJTE SE: 5x o magickém jmelí. Nepatří do vázy, má doma viset. Nejen proto, že je jedovaté

Účinky jmelí

Jako léčivá bylina se jmelí používá především při vysokém krevním tlaku a nervových problémech. Posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh. „Dokáže pomoci ženám při obtížích v období klimakteria, s bolestivou menstruací nebo při pocitech strachu a nervozity. Jmelí léčí i choroby štítné žlázy, stimuluje imunitní systém, pomáhá při ženské i mužské neplodnosti. Účinkuje i při závratích, a dokonce prý i proti hysterii," uvádí bylinkář.

  • Za nekvalitnější jmelí je považováno to, které roste na jabloních, hlohu a dubu. Pozor na rostliny rostoucí na topolech, javorech, lípách a ořešácích. Ty by se neměly sbírat.

Sběr a prodej jmelí - léčivky

„Jmelí se má sbírat pouze na přelomu listopadu a prosince nebo pak na jaře v březnu a dubnu; v těchto měsících je nejúčinnější. Bílé lepkavé kuličky je nutné odstranit, neboť jsou toxické a pro léčebné účely nevhodné. Lístky i s měkkými konečky větviček se musí ihned po sběru nasekat, neboť rychle tvrdnou," radí M. Kolár

Jmelí léčivku je potřeba usušit. Na plech nebo jakoukoliv rovnou plochu ho rozložte a sušte při pokojové teplotě na tmavém, vzdušném a suchém místě. Pokud potřebujete jmelí sušit rychleji, použijte troubu, ale teplota by neměla přesáhnout 40 °C. Skladujte v látkovém láčku.

  • Ve výkupnách léčivých rostlin (například herbona.czleros.czvykupbylin.eu) od vás kvalitní sušené jmelí (nať bez kuliček) po předchozí dohodě letos zaplatí zhruba od 40 do 55 Kč za kilogram.

Zdroje: skudlime.cz, cs.wikipedia.org, bylinkář Martin Kolár


Přečtěte si také